Skip to content

Jau privaloma rūšiuoti ir tekstilę, to nedarantiems – baudos

 Jau privaloma rūšiuoti ir tekstilę, to nedarantiems – baudos

Už tekstilės atliekų nerūšiavimą gresia baudos – administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinius pažeidimus – nuo 140 iki 600 eurų./Kristinos Kasparavičės nuotr.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo privalomas tekstilės atliekų surinkimas Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Kaip „Rinkos aikštei“ sakė Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Vilija Mockuvienė, naujasis reikalavimas Kėdainių rajonui jokios įtakos neturės. Taip pat ji žada, kad dar praėjusių metų vasarą į kosmines aukštumas šovusios atliekų surinkimo kainos dėl naujos prievolės gyventojams taip pat daugiau nedidės.

Konteinerių kiekis atitinka naujus reikalavimus

„Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje jau nuo 2019 metų liepos mėnesio yra teikiama tekstilės atliekų surinkimo, išvežimo ir tvarkymo paslauga. Šiuo metu turimų tekstilės atliekų konteinerių kiekis atitinka naujus keliamus reikalavimus miesto teritorijoje bei gyvenamose vietovėse, kuriose gyvena nuo 500 iki 999 gyventojų“, – sakė mero patarėja.

Ji taip pat pažymėjo, jog išvežimo paslauga kiekvienam namų ūkiui atskirai taikoma nebus.

„Tekstilės atliekų surinkimas vykdomas tik iš bendro naudojimo konteinerių (kas dvi savaites). Šiandienai vykdyti surinkimą iš individualių valdų neplanuojama“, – kalbėjo V. Mockuvienė.

Svarbu žinoti, kad už tekstilės atliekų nerūšiavimą gresia baudos – administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinius pažeidimus – nuo 140 iki 600 eurų. 

Aut. past.

Gyventojams sąskaitos keistis neturėtų

Kėdainiečiai lyg blogą sapną prisimena praėjusios vasaros liepą, kai už komunalinių atliekų išvežimą sulaukė ne vieną ir ne du, o net šešis ar aštuonis šimtus siekiančių sąskaitų. Tada savivaldybė suskubo aiškinti, kad į skaičiavimus neva įsivėlė klaida, o sąskaitos bus perskaičiuotos. Šįkart, pasikeitus Tekstilės atliekų tvarkymo įstatymui, mero patarėja žada, kad tokių staigmenų gyventojai sulaukti neturėtų.

„Tekstilės atliekų surinkimas ir tvarkymas yra įtrauktas į vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, todėl rinkliavos dydžiui įtakos neturės“, – užtikrino V. Mockuvienė.

Kur mesti tekstilės atliekas?

Šiuo metu, pašnekovės žiniomis, Kėdainių mieste ir rajone yra aštuoniasdešimt vietų, kur gyventojai gali išmesti nebereikalingus tekstilės gaminius.

„Tekstilės atliekas išmesti gyventojai gali į specialius tekstilės atliekų surinkimo konteinerius Kėdainių mieste (42 vnt.) ir kaimiškosiose seniūnijose (38 vnt.), kurių adresus bei jų ištuštinimo grafikus galite rasti rajono savivaldybės tinklalapyje bei Kėdainiečio kortelės programėlėje.

Taip pat gyventojai nemokamai tekstilės atliekas gali atiduoti Didelių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelėje, adresu J. Basanavičiaus g. 97A Kėdainių mieste“, – aiškino mero patarėja.

„Tekstilės atliekų surinkimas ir tvarkymas yra įtrauktas į vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, todėl rinkliavos dydžiui įtakos neturės.

V. Mockuvienė

Už tekstilės nerūšiavimą gresia baudos

Privalomam tekstilės atliekų surinkimui Lietuvoje numatyti keli pagrindiniai sprendimai. Vienas tokių yra specializuoti konteineriai ir surinkimo punktai. Kitos savivaldybės planuoja juos įrengti gyvenamuosiuose rajonuose, taip pat įkurti daugiau surinkimo punktų prekybos centruose ir viešosiose vietose.

Šiuo metu jau įrengta daugiau kaip 1,7 tūkst. tekstilės surinkimo konteinerių visoje Lietuvoje, jų skaičius ir toliau bus didinimas.

Svarbu žinoti, kad už tekstilės atliekų nerūšiavimą gresia baudos – administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinius pažeidimus – nuo 140 iki 600 eurų. 

Šiuo metu Kėdainių mieste ir rajone yra aštuoniasdešimt vietų, kur gyventojai gali išmesti nebereikalingus tekstilės gaminius.

Aut. past.

