Įstatymo pakeitimas išgelbėtų ne tik „Lifosą“

 Įstatymo pakeitimas išgelbėtų ne tik „Lifosą“

Kėdainiams šilumą tiekianti AB „Panevėžio energija“ planuoja rekonstruoti esamą katilinę pastatant biokuro katilinės bloką. Paaiškėjo, kad šio projekto vykdymas tiesiogiai priklausomas nuo „Lifosos“ veiklos stabilumo./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Jau antradienį Vyriausybė Seimui pateiks įstatymo Dėl Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo pakeitimo projektą, kuriame numatyta galimybė sankcijų paveiktoms įmonėms paskirti laikinąjį administratorių. Planuojama, kad laikinojo administratoriaus paskyrimas leistų net ir sankcijų paveiktoms įmonėms tęsti savo veiklą. Tokia išeitis užtikrintų ne tik „Lifosos“ darbą – Vakarams plečiant sankcijų tinklą Rusijos verslininkų valdomoms įmonėms, į sankcijų gniaužtus patekti gali ir dar daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių.

Skirs Finansų ministerija

Numatoma, kad laikinąjį įmonės administratorių paskirtų Finansų ministerija metams, tačiau ne ilgiau nei būtų taikomos sankcijos. Išimtiniais atvejais laikinasis administratorius galėtų dirbti ir ilgiau nei vienerius metus.

Laikinasis administratorius turės imtis visų galimų veiksmų, kuriais sieks užtikrinti, kad būtų laikomasi įgyvendinamų tarptautinių sankcijų. Jei tai būtina, laikinasis administratorius turėtų teisę atidaryti depozitines sąskaitas, kurios būtų naudojamos juridinio asmens veiklos tęstinumui užtikrinti. Iš šiose depozitinėse sąskaitose esančių lėšų būtų draudžiama vykdyti juridinio asmens dalyvių, kurių atžvilgiu Lietuvos Respublikoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos, turtinius reikalavimus.

Laikinuoju administratoriumi gali būti paskirtas tiek fizinis, tiek juridinis asmuo.

Kraštietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas viliasi, kad iki vasaros „Lifosa“ galės pradėti darbus prižiūrima būtent laikinojo administratoriaus./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis teigė, kad variantai iš esmės tėra du: arba Vyriausybės pasiūlytas, arba įmonės stabdymas.

„Vienas variantas – nedaryti nieko ir tada įmonė sustoja, nemokami atlyginimai ir panašiai, išimtys gal gali būti taikomos kurį laiką darbuotojų atlyginimams ir prastovoms, bet vis tiek pinigai išsektų sąskaitose ir finalas toks. O antras variantas yra – daromas mechanizmas, kad įmonė veiktų toliau, generuotų pajamas ir užtikrintų darbo vietas“, – sakė R. Karoblis.

Dar per pavasarį

Seimas šį klausimą nagrinės ir, tikimasi, kad priims jau kitą ketvirtadienį.

Kėdainietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas sako, kad, priėmus įstatymo pakeitimus ir parengus visus reikalingus poįstatyminius aktus, „Lifosai“ laikinasis administratorius galėtų būti paskirtas jau gegužės mėnesį.

„Įstatyme numatyta, kad balandžio 30 diena yra tas terminas, kada Vyriausybė turi sutvarkyti visus poįstatyminius aktus. Nuo gegužės pirmosios dienos visos procedūros galėtų užsisukti. Žinoma, bus laukimo laikotarpis, nes Užsienio reikalų ministerija pirmiausia turi kreiptis į Finansų ministeriją, tada vyksta laikinojo administratoriaus atranka.

Tačiau tikėtina, kad per pavasarį visa tai galėtų būti padaryta. Pakankamai greitai visi šie reikalai sukasi“, – kalbėjo V. Fiodorovas.

Jau kitą savaitę Seimas turėtų priimti įstatymo pakeitimą, kuris leistų sankcijų paveiktoms įmonėms paskirti laikinąjį administratorių.

Aut. past.

Ir kitoms

„Seime esame aktualizavę šią problemą ne tik kaip vienos įmonės klausimą, bet kaip labai svarbų visos Kėdainių ekonomikos klausimą.

Tūkstantis darbuotojų Kėdainiams – labai didelis skaičius, – tęsė kraštietis parlamentaras. Jis pridūrė, kad tai, jog pokyčiai, vykstantys šiuo metu, tarsi išbandomi ant „Lifosos“ kailio, sukurs teigiamą precedentą ir kitoms į sankcijų gniaužtus papuolusioms įmonėms. – Tokių įmonių, kaip „Lifosa“ Lietuvoje yra ne viena. Su „Lifosa“ eksperimentuojama, eksperimentas vyksta, precedentas kuriamas.

Pasirinktas švelniausias įmanomas variantas, nes nacionalizavimo idėja jau atmesta – manau, valstybė nelabai žinotų, ką daryti su tokia įmone. Na, o sankcijas panaikinus, viskas grįžtų į senas vėžes. Šis mechanizmas leis įmonei veikti ir tai yra svarbiausia“.

V. Fiodorovas teigė, kad valdantieji pataisas turėtų palaikyti, o su opozicija yra nuolat bendraujama. Vis dėlto, Seimo nario teigimu, viliamasi, kad daug prieštaraujančių tokioms įstatymo pataisoms nebus. 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content