Kaip slidžią žiemą išvengti traumų?

 Kaip slidžią žiemą išvengti traumų?

Lengviau nei peršalti žiemą galima susižaloti. Vienas neatsargus žingsnis ant sniegu padengto ledo ir skaudžiai žlegtelime. Laimė, jei atsiperkame tik sumušimu, o štai lūžus kaului neišvengsime vizito pas gydytoją traumatologą.

Kaip saugiai eiti apledėjusiais šaligatviais, kiemais, lipti laiptais? Kaip nepaslysti ir išvengti traumų? Kokią avalynę rinktis, kad būtų ne tik patogu, šilta, bet ir saugu? Ar aukštakulnių mėgėjoms tikrai būtina žiemą pamiršti madas ir autis lygiapadžius? Į klausimus atsako Kėdainių ligoninės gydytojas traumatologas Alfredas Hofmanas.

Vyresniems – lūžiai, jaunesniems – patempimai

Gydytojas pastebi, kad pasnigus ar po plikledžio susižalojusių kraštiečių srautą priėmimo skyrius, poliklinika, o paskui ir traumatologai išties jaučia.

„Paslydę žmonės krenta. Jie gali susitrenkti galvą, susilaužyti koją, ranką, pasitempti raiščius, – vieną po kito pavojus vardija A. Hofmanas. – Paslydę lūžių dažniau patiria vyresnio amžiaus žmonės, nes jų koordinacija šiek tiek lėtesnė. Galimai jie serga osteoporoze, todėl jų kaulai būna trapesni. O štai jaunesni žmonės dažniau pasitempia raiščius.“

Nesupranta susižaloję

Gydytojas traumatologas atkreipia dėmesį, kad ne kiekvienas traumą patyręs pacientas supranta susižalojęs.

„Ne visi į medikus kreipiasi laiku. Kai kurie traumą laiko paprastu sumušimu ar patempimu ir gydosi tiesiog namie savarankiškai. Ilgainiui pastebėję, kad skausmas neslūgsta ir būklė negerėja, į medikus galiausiai kreipiasi“, – sako A. Hofmanas.

Nekiškite rankų į kišenes

Išvengti žiemos traumų būdų yra daug. Kaip pagrindinį, A. Hofmanas įvardija prevenciją.

Atkreipkime dėmesį į orų prognozes ir paisykime sinoptikų perspėjimų. Būkime sąmoningi ir saugokime save. Venkime vaikščioti plikledžiu. Tai paprasčiausi būdai sumažinti traumų tikimybę.

„Jei nepalankiu oru vis turite eiti, pavyzdžiui, slidžiu šaligatviu eikite pabarstytomis vietomis, stenkitės už ko nors laikytis – ieškokite atramos. Nekiškite rankų į kišenes – taip bus lengviau palaikyti pusiausvyrą ir, jei vis tik krisite, galbūt pavyks šiek tiek pasiremti“, – pataria gydytojas traumatologas.

Slystelėję dažnai krentame ant nugaros ir trenkiame galvą. Kad to išvengtume, patariama eiti šiek tiek susikūprinus. Jei teks kristi, tai bus bent nedidelė, tačiau visgi apsauga.

Galima įsigyti specialių apkaustų batams. Jie sumažina galimybę paslysti.

Mados palauks

Žiemą visapusiškai svarbus yra apavas. Tinkamas jis apsaugos ne tik nuo traumų, bet ir nuo peršalimo ligų.

„Žiemą siūlyčiau rinktis bekulnius, patogius, šiltus batus. Jie neturėtų praleisti drėgmės, nes drėgnos kojos didelis pavojus sveikatai kalbant ne vien apie peršalimo ligas, bet ir apie nušalimus“, – pastebi A. Hofmanas.

Madų besivaikančios damos išgirdusios tokias medikų rekomendacijas ima raukyti nosį ir net slidžiausią dieną nesutinka atsisakyti aukštakulnių. Gydytojas perspėja, kad principus vertėtų atidėti ne tokiems pavojingiems orams. Mat patyrus traumą su aukštakulniais gali tekti atsisveikinti ne kelioms dienoms, kol ledas nutirps, o gerokai ilgesniam laikui.

„Geriau pasaugokime save“, – darsyk paragina gydytojas traumatologas A. Hofmanas.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video