Kad rugsėjo malonumai nusvertų finansinę katastrofą ir apsipirkinėjimo košmarus

 Kad rugsėjo malonumai nusvertų finansinę katastrofą ir apsipirkinėjimo košmarus

Sekmadieniniame turguje švytintys kardeliai primena, kad netrukus rugsėjis. Tik neapsigaukite ir suplanuokite išlaidas – geidžiamiausių gėlių kainos prieš rugsėjį pakils./Agotos Spiečiūtės nuotr.

Daugiavaikės mamos – apie tai, kaip taupiai išleisti vaikus į mokyklą

Agota SPIEČIŪTĖ

Rugsėjo džiaugsmas tėvų akyse slepia košmarą dėl nesuvaldytų finansų. Nepamirškite, kad gyvename laikmetį, kai puikuotis prieš kitus prašmatniais daiktais ir ypatingomis gėlių puokštėmis tampa ir netvaru, ir nemadinga. Savo patirtimi, kaip šiuolaikiškai išleisti vaikus į mokyklą, dalijasi daugiavaikės mamos. Iš viso pokalbio ir diskusijų su jumis dalinamės 10 patarimų. Geriausias bus tas receptas, kurį įveikę šį išbandymą ir pažindami savo vaikus, atrasite Jūs patys.

Planuokite pirkinius

Daugiavaikė  mama Laura sako, kad ne vieną vaiką leidžiant į mokyklą, svarbiausia planuoti išlaidas.

„Mūsų progimnazijoje turime galimybę įsigyti arba užsisakyti uniformas jau birželio mėnesį. Į mokyklą atveža pasiūtas uniformas ir galima išsirinkti, jei nėra reikiamo dydžio, ar nori kiek kito modelio, tuomet jas užsakome savo vaikams. Rugpjūčio pabaigoje jos bus atvežtos. Tai dalis išlaidų jau buvo vasaros pradžioje“, – sako penkių vaikų, iš kurių trys šiuo metu yra mokyklinukai, mama.

Už pratybas reikėjo vienam vaikui skirti dar apie 80 eurų, todėl patyrusios moters patarimas – vienas: viską pirkti palaipsniui.

Dėvėtų prekių parduotuvėse būna naujų baltų marškinių, tokių, kokių reikia pradinėse klasėse, tik išdrįskite nueiti ir paieškoti./Agotos Spiečiūtės nuotr.

Prieš kelis metus, kai dukrytė ėjo į pirmą klasė, o sūnus buvo ketvirtokas, teko išleisti tikrai nemažą sumą pinigų. Reikėjo ir kuprinių, ir penalų. Tuomet vien už uniformas dviem vaikams teko sumokėti apie 200 eurų, be baltinių ir polo marškinėlių.

Ieškokite prekių internete

Pastarųjų atskirai dairosi internete, nes ten galima rasti pigiau, ypač kai perki ne vieną prekę. Šiais metais vaikams į mokyklą marškinėlius įsigysite gerokai brangiau, patvirtina sekmadieninio turgaus mokyklinių drabužių pardavėja.

Pernai brangiausi marškinėliai kainavo 15 eurų, o šiemet kaina prasideda nuo 15 ir kyla iki 28 eurų. Taigi paskaičiuokite, kur geriau rasite: turguje, internete ar padėvėtų rūbų parduotuvėje? Nes pastarojoje pradinukui tinkami nauji balti trumparankoviai marškiniai su etikete kainuoja 7 eurus. Tik reiks ilgai ieškoti.

Akcentuodami baltus marškinius, kuprines ir finansines išlaidas prieš rugsėjo pirmąją pagalvokite, ar tikrai jūsų vaiko kuprinėje didžiausiais trūkumas yra žirklės ir spalvotas popierius. Gal vis dėlto tų dalykų jau prikaupta pradinių klasių spintose. Ir pagalvokite kaip geriau padėti vaikui įžengti į naują pasaulį.

Aut. past.

