Ką daryti susidūrus su korupcija policijoje?

 Ką daryti susidūrus su korupcija policijoje?

Visoje šalyje nuskambėjus vadinamajam Kėdainių policijos skandalui, kai avariją sukėlęs policijos pareigūnas kartu su kolege paspruko iš nelaimės vietos, o kiti du policininkai galbūt bandė padėti išsisukti, privertė susimąstyti – kokia iš tiesų padėtis rajono policijoje. Su korupcija bei piktnaudžiavimu tarnyba policijoje kovojančio padalinio – Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus viršininkas Andrejus Rabij papasakojo, kaip vyko šis neeilinis tyrimas.

Vos per kelis mėnesius Kėdainių rajono policijos komisariatas turėjo atsisveikinti net su keturiais mundurą susitepusiais pareigūnais. Vienas jų, važiuodamas su kolege automobiliu sukėlė eismo įvykį ir iš jo pasišalino. Na, o kiti du, pirmieji atvykę į nelaimės vietą, įtariami piktnaudžiavę tarnyba, galimai padėję savo bičiuliui išvengti atsakomybės. Dėl jų veiksmų atliekamas tyrimas, kurį baigus byla bus perduota nagrinėti Kauno apygardos teismui.

Šią painią istoriją sėkmingai išnarpliojusio Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus viršininkas Andrejus Rabij tikina, jog kovoje su netoleruotinais reiškiniais tarp pareigūnų itin svarbų vaidmenį vaidina visuomenė. Apie nesąžiningus policininkus žmonės raginami pranešti pasitikėjimo telefonais. Tai galima padaryti net ir davus kyšį pareigūnams, tokiais atvejais įstatymas numato atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės.

– Visuomenėje nemažo atgarsio sulaukė istorija, kai policijos pareigūnas, vairuodamas automobilį, sukėlė avariją ir kartu su kolege pabėgo iš eismo įvykio vietos palikęs sužeistą merginą. Pradžioje avarijos aplinkybes bandyta nuslėpti, o tiesa paaiškėjo tik įsikišus Imuniteto skyriaus pareigūnams. Kaip buvo pradėtas šis tyrimas, ar sulaukta informacijos iš pilietiškų žmonių?

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus viršininkas Andrejus Rabij tikina – korumpuotam pareigūnui kyšį davęs žmogus gali išvengti atsakomybės, jeigu apie tai praneša teisėsaugai./ A. Barzdžiaus nuotr.– Be abejo, tyrimo metu buvo sulaukta informacijos iš pilietiškų žmonių. Nemažai informacijos radome virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose, kur žmonės reiškė pasipiktinimą.

Mūsų pareigūnai šiuos žmones nustatė bei apklausė, nė vienas jų savo pozicijos duodant parodymus nepakeitė. Daugiau komentuoti nenorėčiau, nes ikiteisminis tyrimas dar nėra baigtas.

– Su kokia situacija Kėdainių rajono policijos komisariate teko susidurti pradėjus tyrimą? Ar tiesa, jog kai kurie pareigūnai atsisakė bendradarbiauti bei padėti tyrimui?

– Pradėjus tyrimą nebuvo užfiksuota atvejų, kad Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnai nenorėtų padėti išsiaiškinti įvykio aplinkybes. Gavome visus mus dominusius dokumentus, filmuotą šio įvykio medžiagą.

Tačiau kalbant apie avariją sukėlusį policininką, avarijoje dalyvavusią pareigūnę bei pirmų į įvykio vietą atvykusių pareigūnų poziciją – jų atžvilgiu pradėjus tyrimus, jie pasinaudojo įstatymuose numatytomis gynimosi priemonėmis. Įstatymas leidžia neduoti parodymų, ką jie ir padarė.

– Įvairių interpretacijų šioje istorijoje sukėlė faktas, jog keistomis aplinkybėmis dingo avarijos metu sužalotos merginos mobilusis telefonas. Ką pavyko išsiaiškinti?

– Buvo nustatyta, jog šį telefoną paėmė įvykio vietoje buvęs vilkiko vairuotojas. Jis padėjo išlaisvinti merginą, o vėliau grįžo į avarijos vietą, nes, anot jo, ten buvo pamiršęs kai kuriuos savo daiktus.

Atsitiktinai radęs iškritusį nukentėjusios merginos telefoną įdėjo savo SIM kortelę ir kurį laiką juo naudojosi. Po kurio laiko, nustačius, kas naudojasi dingusiu telefonu, šiam žmogui paskambino tyrimą atlikę Kėdainių policijos pareigūnai. Žmogus atvyko į policijos įstaigą ir grąžino rastą telefoną.

– Dėl avarijos sukėlimo ir pasišalinimo iš eismo įvykio vietos, o taip pat dėl piktnaudžiavimo tarnyba pradėti ikiteisminiai tyrimai, juos baigus bylos bus perduotos teismui, keturi pareigūnai neteko darbo policijoje. Kaip manote, ko iš šios istorijos gali pasimokyti pareigūnų bendruomenė?

