Hidrologinė sausra neaplenkė ir Kėdainių rajono
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nacionaliniu mastu paskelbė pavojingą reiškinį – hidrologinę sausrą. Tai rodo pirmadienį atlikti skaičiavimai, palyginus faktinį ir žemiausią vidutinį daugiametį vandens lygį. Nustatyta, kad iš 48 šalies vandens matavimo stočių 28-iose stotyse vandens lygis yra žemesnis arba lygus žemiausiam vidutiniam daugiamečiam šiltojo laikotarpio vandens lygiui.
Tiesa, pasak Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialisto civilinei ir priešgaisrinei saugai Stasio Okunevičiaus, nors mūsų rajone situacija yra geresnė nei kitose Lietuvos vietose, tačiau Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Prognozių ir perspėjimų skyriaus vyresnioji specialistė Joana Pumpolovič teigia, jog Šušvėje ties Josvainiais stebima hidrologinė sausra.
Pirmiausia pajunta Panevėžys
Kaip teigia savivaldybės specialistas, pirmiausia Nevėžio nusekimą pajunta ir pavojaus varpais skambinti pradeda Panevėžio miestas.
„Hidrologinė sausra paskelbta Lietuvos mastu, bet tikrai yra rajonų, kur žymiai sausiau nei Kėdainiuose. Pas mus santykinai geriau. Aišku, lygis yra žemas, bet kita vertus, mes nieko negalime padaryti“, – apgailestavo S. Okunevičius.
J. Pumpolovič teigė, jog stichinė situacija Kėdainių rajone kol kas apima tik vieną vietą.
„Hidrologinė sausra stebima Nevėžyje ties Traupiu, Panevėžiu, Sanžilės kanale ties Bernatoniais ir Šušvėje ties Josvainiais“, – konstatavo LHMT specialistė.
Pasak S. Okunevičiaus, anksčiau į išsekusį Nevėžį vanduo būdavo pumpuojamas iš Šventosios specialiais siurbliais. Tačiau, specialisto teigimu, tai nėra daroma panašiai jau penkiolika metų.
[quote author=“J. Pumpolovič“]Dėl kritiškai sumažėjusio vandens lygio blogėja jo kokybė, upės tampa labiau užterštos, vandens telkiniuose būna mažiau deguonies.[/quote]
„Taip būdavo atskiedžiami nutekamieji Nevėžio vandenys, kol dar nebuvo biologinių valymo įrenginių. Dabar ta siurblinė nebeveikia, todėl atgaivos galime laukti tik iš dangaus, nes techninių priemonių nebėra“, – kalbėjo savivaldybės specialistas.
S. Okunevičiaus teigimu, didžiausią grėsmę hidrologinė sausra kelia žuvų ištekliams.
„Į Nevėžį paprastai nevalytų vandenų neleidžiama, bet jeigu kažkiek patenka, tada sumažėja atskiedimas, paauga koncentracija, bet labiausiai nukenčia žuvų ištekliai“, – sakė specialistas.
Jam antrina ir J. Pumpolovič.
„Dėl kritiškai sumažėjusio vandens lygio blogėja jo kokybė, upės tampa labiau užterštos, vandens telkiniuose būna mažiau deguonies“, – hidrologinės sausros pasekmes vardijo LHMT specialistė.
Situacija turėtų pagerėti
Nors artimiausiomis dienomis žadamas lietus, tačiau skelbiama, kad jo nepakaks. Pasak hidrologės, vienos ar dviejų dienų lietaus nepakaks. Tai – ilgai trunkantis procesas.
S. Okunevičius prisiminė, jog Kėdainiuose situacija, kai Šventosios vanduo buvo pumpuojamas į Nevėžį, yra buvusi. Tačiau, anot specialisto, tai buvę labai seniai. O ateinančių dienų orų prognozės situaciją turėtų bent kažkiek pagerinti.
[quote author=“Aut. past.“]Ilgesnio ir gausesnio lietaus laukiama penktadienį ir šeštadienį, bet kol kas upėms ir ežerams tai didelės įtakos neturės, vandens lygis keisis nežymiai.[/quote]
„Žinoma, didelio poveikio nebus, bet vis tiek pokytis bus teigiamas. Dirvožemis visur labai sausas, daug sugers vandens, didesnio nuotėkio į upes nebus, bet vis tiek išeis į naudą“, – teigė S. Okunevičius.
LHMT specialistės J. Pumpolovič žiniomis, paskutinį kartą hidrologinė sausra tiek Kėdainių, tiek Lietuvos mastu yra buvusi prieš ketverius metus.
„2015 metais sausra paskelbta rugpjūčio pabaigoje, o pasitraukė spalio pabaigoje–lapkritį“, – sakė hidrologė.
Hidrologinė sausra nacionaliniu mastu skelbiama, kai daugiau nei pusėje vandens matavimo stočių stebima lokalaus pobūdžio hidrologinė sausra.
Dėl sausų ir karštų orų kol kas labiausiai nukentėjo Šešuvio upė ties Skirgailais, Sanžilės kanalas ties Bernatoniais, Nemunas ties Panemune ir Neris ties Jonava. Šiose vandens matavimo stotyse vandens lygis nusekęs 20–30 cm žemiau žemiausios vidutinės daugiametės reikšmės.
LHMT prognozėmis, artimiausiu metu bus vėsesni, su trumpais lietumis orai. Ilgesnio ir gausesnio lietaus laukiama penktadienį ir šeštadienį, bet kol kas upėms ir ežerams tai didelės įtakos neturės, vandens lygis keisis nežymiai.