Kalėdinė eglutė neša dešimtmetį istorijos
Eglė KUKTIENĖ
Lauke – jau pilna sniego. Kai kurie, nekantriausi, pagrindinį Šventų Kalėdų akcentą – eglutę, skuba papuošti gruodžio pradžioje. Kiti laukia, kol gruodis įpusės, yra ir tokių, kurie eglutę puošia paisydami senųjų tradicijų – Kūčių vakarą, Kalėdų išvakarėse. Tik ar žinote, kokį kelią nueina eglutė, iki kol pasiekia jūsų namus ir juose skleidžia šventinę dvasią? Pasirodo, tai ilga kelionė, kupina iššūkių, pavojų, skurdo ir prabangos. O tos kelionės paskutinis taškas – į jūsų namus savo pagrindiniam tikslui žaliaskarę išlydintys „Tangotrees“ darbuotojai.
Populiariausi
Daniški arba kaukaziniai kėniai jau kurį laiką pelnė ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos simpatijas. Tankios, sodrios žalios spalvos, vešliais ir švelniais spygliais eglutės netruko tapti kalėdinio sezono lyderėmis.
Lietuvoje aukščiausios klasės kėniais prekiaujanti įmonė „Tangotrees“ perka daniškus kėnius iš ilgametę patirtį turinčios danų kėnių augintojų įmonės „Gl. Tangegaard ApS“. Jie kasmet pasodina apie 100 000 naujų eglučių. Nepaliaujamas darbas auginant eglutes nuo pat sėklytės iki tinkamo puošti medžio leidžia užtikrinti aukščiausią jų kokybę – o jūs nuostabia miško žaliaskare galėsite džiaugtis kad ir visą gruodžio mėnesį.
Sakartvele
Įdomu tai, kad daniško kėnio istorija prasideda visai ne Danijoje, o aukštuose tolimojo Sakartvelo kalnuose.
Apie eglutės kelią nuo pat jos „gimimo“ iki pardavimo dokumentinį filmą kuria režisierius Artūras Jevdokimovas. Visai neseniai LRT eteryje jis pasakojo apie savo kelionės Sakartvele metu gimusią idėją ir tai, kiek eglutės kelio jam jau pavyko išsiaiškinti.
Paaiškėjo, kad kalėdinės eglutės kelias yra kupinas iššūkių, kartais net paženklintas skaudžių nelaimių. Vis dėlto dažniausiai kalėdinės eglutės kelionė yra glaudžiai susijusi su galimybe žmonėms gyventi geriau.
Iš sėklų
Specialiai Kalėdoms auginami kėniai nespėja užaugti tiek, kad užaugintų ir subrandintų kankorėžius.
Tad jie yra skinami nuo 30–60 metrų aukščio kėnių, augančių toli Sakartvelo kalnuose.
Rugsėjo–spalio mėnesiais Sakartvelo Rača regione miestelio gyventojai meta savo darbus ir lipa į aukštus medžius vien tam, kad nuskintų brandžius kankorėžius, iš kurių bus renkamos sėklos naujiems kėniams.
Mokytojai, direktoriai, santechnikai, ūkininkai – visi trumpam meta savo pagrindinį darbą. Gana skurdžiam regionui kėnių kankorėžių rinkimas yra pagrindinė proga metuose užsidirbti sau ir savo šeimai bent kiek daugiau pinigų.
Surinktos sėklos keliauja į Daniją, ten yra daiginamos. Per trejus metus sėkla virsta miniatiūrine eglute, po to turi praeiti dar mažiausiai 5 metai kruopščios eglutės priežiūros, laistymo, genėjimo, formavimo – viskas tam, kad per didžiausias metų šventes jūsų namus puoštų viena tobula žaliaskarė.
Nauda gamtai
„Tangotrees“ eglučių specialistas Mantas Bukauskas sako, kad per šį ilgą, kartais dešimtį metų ir daugiau siekiantį kalėdinės eglutės kelią ji nuveikia labai daug kiekvieno mūsų labui. O ir eglučių augintojai kasmet atsodina net kelis kartus daugiau eglučių, nei jų iškerta.
„Viena eglutė per dešimtmetį sunaudoja tiek CO2, kiek per tokį laikotarpį į aplinką išmeta vienas automobilis.
Kalėdoms auginamos eglutės prisideda prie oro valymo, kovoja su klimato kaita. Maža to, vietoje vienos nukirstos eglutės, pasodinamos 5 kitos žaliaskarės.
Kasmet jų auga vis daugiau, mūsų planeta tampa žalesnė ir švaresnė“, – sako M. Bukauskas.
Įmonė taip pat noriai bendradarbiauja ir su kitais kėnių augintojais – specialistai tikrina ir suskirsto medžius pagal jų aukštį ir kokybę, pasiruošusias iškeliauti eglutes supakuoja, pakrauna ir atveža į pageidaujamą prekybos vietą.
Visgi tiems, kurie labai gaili viso medelio, „Tangotrees“ siūlo ir nuostabiai svyrančių ir tankių kėnio šakų.
Su meile išbus ilgiau
Nors kėniai pasižymi tuo, kad itin ilgai gali išstovėti nenumetę spyglių, visgi kuo daugiau meilės duosite, tuo ilgiau žaliaskarė džiugins jūsų akis.
„Kad eglutė jus džiugintų kuo ilgiau, nelaikykite jos ant šildomų grindų. Taip pat raskite jai vietą atokiau nuo radiatoriaus.
Labai gerai turėti stovą, kuriame galima įpilti eglutei vandens. Jei tokio stovo neturite, kasdien eglutę apipurkškite vandeniu, sudrėkinkite jos spyglius ir šakas“, – pataria eglučių specialistas Mantas.
Aukščiausios klasės daniškų kėnių įsigyti galite A. Kanapinsko g. 9.
Daniškų kėnių pasiūla atitiks kiekvieno poreikius – nuo mažo iki didelio, nuo 10 iki 50 Eur už vienetą.
Užsisakyti kėnius galite ir internetu: lt.tangotrees.com
Čia rasite kėnių, kurių aukštis svyruoja nuo 1 iki 3 metrų. Išsirinktą eglutę „Tangotrees“ jums pristatys tiesiai į namus.
Čia galite įsigyti ir įprastos žaliaskarės arba sidabrinės eglutės šakų namų dekorui.