Skip to content

Jau ir Seime aiškintasi, iš kur vandenyje galėjo atsirasti gyvsidabris

 Jau ir Seime aiškintasi, iš kur vandenyje galėjo atsirasti gyvsidabris

Balandžio 22 dieną, kai rajono savivaldybėje vyko nuotolinis jungtinis komitetų posėdis, centrinė valdžia taip pat nesnaudė. Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje virtualiai dalyvavo rajono meras Valentinas Tamulis, turėjęs paaiškinti susidariusią situaciją visam Seimo komitetui, Aplinkos ministerijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovams. Posėdyje svarstyta, ar gyvsidabriu vanduo galėjo būti užterštas „Kėdainių vandenų“ įrenginiuose.  

Tyrimai geri

Jau tądien buvo gauti pirmieji pakartotiniai vandens tyrimai, kurie buvo džiuginantys. Gyvsidabrio koncentracija vandenyje buvo žema, normos neviršytos. Tiesa, dar buvo likę laukti dar vienos valstybinės laboratorijos atsakymų – VMVT tyrimų, todėl neskubėta gyventojams leisti vandenį gerti iš čiaupo vos gavus pirmuosius gerus vandens tyrimo rezultatus.

„Antradienį 12.45 iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Cheminių tyrimų skyriaus gauti vandens mėginių tyrimo atsakymai. Iš 7 gręžinių paimti 13 mėginių, visų jų atsakymai rodė 0,5-0,68 mikrogramus litre, kai leistina norma – vienas mikrogramas litre. 

[quote author=”VMVT direktoriaus pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė”]Jei vandens vartojimo vietose nenustatysime gyvsidabrio normos viršijimų, tikėtina, kad tai lokali problema siurblinėje. Net jei gausime gerus tyrimus – na gal tai buvo vienos laboratorijos, vieno mėginio paklaida – tačiau užsimerkti neturėtume.[/quote]

Tos pačios dienos vakare Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute gauti tyrimų atsakymai visuose gręžiniuose rodė mažesnę, nei 0,1 mikrogramo litre koncentraciją. Tačiau turime sulaukti likusių VMVT laboratorijos atliktų tyrimų rezultatų bei jų rašto, leidžiančio atnaujinti „Kėdainių vandenims“ ūkinę veiklą ir žmonėms naudoti jų tiekiamą vandenį maistui“, – Seimo narius antradienį informavo rajono meras. 

Rajono meras Valentinas Tamulis dėl vandens taršos skandalo turėjo pasiaiškinti Aplinkos apsaugos komiteto nariams, bei Aplinkos ministerijos ir VMVT vadovams. Į visus komiteto dalyvių klausimus buvo pilnai atsakyta. Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Laboratorijos neturi

Kai kurios vandenį gyventojams tiekiančios įmonės turi savo laboratorijas, kuriose nuoalt tiria vandenį. Paaiškėjo, kad „Kėdainių vandenys“ tokios laboratorijos neturi, tačiau tai neatleidžia jų nuo prievolės atlikti vandens taršos monitoringą. Tiesa, kaip dažnai vandenį reikia tirti, sprendžia kiekviena įmonė individualiai.

„Kėdainiai labai prastai skamba pastaraisiais metais dėl savo vandens kokybės. Vienas iš tų miestų, kurie nuotekų tinkamai nevalo, juk jau anksčiau kalbėjome, kad nuotekų tinklai turi būti renovuojami. Savivaldybės įmonė turėtų turėti savo laboratoriją ir ne tik savo tiekiamą vandenį tikrinti, bet ir gyventojų šulinių vandens mėginius tirti. Jei laboratorijos nėra, nejau VMVT jus prižiūrėti turi?

Kaip dažnai vanduo turi būti tiriamas? Juk čia savivaldybės įmonės reikalas. Ar čia avarija buvo kažkokia? Gal pagalbos reikia iš ministerijos – nes kol kas atrodo labai neūkiškai viskas“, – teiravosi komiteto narys Simonas Gentvilas. 

„Geriamojo vandens tyrimus ir monitoringą atlieka VMVT. Aplinkos ministerijos kompetencija tirti požeminį vandenį.

Kėdainių vandenvietėje pernai buvo atlikti tyrimai ir rezultatai buvo geri, o gyvsidabrio rodikliai buvo net mažesni nei aptikimo riba. Žinoma, iškilus šiai situacijai mūsų geologai buvo pasiruošę kartoti tyrimus vandenvietėje, bet viskas išsisprendė“, – teigė Aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė.

VMVT direktoriaus pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė paantrino, kad jei vandens tiekimo įmonė neturi savo laboratorijos, vistiek privalo vykdyti nuolatinį monitoringą. 

„Jei tiekėjas neturi savo laboratorijos, jis privaro sudaryti sutartį su kita laboratorija ir atlikti tyrimus pagal įmonėje sudarytą planą“, – informavo ji.