Pirkite kokybiškus daiktus

„Vasaros viduryje nuperkame vaikams gerus rašiklius, – savo patirtimi ir prioritetais dalijasi mama Laura. – Jeigu viską pirksite paskutinį mėnesį, tai bus tragedija, nes kainos žvėriškos!“

Tai dar vienas svarbus patarimas. Dabar jau užaugusių trijų vaikų mama Gertrūda pamena, kad  nupirkusi pigius rašiklius, permokėjo net kelis kartus, nes nelaikė kamštukai, trūko korpusas ir teko per mokslo metus pirkti juos dar net kelis kartus.

,,Jeigu perki geras, kokybiškas prekes, jos ilgiau tarnauja. Vėliau riekia tik pasipildyti, ko trūksta. Mano vaikai jau trečioje klasėje prieš rugsėjį, kai klausdavau, ką turime nusipirkti, sakydavo – mes viską turime. Jie patys apsikeisdavo, kam ko reikia. Vyresniajai dukrai dar prieš mokyklą nupirkome darželiui mažą kuprinę. Su ta pačia parengiamąsias klases baigė visi trys vaikai ir dar ji liko anūkams. Nei suplyšo, nei susidėvėjo“, – sako moteris.

Pirkite ,,ant išaugimo“

,,Geriau, kai bliuzonų ar sportinių drabužių rankovių ir kelnių apačia būna su gumytėmis, tuomet jos prisispaudžia per riešus ir kauliukus ir neužkrenta, nesimato, kad yra kiek per dideli“, – nuoširdžiai sako turguje sutikta mama, drąsiai pirmą rugpjūčio savaitę ieškanti būtent tokių drabužių savo vaikams, nebijodama, kad vaikai dar paaugs.

Uniformą galima pirkti kiek didesnę, protingai nutaikyti, kad būtų bent dvejiems metams. Taip ir daro kalbintos moterys. Kita mama sako, kad mergaičių sijonėlius net paprašo plačiau palenkti, kad vėliau galėtų juos kiek reikia pailginti, o juosmenį daro sutraukiama gumele. Ypatingai po vasaros paauga vaikų pėdutės, todėl tik batų negali pirkti nei anksčiau, nei didesnių, kad nesugadintum kojyčių. Nevenkite ir apsikeisti drabužiais, o ypač šeimoje.

A. Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dalinkitės

„Vienas berniukas išaugo švarkelį, liko kitam“, – natūraliai į klausimą, kaip sutaupyti reaguoja trijų berniukų mama Vilma. – Aš mokau daiktus saugoti ir juos pataupyti. Tai normalus ūkiškumas, kurio reikia auginant vaikus. Viskas, kas liko po mokslo metų, būna padėta kitiems metams“.

Nueikite į vietas, kuriose yra geros kokybės jau panaudotų ir atiduotų daiktų, į Daiktų banką arba į  nemokamą mamyčių turgelį. Toks jau tradicija tapęs renginys kaip tik rugpjūčio 25 dieną nuo 11 iki 14 val. organizuojamas patogioje vietoje Kėdainių Vytauto parke.

Žinoma, pirmiausia tai netinkamus ar nepanaudotus mokyklinius savo vaikų daiktus pasiūlykite kitiems. Kasmet peržiūrėkite spintas ir daiktų lentynas. Mainykitės ir atiduokite. Jei jau negausite trokštamo daikto, bent jau būsite padarę gerą darbą.

Saviečiuose registruota nevyriausybinė organizacija, tvarumo principais grįstomis veiklomis plečianti socializacijos galimybes vaikams ir jaunimui su negalia ,,Gerų patirčių namai“ skelbia, kad mamyčių turgelyje rinks vaikiškus žaislus, knygas, net neužbaigtas spalvinti spalvinimo knygutes. Pasidalinkite tuo, kuo galite. Tik nepamirškite užsiregistruoti elektroniniu paštu kedainiuturgelis@gmail.com, kad ateisite su daiktais. Taip prašo organizatoriai.

Trisdešimtmetė mama Milda, auginanti pirmagimį priešmokyklinuką ir pati dar studijuojanti sako, kad pirmiausia rašo į savo „Facebook“ profilį, ko jos vaikui reikia, jeigu jame neatsiliepia norintys atiduoti ar apsikeisti reikalingu daiktu, tik tada perka. Tą patį planuoja daryti ir po metų, kai vaikas eis į pirmą klasę.

