Kaip politikai leidžia pinigus?

 Kaip politikai leidžia pinigus?

Rajono tarybos nariams savivaldybė dengia dalį su jų veikla susijusių išlaidų, įskaitant transporto, kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio kaštus. Pagal  Kėdainių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą savivaldybės tarybos nariui su jo veikla susijusios išlaidos apmokamos atsiskaitytinai. Kadangi Kėdainių rajono taryboje yra 27 nariai, per mėnesį daugiausiai jiems išleidžiama kiek daugiau nei 3 000 eurų.

O kaip užtikrinama, kad tarybos nariai nepiktnaudžiautų kompensuojama suma?

Sumą nustatė patys

Pagal Kėdainių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą savivaldybės tarybos nariui su jo veikla susijusios transporto išlaidos (taip pat ir kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio) apmokamos atsiskaitytinai. Tarybos nariui sumokama pagal faktines išlaidas, pateikus pateisinamus dokumentus ne daugiau kaip 115,85 euro per mėnesį.Už darbą rajono Tarybos politikai gauna kompensancijas, tačiau jomis pasinaudoja ne visi. / A. Barzdžiaus nuotr.

Tarybos narys Rimantas Diliūnas patikino, kad tarybos nariams apmokamos ir transporto, ir kanceliarinės bei telefono, ir interneto ryšio išlaidos. Tačiau visos kompensuojamos sumos išleisti tik telefono, tik interneto ar kanceliarinėms išlaidoms negalima – visa kompensuojama suma yra padalinta dalimis, ir tarybos nariai žino, kokią visos kompensuojamos sumos dalį gali skirti vienos ar kitos rūšies išlaidoms padengti. Tiesa, transporto išlaidoms ši taisyklė negalioja – už sunaudotus degalus galima kompensuoti visus 115,85 Eur.

„Didžiausia dalis vis tiek būna transporto. Dažniausiai užtenka tos sumos, nors, žinoma, ne visada. Tarybos nariams, kurie gyvena toliau ar kurie aktyviau dalyvauja įvairiose komisijose, kartais pritrūksta tų pinigėlių ir būna sunku verstis. Būna, kad tenka dažniau kažkur pavažinėti, be to, aš, ko gero, toliausiai nuo visų tarybos narių ir gyvenu. Aišku, būtų ta suma didesnė, tai daugiau ir pravažinėtų. Kituose rajonuose tos kompensuojamos sumos yra gerokai didesnės, bet mes patys ją sau ir nusistatome, pas mus tokia tradicija yra. Ne taip jau seniai mes padidinome šią sumą, nes iki tol iš viso juokingai buvo mūsų išlaidos apmokamos“, – pasakojo R. Diliūnas.

Vieniems užtenka, kitiems – per mažai

Tarybos narys Juozas Baniota teigė, kad mėnesio gale tarybos nariai pateikia kvitus tarybos sekretorei. Kokios išlaidos yra kompensuojamos priklauso nuo to, kokius kvitus tarybos narys pateikia.

„Kokius kvitus pateikia, tą ir apmoka. Manau, kad visiems didžiąją dalį išlaidų sudaro transporto išlaidos. Aš pats asmeniškai kanceliarinių išlaidų kvitus jau labai seniai esu pateikęs, vien transporto kvitai eina.

Manau, kad tos kompensuojamos sumos visiškai užtenka. Aišku, įvairiausių sumų yra – savivaldybėse skirtingos tos sumos, vienur daugiau, kitur mažiau kompensuoja. Mano manymu, mūsų krašte atstumai nėra tokie jau dideli, nėra taip, kad labai dažnai vis kažkur važiuotų tarybos nariai, todėl manau, kad ši suma yra visiškai pakankama“, – svarstė J. Baniota.

Kai kurie tarybos nariai teigia apskritai kompensacijų neprašantys. Štai Virmantas Ivanauskas teigė, kad už degalus gali susimokėti ir pats.

„Na, aš nesinaudoju šia lengvata. Nežinau, man kažkaip ta paslauga tokia… aš dar pats sugebu degalų prisipilti. Aš važiuoju paprastai visur su reikalais, suderinu tarybos reikalus ir kitus darbus“, – teigė tarybos narys.

Tuo tarpu kai kuriems tarybos nariams kompensuojama suma atrodo mažoka.

„Na, žinokite, aktyviai važinėjant, tikrai neužtenka tos sumos. Tikrai tarybos narys išleidžia daugiau negu gauna. Tikrai nėra daug mokama, juk važiuoji kažkur, atsivežti ir dovanėlę ar gėlių reikia, tai suma tikrai nėra per didelė“, – tikino tarybos narys Tomas Žalpys.

Kaip užtikrina, kad nesukčiautų?

Vienas klausimas visgi mums neduoda ramybės – kaip yra užtikrinama, kad tarybos nariai nesukčiauja, ir tarybos sekretorei nepateikinėja iš giminaičių ir draugų surinktų kvitų iš degalinių?

Diliūnas pasakojo, kad siekiant užtikrinti skaidrų tarybos narių elgesį, tarybos sekretorė priima tik tuos kvitus, kuriuose matyti, kad degalai buvo pilti ne darbo metu.

„Yra nustatyta tokia tvarka, kad dirbantys tarybos nariai, norintys gauti transporto išlaidų kompensavimą, turi pateikti kvitus, kuriuose matyti, kad degalai buvo pilti ne darbo metu. Tarkime, jeigu aš kokią 15 valandą pilčiausi degalų – tai klausimas kiltų, kur aš tarybos reikalais tokiu metu galėjau važiuoti. Taigi kvitai priimami tik tie, kuriuose matoma, kad degalų pilta iki 8 valandos ryto ir nuo 17 valandos vakaro, taip pat savaitgaliais. Na, bent jau praeitos kadencijos metu buvo labai griežtai žiūrima į šiuos dalykus“, – tikino R. Diliūnas.

Tuo tarpu Algimantas Kižauskas, kuris teigia ne visada prašantis išlaidų kompensavimo, mano, kad išlaidų kompensavimas – tarybos narių sąžinės reikalas.

„Aš pats ne visada prašau, kad kompensuotų išlaidas. Šį mėnesį daugiau važinėti teko, tai jau kvitus pateikiau, o praeitą kadenciją visai neėmiau tų kompensacijų. Didžiausios, žinoma, transporto išlaidos, ten tų smulkių kitų net neskaičiuoju.

Manau, kad tarybos narių sąžinės reikalas yra pateikti tik savo ir tik tarybos darbui skirtų išlaidų kvitus. Jeigu jau į tarybą atėjo žmogus, tai jis turi sąžiningai elgtis“, – įsitikinęs A. Kižauskas.

Tos pačios nuomonės laikosi ir T. Žalpys: „Aš manau, kad čia kiekvieno tarybos nario sąžinės reikalas, kad nepateikinėtų svetimų kvitų. Tai tiesiog skiriamos išlaidos tarybos nario veiklai.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content