Eilę metų – vanduo buvo švarus

J. Bakasėnienė taip pat pažymėjo, kad jau daugelį metų „Kėdainių vandenų“ tiekiamo vandens tyrimai yra geri, tad sunku suprasti, iš kur atsirado toks staigus gyvsidabrio taršos padidėjimas. 

Jos teigimu, tai galėjo nutikti dėl pačios įmonės įrenginiuose atsiradusios laikinos taršos. Nepaisant to, kad dabar tyrimai ir vėl geri, greitai pamiršti šio įvykio negalima.

„Įmonėje 2015-2019 metų laikotarpyje nebuvo fiksuota gyvsidabrio normos viršijimų. Pirmadienį gauti rezultatai privertė mus sunerimti, todėl buvo paimti laboratoriniai mėginiai. 

Pirmas mėginys, kurio rezultatus greičiausiai gavome, paimtas iš siurblinės po vandens paruošimo, mėginio atsakymas geras. 

Atrinkti mėginiai iš 7 gręžinių, pakartotinas mėginys iš siurblinės prieš ir po vandens paruošimo ir mėginiai iš vandens paėmimo vietų. Bandome rasti tą vietą vandens tiekimo grandinėje, kur galėjo atsirasti tarša. 

Gyvsidabris yra metalas, kuris nusėda. Jei vandens vartojimo vietose nenustatysime gyvsidabrio normos viršijimų, tikėtina, kad tai lokali problema siurblinėje. 

Sulaukę rezultatų siūlysime įmonėje keisti laboratorinių tyrimų dažnumą. Net jei gausime gerus tyrimus – na gal tai buvo vienos laboratorijos, vieno mėginio paklaida – tačiau užsimerkti neturėtume“, – teigė VMVT direktoriaus pavaduotoja. 

Jai antrino ir Kėdainių rajono meras V. Tamulis, pridurdamas, kad kovo 10 dienos mėginiai imti buvo ne iš šaltinio, o iš vandenvietės, tad peršasi išvada, kad taršos šaltinis galėjo būti nebent pačioje vandenvietėje. 

Informacija – iš karto

Tiek gyventojams, tiek Seimo nariams kilo klausimas dėl informacijos pateikimo. 

Tyrimams vanduo paimtas dar kovo 10 dieną, o atsakymai gauti tik balandžio antroje pusėje. Pasirodo, tyrimams eilės yra gana nemažos, tad ir atsakymų laukti tenka taip ilgai. Tuo tarpu informacija iš VMVT savivaldybę pasiekė tik pirmadienį.  Tai patvirtinto ir VMVT direktoriaus pavaduotoja.

„Informacija, kad vanduo yra užterštas gyvsidabriu, gauta pirmadienį, tad nedelsiant buvo atliktas patikrinimas“, – teigė ji.

Rajono meras V. Tamulis pabrėžė, kad laiškai, informuojantys apie vandens taršą, savivaldybę tiek iš „Kėdainių vandenų“, tiek iš VMVT pasiekė tik pirmadienio pavakare keliolikos minučių bėgyje, o dar per 10 minučių informacija buvo paviešinta gyventojams visais įmanomais būdais. 

[quote author=”VMVT direktoriaus pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė”]Informacija, kad vanduo yra užterštas gyvsidabriu, gauta pirmadienį, tad nedelsiant buvo atliktas patikrinimas.[/quote]

„Pirmadienį 16.39 iš UAB „Kėdainių vandenys“ buvo gauta informacija apie tai, kad geriamas vanduo užterštas gyvsidabriu. Jie jau buvo gavę iš VMVT Kauno skyriaus sprendimą apie ūkinės veiklos sustabdymą. 

Po 13 minučių gavome ir iš VMVT tą raštą.

Per 10 minučių šia informacija buvo pasidalinta savivaldybės interneto svetainėje, socialiniame tinkle, informuota žiniasklaida, pasinaudojus Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos sistema buvo gyventojams išsiuntinėtos įspėjamosios žinutės į telefonus. 

Aiškinamės, kaip gavosi, kad įmonės vadovas mūsų, savivaldybės, neinformavo apie situaciją anksčiau“, – informavo V. Tamulis.

Tirs

Rajono meras jau kreipėsi ir į prokuratūrą dėl galimos nuskalstamos veikos, kurios pasekmės ir galėjo lemti gyvsidabrio atsiradimą vandenyje. Taip pat Seimo komitetą jis patikino, kad gyventojų sveikata taip pat bus tiriama. 

„Mes imsimės priemonių žmonių sveikatos ištyrimui. Pirmiausia norime gauti išvadas, iš kur tas gyvsidabris. Juk mes nesame garantuoti, kad tikrai tiektas vanduo buvo užterštas“, – kalbėjo rajono meras.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video