„Kėdainių butuose“ – nerimas dėl sumažėjusių atlyginimų
Miesto daugiabučius prižiūrintiems, bet kuriuo paros metu vandentiekio avarijas likviduojantiems, į pagalbą gyventojams skubantiems bendrovės „Kėdainių butai“ darbininkams – pribloškianti žinia. Nuo Naujųjų metų bendrovės vadovybė drastiškai sumažino prie atlyginimų mokėtus priedus, tad darbininkų pajamos dabar vos viršija minimalų atlyginimą. Žmonės nežino, ar dirbs toliau, ar nenutiks taip, jog Kėdainiai liks be avarinės tarnybos?
Piktina sumažėjęs atlygis
„Nežinome nei kam pasiskųsti, nei kur teisybės ieškoti. Nieko nepaaiškinęs direktorius mums sumažino atlyginimus“, – sakė į „Rinkos aikštės“ redakciją atėję savivaldybės valdomos bendrovės „Kėdainių butai“ suvirintojai.
Vyrai sakė atsidūrę nepavydėtinoje padėtyje – jų pajamos į rankas vos keliomis dešimtimis eurų viršija minimalų šalies uždarbį. Baimindamiesi galimų pasekmių, galbūt net bendrovės vadovų keršto, jie primygtinai prašė neminėti jų vardų ir pavardžių.
Tiesa, pašnekovai patikslino – nuo sausio 1 dienos sumažėjo ne „Kėdainių butų“ specialistams mokamas atlyginimas, kuris ir taip neviršija minimumo. Savivaldybės valdomoje uždarojoje akcinėje bendrovėje kai kuriems darbuotojams buvo net kelis kartus sumažinti anksčiau mokėti priedai. Kai kam pajamos sumažėjo 150 eurų, kitiems – 100 eurų.
[quote author=“A. Kleiva“]Turi būti finansinis stimulas, mokama ne už darbe praleistas valandas, bet už atliktą darbą, o žmogus turėtų rodyti iniciatyvą, darbus atlikti greitai ir kokybiškai. Priedai bus koreguojami atsižvelgiant į tai, kaip kiekvienas darbininkas dirbs.[/quote]
„Priedų dydis priklausė nuo kiekvieno mūsų kvalifikacijos, sugebėjimų. Kitaip sakant – mokantys ne tik virinti vamzdžius, bet ir likviduoti avarijas, tvarkyti čiaupus, keisti unitazus gaudavo didesnius priedus“, – pasakojo bendrovės „Kėdainių butai“ darbininkai.
Į redakciją užsukę vyrai liūdnai konstatavo – nuo Naujųjų metų gaunantys tokį patį atlygį, kaip ir įrankius nešiojantys ar kitus kvalifikacijos nereikalaujančius darbus atliekantys pagalbiniai darbininkai. Pasak suvirintojų, tai akivaizdžiai neteisinga, neįvertinama jų kvalifikacija ir tenkanti atsakomybė.
Dvejoja, ar liks dirbti
„Patikėkite, mūsų darbas iš tiesų nėra lengvas. Tenka likviduoti avarijas, braidyti po fekalijomis užlietus daugiabučių rūsius. O vykti į iškvietimus reikia ne tik dienos metu, bet ir naktimis, taip pat savaitgaliais dirbti. Juk nepaliksi viso daugiabučio, jame gyvenančių žmonių be vandens“, – pasakojo Kėdainių daugiabučius prižiūrintys meistrai.
Vyrai tikino – pasikeitusi atlygio apskaičiavimo tvarka, kai gaunamos pajamos tik šiek tiek viršija minimalią algą, ženkliai sumenkina bet kokį norą dirbti.
„Dabar galima sakyti dirbame iš idėjos. Tiesiog esame įpratę padėti žmonėms. Bet kiek ilgai šis altruizmas tęsis – sunku pasakyti. Juk turime ir šeimas, vaikus, kuriuos išlaikyti reikia. O gaunant tik simbolinį atlyginimą tai padaryti nėra lengva“, – sakė vienas redakcijon užsukusių „Kėdainių butų“ darbininkų.