– Neabejoju, kad didžioji dalis pareigūnų puikiai suvokia savo atsakomybę. Labai džiaugiuosi matydamas, kad tokių atvejų mažėja, sulaikoma mažiau neblaivių pareigūnų, elgiamės vis atsakingiau ir profesionaliau.

Neblaivus prie vairo sučiuptas pareigūnas, nepaisant to, darbo metu, ar ne, nepaisant jo praeities nuopelnų, užimamų pareigų, bus atleistas iš tarnybos už pareigūno vardo pažeminimą. Labai noriu tikėti, kad ateityje tokių atvejų nebus.

[quote author=“A. Rabij“]Pastebėjus nesąžiningą policijos pareigūnų elgesį, įtariant korupcijos ar piktnaudžiavimo tarnyba atvejus žmones raginčiau apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Galiu užtikrinti, jog toks pranešimas nenukeliaus nežinia kur, informacija netaps vieša, o nedelsiant atsidurs Imuniteto valdybos padaliniuose.[/quote]

– Viena iš galimų korupcijos atskiruose policijos padaliniuose indikacijų – pareigūnų pranešimai ar nepranešimai apie siūlomus kyšius. Kokios tendencijos Kauno apskrityje, kaip čia išsiskiria Kėdainių regionas?

– Per pirmąjį 2017 metų pusmetį Kauno apskrityje užregistruota 23 papirkimo atvejai, o per praėjusius metus apskrities pareigūnus bandyta papirkti 72 kartus. Dažniausiai policininkams kyšius siūlo ir taip išvengti atsakomybės bando prie vairo sulaikyti neblaivūs asmenys.

Kalbant apie Kėdainių rajoną, pirmąjį šių metų pusmetį nebuvo užregistruota bandymų papirkti policininkus. Tačiau vien pernai šiame rajone užfiksuoti net 7 atvejai, kai buvo siūlomas kyšis. Bandymų papirkti mažėjimo tendencijos nestebina, kadangi visoje šalyje fiksuojamas papirkimų mažėjimas.

Tai susiję su nulinės tolerancijos politika kalbant apie papirkimus, taip pat nuolatiniu tokių įvykių viešinimu, visuomenės švietimu.  

– Ar sulaukiate gyventojų pranešimų apie Kėdainių rajone užfiksuotas ar įtariamas korupcijos apraiškas? Kur žmonėms reikėtų kreiptis pastebėjus nesąžiningą pareigūnų elgesį?

– Pirmąjį šių metų pusmetį buvo gauti du pranešimai apie galimas Kėdainių policijos pareigūnų neteisėtas veikas. Per tą patį praėjusių metų periodą sulaukėme keturių pranešimų. Tačiau tyrimai jų pagrindu pradėti nebuvo. Galiu paminėti, jog žmonės ne visada supranta, kas yra korupcija ar piktnaudžiavimas tarnyba. Pavyzdžiui, vienas pranešimų buvo, kad policijos pareigūnas už pažeidimą skyrė didelę baudą.

Pastebėjus nesąžiningą policijos pareigūnų elgesį, įtariant korupcijos ar piktnaudžiavimo tarnyba atvejus žmones raginčiau apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Galiu užtikrinti, jog toks pranešimas nenukeliaus nežinia kur, informacija netaps vieša, o nedelsiant atsidurs Imuniteto valdybos padaliniuose. Vos tik gavę informaciją, pareigūnai reaguoja iš karto, nesvarbu, ar tai vėlus vakaras, ar savaitgalis. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių bijoma į informaciją pranešti telefonu, gali atvykti į Imuniteto valdybos teritorinius padalinius ir asmeniškai susitikti su darbuotojais.

– O ką daryti tokiais atvejais, jeigu žmogus visgi davė policijos pareigūnams kyšį. Ar pranešus apie tai jis gali tikėtis būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą?

– Jeigu jau taip įvyko,  kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, išprovokavus ar panašiai kyšis visgi buvo duotas, raginčiau apie tai nedelsiant pranešti policijos Imuniteto tarnybai.

Įstatyme vienareikšmiškai numatyta, jog asmuo, pranešęs apie duotą kyšį – nuo baudžiamosios atsakomybės yra atleidžiamas. Kitaip tariant, toks veiksmas jam jokių pasekmių nesukels.

Pagrindinis reikalavimas, jog žmogus apie įvykusį kyšio davimą praneštų savo iniciatyva. Nebūtinai iš karto, galbūt grįžęs namo, atsitokėjęs po patirto streso ir supratęs, jog pasielgė nederamai, padarė nusikaltimą.

Policijos pasitikėjimo telefonas (8 37) 30 30 50

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyrius,

Islandijos pl. 207 LT-49162 Kaunas, tel. +370 37 30 61 70.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video