Karas Ukrainoje kovo 4–7 dienomis

 Karas Ukrainoje kovo 4–7 dienomis

Asociatyvi BNS Vidmanto Balkūno nuotr.

rinkosaikste.lt, BNS inf.

– Į Ukrainą įsiveržusios Rusijos pajėgos penktadienio naktį atakavo šalies pietuose esančią Zaporižės atominę elektrinę, kuri yra didžiausia Europoje. Jėgainėje kilo gaisras, kurio okupantų kariai kelias valandas neleido užgesinti. Radiacinis fonas dėl gaisro nepakilo.

– Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis prašė NATO kuo greičiau virš Ukrainos paskelbti neskraidymo zoną. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas penktadienį pareiškė, kad Aljansas neskelbs neskraidymo zonos virš Ukrainos, Kyjivui reiškiant atitinkamus raginimus, siekiant nutraukti Kremliaus pajėgų vykdomą bombardavimą.

– Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba penktadienį apkaltino Rusijos karius žaginant moteris ir išreiškė paramą raginimui įkurti specialų tribunolą bausti už Maskvos agresiją. Oficialiais duomenimis, rusų kariai išprievartavo mažiausiai 11 moterų, iš jų išgyveno tik 5. Tikrieji skaičiai gali būti didesni daug kartų.

– Rusijos pajėgų užimtame Ukrainos pietiniame Chersono mieste gyventojai šeštadienį surengė didelį protesto mitingą, nepaisydami okupantų perspėjamųjų šūvių. Chersono gyventojai į demonstraciją Ukrainos teritoriniam vientisumui palaikyti susirinko apie 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, nešdami geltonos ir mėlynos spalvos nacionalines vėliavas ir skanduodami „Šlovė Ukrainai“, pranešė naujienų agentūra „Unian“.

– Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio, apsupto Rusijos pajėgų, pareigūnai šeštadienį pranešė atidedantys civilių gyventojų evakuaciją ir apkaltino Maskvą paliaubų pažeidimais. Nepaisant to, kad derybų metu Rusija pažadėjo leisti iš miesto išvykti civiliams, tačiau atidarius žaliąjį koridorių, apšaudė civilius gyventojus. Tarp aukų yra mažamečių vaikų.

– Rusijos raketų ugnis sekmadienį sunaikino Vinycios oro uostą centrinėje Ukrainoje.

– Vienas Ukrainos derybininkas šeštadienį pareiškė, kad derybos su Rusija dėl Maskvos invazijos užbaigimo pradeda būti „konstruktyvios“, ir apibūdino, jo nuomone, akivaizdžiai pasikeitusį Maskvos požiūrį į ukrainiečių pasipriešinimą ir skaudžias tarptautines sankcijas.

– Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį surengė naujas telefonines derybas su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu dėl Maskvos invazijos į Ukrainą. Pokalbis įvyko po įtempto kovo 3 dienos skambučio, po kurio Eliziejaus rūmai pareiškė, kad E. Macronui atrodo, jog „blogiausia Ukrainoje dar tik laukia“, nes V. Putinas ketina užgrobti „visą“ šalį.

– Virtinėje Ukrainos didžiųjų miestų sekmadienį vakare vėl sukaukė oro pavojaus sirenos, raginančios jų gyventojus slėptis dėl galimo Rusijos okupantų raketų smūgio. Pasak ukrainiečių naujienų agentūros „Unian“, oro pavojaus sirenos sukaukė Lubnuose, Svitlovodske, Kameneco-Podolske, Umane, Starokonstantinovkoje, Chmelnickyje, Žytomyre, Korostenėje, Vasilkove, Biloje Cerkvoje, Kirovogrado srityje, Voznesenske, Voluinės srityje, taip pat Sumų ir Rivnės regionuose, Hostomelyje ir Vinicoje.

– Rusijos pajėgos anksti pirmadienį bombardavo Ukrainos miestus iš oro, sausumos ir jūros, daugėjant požymių, kad jos ruošiasi šturmuoti sostinę Kijevą.

– Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį perspėjo, kad Rusijos pajėgos ruošiasi apšaudyti Odesą – istorinį uostamiestį Juodosios jūros pakrantėje.

– Rusijos įstatymų leidėjai penktadienį vienbalsiai pritarė teisės akto projektui, numatančiam iki 15 metų kalėjimo už melagingų naujienų apie šalies ginkluotąsias pajėgas skelbimą.

– Rusija pripažino „apribojusi“ prieigą prie virtinės žiniasklaidos priemonių turinio. Tarp jų – britų transliuotojas BBC, Vašingtono finansuojamas „Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“, nepriklausomas rusų naujienų portalas „Meduza“ ir vokiečių transliuotojas „Deutsche Welle“. Rusija taip pat užblokavo ir prieigą prie „Twitter“ ir „Facebook“ socialinių tinklų. Gatvėse stabdomi gyventojai privalo milicijai parodyti savo mobiliuosius telefonus, žinučių turinį.

– Įtakingas JAV senatorius Lindsey Grahamas paragino, kad „kas nors Rusijoje“ nužudytų prezidentą Vladimirą Putiną, jo pajėgoms užpuolus Ukrainą: „Kaip tai baigti? Kas nors Rusijoje turi imtis atsakomybės… ir pašalinti šį vyruką“.

– Tokijas penktadienį pranešė siunčiantis Ukrainai neperšaunamų liemenių, šalmų ir kitos gynybinės įrangos, siekdamas padėti šaliai priešintis Rusijos invazijai. Japonijai, paprastai besilaikančiai principo nesiųsti gynybos reikmenų į konfliktų apimtas valstybes, toks žingsnis yra retas.

– Didžiausia privati Rusijos naftos bendrovė „Lukoil“ paragino nedelsiant nutraukti karinius veiksmus Ukrainoje ir tapo viena pirmųjų didžiųjų Rusijos įmonių, pasisakiusių prieš Maskvos invaziją į provakarietišką kaimynę.

1 Komentaras

  • Mažiau keiktusi-geriau kariauti.O tai na…ui da na…ui,daugiau nieko neišgirsi.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video