Didžioji tekstilės dalis yra deginama

Pasidomėjus, kur šiuo metu dedamos gyventojų išmestos tekstilės atliekos ir ar kas nors pasikeis jas tvarkant po naujosios tvarkos įsigaliojimo, V. Mockuvienė sakė: „Šiuo metu, pagal galiojančias pasirašytas sutartis su tekstilės atliekų surinkimą ir tvarkymą vykdančiomis įmonėmis, didžioji tekstilės dalis yra deginama, kita – skiriama antriniam panaudojimui.

Pagal Aplinkos ministerijos patvirtintus naujus kokybės reikalavimus tekstilės atliekų tvarkymui skelbiant naują viešųjų pirkimų konkursą jo sąlygose bus numatyta, kad surenkama tekstilė turi būti perdirbama arba skiriama antriniam panaudojimui“.

Aplinkos ministerijos duomenimis, ES kasmet susidaro 12,6 mln. tonų tekstilės atliekų, iš kurių net 5,2 mln. tonų sudaro drabužiai ir avalynė. Lietuvoje 2023 metais atskirai surinkta apie 12 tūkst. tonų tekstilės atliekų, iš kurių 60 proc. buvo paruošta pakartotiniam naudojimui, o likusi dalis – sudeginta ar pašalinta sąvartynuose.

10 Komentarai

  • O mes iš tų baudėjų ir veltui tekstilę surinkėjų skudurus rankoms valytis perkame ir pinigus jiems mokam.

  • žiūrėk ir tie dviračių bei pėsčiųjų trinkelizuoti takai greit bus apmokestinti…

    • O tie du nuo stoties viens šalia kito einantys takai daromi kad spūsčių juose nebūtų dėl gausaus judumą puoselėjančių skaičiaus ar dėl pinigų metimo balon nesant kitų finansinių įsipareigojimų?

  • O Pelėdnagiuose jau yra tekstilės konteineris?

  • Visiška dezinformacija. Administracinių nusižengimų kodekse nėra nurodyta bauda už tekstilės nerūšiavimą. Kažkam ryškiai trūksta profesinių žinių. Aš kaip vartotojas turiu teisę išmesti viską į vieną konteinerį. Žinoma, yra moralės ir vertybių klausimas, bet mokame už aptarnavimą, tegul ir tarnauja. Jei viską išrūšiuosim, ar įsivaizduojat, kiek rūšiuotojų šeimų liks be duonos? Tikrai ne iš gero gyvenimo žmonės pasirenka tokį darbą. Gerbkime juos ir duokime jiems darbo.

    • Juk visuose nutarimuose reikalaujama sumokėti už šiukšlių išvežimą ir tvarkymą.
      Tai ir pirmyn – tvarkykite patys, šiukšlinų oligarchai, ir neieškokite vergų tarnauti jums veltui!

    • kaip žinia, daugelyje šalių šiukšlių reikalus tvarko mafija.Tad šiuo klausimu geičiausia mes turėtume kreiptis į Žvygį Povelnionį,kuris prisistato Lotynų Amerikos ir Kubos mafijų atstovu Lietuvoje.Na tikrai,mokame už šiukšles tikrai nežmonišką kainą,o jie mums kaskart pakiša tai retesnio išvežimo grafiką,tai jų išrūšiavimą ar kitokias naujienas.Štai ką reiškia monopolija,kai jos čiuptuvų valdžia net nesistengia kiek prilaikyti.

      • Tikrai nesudėtinga turimus nebereikalingas drabužius idet i atskira maišeli ir išmest i konteineri . Jei kokiua vienus baltinius ar kojines imesit i bendra šiukšlių maiša , nemanau , kad baus , o didesni kieki tekstilės butina rūšiuoti. Japonai išrušiuoja virš 90 % savo šiukšlių ir tuo didžiuojasi , pasirūpime ir mes švaria aplinka. Beja ,butu lb gerai, jei ir metalo konteineriai atsirastu, juk tiek daug spynų, senu plaktuku ar sudužusių realiu žmones išmeta

        • bet plaktukus ir kitus smulkesnius geležiukus sanitarai magnetais išsiurbs iš konteinerio kaip žuvį iš eketės.

  • Nėra konteinerių (o gal kur nors yra?) su pakankamo dydžio anga. Kaip įgrūsti tvarkingai supakuotą krūvą rūbų per tokią skylę? Arba pavyzdžiui striukę? Pagalvę? Ar tokias atliekas savivaldybės gudruoliai laiko didelių gabaritų ir žada surinkt iš namų? Jonavoj į tekstilės konteinerį gali suguldyt ką nori, bet prašo kad būtų saugiai supakuota, nes galima panaudoti netik vietoj biokuro

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video