Kaip saugotis saulės? Paprasti, bet svarbūs patarimai vasarai

Esant lauke, galvą būtina saugoti skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu, idealu būtų su plačiais bryliais ir ventiliacinėmis angomis, kad galva kuo mažiau prakaituotų./ BNS Eriko Ovčarenko nuotr.
Vasarą daugiau laiko praleidžiame lauke, todėl kaitri saulė, karštis ir ultravioletiniai (UV) spinduliai gali tapti iššūkiu sveikatai. Higienos institutas (HI) primena, kaip apsisaugoti nuo pavojingų saulės spindulių, išvengti perkaitimo ir tinkamai naudoti apsaugines priemones.
Kremas nuo saulės – ne tik paplūdimyje
Saugoti nuo saulės reikia visas atviras kūno vietas – ne tik veidą. Reikėtų nepamiršti ištepti ir ausų, kaklo (ir sprando), lūpų (naudoti SPF turintį lūpų balzamą), pėdų viršaus, plaukų sklastymo.
Kasdienai pakanka SPF 30, tačiau esant aktyviai saulei – prie jūros, kalnuose, sportuojant ar dirbant lauke – rekomenduojamas SPF 50+.
Renkantis kremą, atkreipkite dėmesį į:
- SPF rodiklį: SPF 30 blokuoja apie 97 % UVB spindulių, SPF 50 – apie 98 %.
- Plataus spektro apsaugą: tiek nuo UVB spindulių, sukeliančių nudegimus, tiek nuo UVA – odos senėjimą skatinančių spindulių.
- Atsparumą vandeniui: kad apsauga būtų užtikrinta maudantis ar prakaituojant.
- Formą: kremai yra patikimesni, nes geriau padengia odą, purškiamos priemonės – patogesnės greitam naudojimui.
Svarbu kremą tepti bent 15–30 minučių prieš einant į lauką, ir reguliariai atnaujinti pagal etiketės rekomendacijas – ypač po maudynių ar gausaus prakaitavimo.

Akiniai nuo saulės, rūbai, avalynė
Esant lauke, galvą būtina saugoti skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu, idealu būtų su plačiais bryliais ir ventiliacinėmis angomis, kad galva kuo mažiau prakaituotų. Taip pat, akis saugokite akiniais nuo saulės.
Rekomenduojama rengtis šviesiais, laisvais, natūralaus audinio drabužiais. Reikėtų vengti drabužių iš sintetinių audinių. Esant karščiams, organizmas gausiai prakaituoja, todėl galima turėti pakaitinių rūbų. Avalynė turėtų būti atvira, geriausia iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, odos.
Saulės ir šilumos smūgiai – pavojingi sveikatai
Saulės smūgis – tai galvos smegenų pažeidimas dėl lokalinio perkaitimo ilgą laiką tiesiogiai veikiant saulės spinduliams nepridengtą ar neapsaugotą galvą, sprandą, kai įkaista smegenų dangalų kraujo indai ir pakyla galvos smegenų temperatūra.
Labai dažnai šilumos ir saulės smūgiai ištinka kartu, o simptomai panašūs.
Aut. past.
Šilumos smūgis arba perkaitimas – tai pavojinga sveikatai organizmo būklė, kai sutrinka kūno temperatūros reguliacijos mechanizmas, susikaupia šilumos perteklius organizme, kurio kūnas jau nesugeba pašalinti, todėl pakyla kūno temperatūra.
Dažniausiai perkaistama esant aukštai aplinkos oro temperatūrai (dažniausiai 30 ir daugiau laipsnių), didelei santykinei oro drėgmei, intensyviam saulės aktyvumui, vartojant mažai skysčių, ilgai ir sunkiai dirbant ar intensyviai judant saulės atokaitoje ar karštoje nevėdinamoje patalpoje.
Šiuos simptomus verta įsidėmėti
Šilumos smūgio simptomai: kūno temperatūra pakyla iki 40–41 °C, oda parausta, skauda galvą, ji svaigsta, sutrinka koordinacija ir orientacija, gali kamuoti pykinimas, vėmimas, viduriavimas, nerimas, mieguistumas, vangumas, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, sąmonės pritemimas ar netekimas.
Saulės smūgis gali pasireikšti ir pavėluotai, praėjus net 6–8 valandoms po buvimo saulėje, todėl kartais sunku atsekti prastos savijautos priežastį.
Aut. past.
Saulės smūgio simptomai: pradeda skaudėti ir svaigti galva, žmogų apima bendras silpnumas, pasireiškia pykinimas, vėmimas, pradeda zvimbti ausyse, mirgėti akyse, išbąla veidas, išpila šaltas prakaitas, galima netekti sąmonės. Negaivinamas žmogus gali mirti nuo smegenų edemos (paburkimo).
Labai dažnai šilumos ir saulės smūgiai ištinka kartu, o simptomai panašūs. Saulės smūgis gali pasireikšti ir pavėluotai, praėjus net 6–8 valandoms po buvimo saulėje, todėl kartais sunku atsekti prastos savijautos priežastį.
Pirmoji pagalba
Jeigu nepavyko išvengti šilumos smūgio ir nukentėjusysis yra sąmoningas, pirmiausia reikia jį:
1. nuvesti į pavėsį, paguldyti ant nugaros, po kojomis pakišant pagalvę ar suvyniotus drabužius (taip pagerės galvos ir širdies kraujotaka);
2. apkloti šaltu vandeniu sudrėkinta paklode ar rankšluosčiu ir nuolat jį drėkinti;
3. veidą vilgyti vėsiu vandeniu arba uždėti vėsų kompresą;
4. kūno temperatūrai nukritus iki 37,5 laipsnių, drėgną paklodę ar rankšluostį pakeisti sausu;
5. duoti atsigerti vėsaus, bet ne ledinio, vandens.
Jeigu nepavyko išvengti saulės smūgio, reikia išvesti nukentėjusįjį iš karštos aplinkos į pavėsį ar vėsią patalpą, paguldyti truputį pakelta galva arba pasodinti, atsagstyti ir atlaisvinti drabužius, vėdinti vėduokle, ventiliatoriumi ar kita priemone, apipurkšti ar suvilgyti veidą vandeniu, ant galvos uždėti šaltą kompresą. Duoti atsigerti vėsesnio vandens. Jei nukentėjusįjį pykina, duoti išgerti ko nors rūgštaus (pvz., vandens su citrinos sultimis).
Jeigu nukentėjusysis nuo šilumos ir/ar saulės smūgių neteko sąmonės, reikia guldyti jį ant šono, vėdinti, niekuo negirdyti bei skubiai kviesti greitąją pagalbą numeriu 112 arba patiems gabenti į artimiausios gydymo įstaigos priimamąjį.