Kapines teks tvarkyti pagal naujus reikalavimus
Artimųjų kapų nuo šiol nebegalėsite tvarkyti taip, kaip užsigeidę, mat įsigaliojus naujoms taisyklėms, apribojamas krūmų ir medžių sodinimas kapinėse. Įsigaliojus patikslintoms Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėms, kapinėse nebus galima sodinti krūmų, aukštesnių nei vienas metras nesuderinus to su atitinkamais seniūnijos ar savivaldybės specialistais. Vieni kraštiečiai sako, kad toks reikalavimas absurdiškas, kiti teigia, kad pagaliau kapinėse bus įvesta tvarka. Kapinių prižiūrėtojų nuomonės taip pat išsiskiria – vieni sako, kad žmonės ir taip laikosi reikalavimų, kiti – kad tokio įstatymo seniai reikėjo.
Jau nutarta
„Medžius ir krūmus draudžiama veisti kapavietėse ir kapinėse, nesuderinus su savivaldybe ar seniūnija, išskyrus iki 1 metro aukščio krūmus, taip pat valstybinėje ir savivaldybių žemėje miestuose ir miesteliuose, nesuderinus su savivaldybe ar tos žemės valdytoju ar naudotoju arba neturint įgaliojimų tame sklype tvarkyti želdinius“, – taip pabrėžiama naujose Aplinkos ministerijos patikslintose taisyklėse.
Nebus privaloma
Tiesa, Kėdainių miesto seniūnijos vyriausioji specialistė Aurelija Nugarienė patikino, kad taisyklės atgaline data negalioja ir jau pasodintus didžiulius medžius, Kėdainių miesto ar rajono kapinėse – dažniausiai didžiules pušis, egles ar tujas – išpjauti nebus privaloma. Daugiausia didžiulių medžių yra didžiausiose Kėdainių miesto Kauno gatvės kapinėse, mat jos įrengtos prieš kelias dešimtis metų.
„Tokias taisykles patvirtino ministerija ir mes privalome jų laikytis. Be abejo, tai įveda daugiau aiškumo, kur, ką ir kaip galima sodinti. Kėdainiuose ir anksčiau, jei tekdavo kapinėse statyti kokį nors statinį, visuomet reikėdavo suderinimo su seniūnija“, – pabrėžė A. Nugarienė.
Tvarkos reikia
Kauno gatvės kapinių prižiūrėtoja Vitalija Paliovkina naująją tvarką vertino teigiamai ir pabrėžė, kad didelių medžių ir taip apstu.
„Didelių medžių tikrai yra daug. Ypač pušų. Vieniems žmonėms jie netrukdo, kitiems – labai trukdo. Vieniems gražu, kitiems – didelis vargas, mat reikia nukritusius spyglius sušluoti. Gal, žinote, ir gerai, kad nebeleis sodinti didelių medžių. Mažiau konfliktų bus tarp žmonių. Dabar išties daug kas ir man skundžiasi, tačiau ką mes galime padaryti. Tik savo darbą dirbame“, – paaiškino V. Paliovkina.
Nesklandumų neįžvelgia
Tuo metu Daškonių kaimo kapines prižiūrintis mažajai bendrijai „Kėdainių akmenukas“ vadovaujantis Valdas Končius dėl naujųjų taisyklių per daug nepergyvena.
„Dabar nebe tie laikai. Niekas aukštaūgių medžių kapinėse ir nesodina. Dabar madoje žemaūgiai medeliai ir krūmeliai. Nemanau, kad susidursime su kokiais sunkumais ar problemomis ir ateityje. Žmonės supratingi ir tikrai negalvoju, kad ant kapo sumanytų didžiulį medį pasodinti. Niekas dabar taip nedaro“, – konstatavo V. Končius.
Žmonės susipriešinę
Labiausiai nepatenkinti yra tie, kuriems tenka šluoti nukritusius spyglius ar lapus nuo šalia kaimyninio kapo augančio medžio.
„Spyglių juk niekas nuo mano artimųjų kapo nenušluoja. O ši pušis pasodinta prieš kokius dvidešimt metų. Tai mes ir šluojam, ką padarysi. Kaimynai irgi pikti. Galėtų išvis nupjauti tą medį ir būtų ramybė“, – piktai kalbėjo į Kauno gatvės kapines artimųjų kapų atvykusi aplankyti Aurelija Uglinskienė.
1 Komentaras
Labai reikalingas draudimas sodinti aukštaūgius medžius kapinėse. Dar reikalingas įstatymas , kad savivaldybės nupjautų medžius dabar augančius kapavietėse, nes kiekvienais metais tai sudėtingėja dėl medžio augimo.