Taupykite pinigus

Prekybininkai įvairias akcijas siūlo rugpjūtį. Tada perkant pavyktų daugiau sutaupyti, bet suma bus vienu metu didelė, nes be uniformų ir kuprinių, kurios kainuoja daugiausiai, užgrius visų mokyklinių prekių arsenalas: sąsiuviniai, parkeriai, pieštukai, trintukai, liniuotės, akvarelė, klijai, popierius, žirklės, teptukai, o kur dar sporto apranga ir batukai. Tai kaip čia geriau pasielgti? Labai racionaliai skamba kitos mamos praktinis patarimas – atidėkite pinigų rugsėjo pirmajai kiek galima anksčiau.

,,Atsidarau atskirą sąskaitą ir visus metus, o pieš vaikų pirmą klasę dar net ilgiau, kaupiau joje lėšas, kurias rugsėjo pirmąją išnaudojame pirkiniams“, – dalijasi savo patirtimi dvynukų, šiais metais eisiančių jau į penktą klasę, mama Jūratė.

Taip šeima visiškai išvengia streso ir vaikai būna viskuo aprūpinti.

Prekybininkai įvairias akcijas siūlo rugpjūtį. Tada perkant pavyktų daugiau sutaupyti, bet suma bus vienu metu didelė, nes be uniformų ir kuprinių, kurios kainuoja daugiausiai, užgrius visų mokyklinių prekių arsenalas.

Aut. past.

Nepulkite visko pirkti

Ilgametė pradinių klasių mokytoja Rūta sako, kad jų kasmet sudaromas sąrašas tėvams, ko reikės per visus mokslo metus, yra tik preliminarus. Niekada nebūna taip, kad visko iš nurodytų daiktų reikia tą pirmą dieną.

„Aš vaikams pamokose duodu ir spalvotų popierėlių, ir klijų, ir pieštukų, neatkreipdama kitų dėmesio, kad jie ko nors neturi“, – sako kaime dirbanti mokytoja ekspertė.

Mokytoja paprašo savo buvusių vaikų palikti kai kurias turėtas priemones, jeigu jų daugiau nebenaudos, kad jos tarnautų kitiems vaikams. 

,,Labai dažnai seneliai Kalėdoms nuperka vėl tų pačių daiktų, kurių jie dar turi ir taip susikaupia net

per dideli kiekiai. Tiek visko nereikia. Vaikus mokau ir pasidalinti. Ir tų žirklių nereikia, kad kiekvienas turėtų tik savo. Galime atsikirpti visi iš eilės ir su mokytojos žirklėmis“,  – ramina tėvus mokytoja.

Dailės mokytoja Irena sako, kad kuo mažiau vaikas turi priemonių, tuo geriau pasireiškia jo kūrybiškumas.

,,Jeigu vaikas nepadaro kūrybinės užduoties su trimis spalvomis ar keliomis priemonėmis, didelė tikimybė, kad jo nepadarys ir su 38 spalvų flomasteriais bei visu priemonių arsenalu“, – sako mokytoja, su vyru užauginusi tris mergaites. 

Dailės mokytoja Irena sako, kad kuo mažiau vaikas turi priemonių, tuo geriau pasireiškia jo kūrybiškumas.

Aut. past.

Išsiklausinėkite

  Todėl tėvai pirmiausia turėtų pasiruošti mokyklai patys. Pasikalbėti su kitais tėvais, kokia jų patirtis, pasikalbėti, kokie jų vaiko būsimos pirmosios mokytojos prioritetai, kokia bus klasėje tvarka ir, nemėtydami pinigų veltui, nupirkti tai, ko svarbiausiai reikia, bet ne per daugiausia. Visa kita bus galima pirkti vėliau.

Trijų vaikų mama Auksė sako, kad ji eina apsipirkti tik su vaikais ir nurodo, kokią sumą turi, kurią gali skirti tais metais naujiems mokykliniams daiktams. Vaikai patys nusprendžia, ko jiems reikia ar ko norisi labiausiai. Kitais metais jau pasirenka kitą naują daiktą įsigyti.