Ar nenutiks taip, jog sumažėjus specialistų gaunamoms pajamoms, joms susilyginus su pagalbiniams darbininkams mokamu atlygiu, Kėdainiai liks be avarinės tarnybos?
„Visko gali būti. Manome, kad reikės papildomo darbo ieškoti ar tiesiog pakeisti darbovietę. Teko girdėti – Kaune ieškoma kvalifikuotų suvirintojų, siūlomas geras atlyginimas. Aišku, tektų kasdien važinėti į darbą, pamainomis galbūt dirbti. Tačiau tikrai nemanau, jog kvalifikuotiems suvirintojams ten būtų mokama tiek, kiek čia – „Kėdainių butuose“, vos keliomis dešimtimis eurų daugiau nei minimali alga“, – sakė vienas pašnekovų.
Beprotiškai dideli priedai?
O kaip šią situaciją vertina savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Kėdainių butai“ direktorius Alvydas Kleiva? Ar iš tiesų Kėdainiams gresia pavojus likti be avarinės tarnybos, kai išsibėgios gaunamu atlygiu nepatenkinti darbininkai?
[quote author=“A. Kleiva“]Kai kuriems darbuotojams ankstesnių vadovų buvo paskirti beprotiškai dideli priedai.[/quote]
„Bendrovę slėgė skolos, jų buvo apie 60 tūkst. eurų, todėl teko imtis priemonių, kaip pagerinti bendrovės finansinę situaciją. Todėl teko peržiūrėti atsiskaitymo už darbą sistemą“, – „Rinkos aikštei“ sakė A. Kleiva.
Jis patvirtino – darbininkams mokėtų priedų dydis iš tiesų priklausė nuo jų kvalifikacijos ir darbo našumo. Esą priedų mokėjimo tvarka išliko, tik buvo pakoreguotos darbuotojams mokamos sumos.
„Kai kuriems darbuotojams ankstesnių vadovų buvo paskirti beprotiškai dideli priedai. Jie sumažinti, dabar jau nebe tokie, kokie buvo anksčiau numatyti“, – sakė A. Kleiva.
„Kėdainių butų“ vadovas tikino – meistrai, vadovaujantys specialistai gauna stabilų atlyginimą, o darbininkams mokama pagal jų išdirbtas valandas bei premija.
Padėties nedramatizuoja
„Jeigu darbininkas visą dieną atsiprašant „durnių volioja“, prasitrina ir vos vieną kvadratinį metrą sugeba nutinkuoti, apie ką tuomet kalbėti? Turi būti finansinis stimulas, mokama ne už darbe praleistas valandas, bet už atliktą darbą, o žmogus turėtų rodyti iniciatyvą, darbus atlikti greitai ir kokybiškai. Priedai bus koreguojami atsižvelgiant į tai, kaip kiekvienas darbininkas dirbs. Meistrai teiks informaciją, kaip vienas ar kitas darbuotojas dirbo, tad pagal tai ir bus nustatomas priedas“, – sakė A. Kleiva.
Ar naujoji atlygio skaičiavimo tvarka, sumažėję atlyginimai neatsisuks prieš pačią bendrovę, kai ilgamečiai darbuotojai nuspręs iš jos išeiti?
„Kėdainių butų“ direktorius sakė padėties nedramatizuojantis. Jis neatmetė galimybės, kad iš darbo gali išeiti kai kurie pensinio amžiaus sulaukę žmonės, bet tai didesnių problemų neturėtų sudaryti. Tiesa, darbuotojų skaičius jau sumažėjo. Jeigu anksčiau įmonėje dirbo 60 žmonių, dabar jų liko tik 40.
„Turime profesinę mokyklą, galime pritraukti jaunų žmonių, kurie yra inovatyvūs ir komerciški. Norime šiek tiek įpūsti naujų vėjų, naujo požiūrio į darbą. O tada ir rezultatai bus kitokie“, – sakė A. Kleiva.