,,Tai ne tik taupumas, ūkiškumas ir tvarumas, bet taip šeimoje mokome suprasti pinigų vertę“, –  sako moteris. 

Ir galu gale, jeigu vaikai matys, kad tėvai kaip išprotėję laksto daiktų, kuprinių ir flomasterių, nervinasi ir kalba tik apie pinigus, jie ir mokykloje orientuosis į paviršutiniškus dalykus. Svarbiausia, ne turėti, ne išsiskirti, o susitelkti į naujus pokyčius ir pasitikti permainas.

Aut. past.

Kreipkitės paramos

Na, o prieš kelis metus išdalinta ,,Šeimos kortelė“ praktiškai neveikia.

,,Negaliu jos beveik niekur Kėdainiuose panaudoti ir praktiškai sutaupyti man nesigauna“, – sako daugiavaikė mama Laura.

Mama Vilma, viena auginusi tris berniukus, sako, kad jai labai padėdavo iš valstybės skiriama finansinė parama.

Šiuo metu visi nepasiturinčių (jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 264 eurai) šeimų mokiniai turi teisę gauti 110 eurų dydžio paramą mokinio reikmėms įsigyti. Tik reikia kreiptis. Dabar kaip tik priimami prašymai. Tą irgi reikia padaryti laiku, kad pinigai pasiektų iki rugsėjo, kai jų labiausiai reikia. Taip pat yra galimybė gauti nemokamą maitinimą visus mokslo metus.

Ir kreipkitės pagalbos

Nors socialiniai darbuotojai su kiekviena šeima, kuri leidžia savo vaikus į mokyklą, nedirba, bet į juos galite kreiptis draugiško patarimo, kaip kūrybiškai išsisukti iš finansinių rugsėjo pirmosios rūpesčių. Dirbdamas su socialiai pažeidžiamomis šeimomis, socialinės darbuotojas tikrai ras būtų, kaip jums patarti. Tik kreipkitės.

Tą patį galite padaryti ir savo artimoje aplinkoje. Paprašykite pagalbos, kad seneliai, krikšto tėvai, dėdės ir tetos kiek gali prisidėtų ir palengvintų šeimos naštą prieš didžiuosius žingsnius.

Akcentuokite mokslą

Ir galu gale, jeigu vaikai matys, kad tėvai kaip išprotėję laksto daiktų, kuprinių ir flomasterių, nervinasi ir kalba tik apie pinigus, jie ir mokykloje orientuosis į paviršutiniškus dalykus. Svarbiausia, ne turėti, ne išsiskirti, o susitelkti į naujus pokyčius ir pasitikti permainas.

Jokia didžiausia ir gražiausia puokštė, skirta mokytojai, nenuramins vaiko streso žengiant į nepatirtą pasaulį.

Prieš rugsėjį, ypač prieš pirmą, ketvirtą klases, akcentuokite savo vaikams mokslus, naujus draugus ir patirtis. Padėkite jiems patekti į naują realybę ramiai ir drąsiai, nebūtinai su firmine kuprine.

10 patarimų kaip nepalūžti ir nelikti basiems ruošiant vaikus mokyklai  

  1. Akcentuokite vaikams mokslą, naujus draugus ir patirtis.
  2. Mokslo metų pradžiai pradėkite taupyti daug anksčiau.
  3. Pasikalbėkite su mokytojais ir išsiaiškinkite prioritetus
  4. Prašykite artimųjų pagalbos ir klauskite kitų tėvų bei socialinių darbuotojų patarimų 
  5. Laiku kreipkitės Jums priklausančios paramos.
  6. Suplanuokite pirkinius ir išlaidas ir nepirkite visko pagal mokyklos pateiktą sąrašą iškart.
  7. Pirkite kokybiškus daiktus.
  8. Ieškokite prekių internete.
  9. Pirkite didesnius drabužius arba juos paruoškite padidinimui.
  10. Dalinkitės, atiduokite ir keiskitės. 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video