Gyvenamosios vietos nedeklaravusiems – sankcijos
Nuo kitų metų tiems, kurie nebus deklaravę gyvenamosios vietos, gyvenimas gerokai apkars.
Tokie asmenys ne tik praras galimybę gauti socialines išmokas bei kitą valstybės teikiamą paramą, bet ir negalės savo vardu registruoti automobilio.
Iki šiol žmonės, neturintys savo nuosavo būsto ir nenorintys būti priregistruoti tėvų namuose, galėjo būti prisiregistravę prie savivaldybės. Tai buvo puikus sprendimas tiems, kurie dažnai keldavosi iš vienos vietos į kitą, daug keliaudavo. Dar praeitais metais Seimas priėmė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pataisas, kurios nurodė, jog iki liepos 1-os dienos prisideklaruoti turi tie, kurie gyvenamąją vietą prieš tai deklaravo prie savivaldybės arba iš viso jos nedeklaravo. Tačiau dėl neaktyvaus gyventojų persideklaravimo, terminas buvo pratęstas iki šių metų galo.
Kas neprisiregistravę?
Kėdainiuose šiuo metu prie savivaldybės prisiregistravę 1 987 asmenys. Jie dar turi porą mėnesių, per kuriuos gali deklaruoti savo gyvenamąją vietą bute ar name.
Iš viso šio skaičiaus vos 283 asmenys yra tie, kurie gauna socialines pašalpas ir išmokas. Vadinasi, likę daugiau nei pusantro tūkstančio asmenų – dirbantys, socialiai neremtini asmenys, kurie nuomojasi būstą, buvo ilgam išvykę ir dėl to išsiregistravo, arba tiesiog nenori būti priregistruoti savo tėvų ar kitų giminaičių gyvenamajame plote.
[quote author=““]Nepaisant to, kad būsto savininkai turi įvairių baimių – mokesčių mokėjimas, nenoras leisti nuomininkui prisideklaruoti – įstatymo pataisos jiems papildomo vargo neužkraus. Taip pat to baimintis neturėtų ir nuomininkai. [/quote]
Statistiškai prie tikrosios gyvenamosios vietos neprisiregistravę dažnai būna jauni žmonės – tie, kurie nuomojasi butą. Neretai nutinka taip, kad gyvenant nuomotame bute yra auginami ir vaikai. O naujosios įstatymo pataisos lems tai, kad tikslios gyvenamosios vietos nedeklaravę gyventojai negalės naudotis tam tikromis paslaugomis – pavyzdžiui, praras prioritetus registruojant vaiką į darželį, praras galimybę gauti išmokas ar kitą valstybės paramą, savo vardu negalės prisiregistruoti transporto priemonės.
Visiems jau pranešta
Nors raginimai deklaruoti savo tikslią gyvenamąją vietą paskelbti jau gerokai anksčiau, panašu, kad jie nesuveikė – dėl to teko atidėti pataisų įsigaliojimo datą.
[quote author=““]Šios įstatymo pataisos padės legalizuoti nekilnojamojo turto rinką.[/quote]
Dabar apie gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pakeitimus gyventojus informuoja seniūnijos. Socialiniai darbuotojai informuoja išmokų gavėjus, kai šie kreipiasi į socialinį darbuotoją dėl paramos, apie tikimybę prarasti paramą, jei pareiškėjas neatliks prievolės, kuri nustatyta minėtame įstatyme.
Kėdainių miesto seniūnijos specialistė yra informavusi Socialinės paramos skyriaus vedėją, kad apie įstatymo pakeitimus jau 2 kartus yra viešai teikta informacija visiems rajono gyventojams.
Kam naudingos pataisos?
Panašu, kad šios įstatymo pataisos lems didesnį mokesčių surinkimą. Juk ne paslaptis, kad didelė dalis nuomojamų butų nuomojami nelegaliai – be jokių sutarčių, o už gautą nuomą nesumokami mokesčiai.
„Oficialios statistikos apie nuomojamus būstus tikrai nėra. Tačiau bendra tendencija visoje Lietuvoje yra vienoda – legaliai nuomojamų butų yra mažuma.
Kiek į mus kreipėsi asmenų, norinčių išnuomoti būstą, ir kai mes pasakėme, kad viską darome tik oficialiai, jie apsisprendė vis dėlto nuomoti nelegaliai. Nuomininkai kaip ir norėtų legalios nuomos sutarties, bet nuomotojai nenori – nes reikia mokesčius mokėti. Mokestis yra 15 proc. nuo nuomos sumos – metų gale galima susimokėti kartą už visus metus.
[quote author=“Autorius“]Kėdainiuose šiuo metu prie savivaldybės prisiregistravę 1987 asmenys. Jie dar turi pora mėnesių, per kuriuos gali deklaruoti savo gyvenamąją vietą bute ar name.[/quote]
Šios įstatymo pataisos padės legalizuoti nekilnojamojo turto rinką. Tai – pragmatiškos įstatymo pataisos. Žinoma, apeiti įstatymus galima rasti kaip, kai labai nori. Tačiau tam, kad to nebūtų, reikėtų švietimo, geranoriško priėjimo prie žmogaus. Jiems reikia paaiškinti, ką ir kodėl daryti, o ne gąsdinti baudomis ar kitomis sankcijomis. Baudos niekada labai nepadeda.
Manau, kad šios pataisos yra reikalingos. Mokesčių inspekcija galėtų skirti šiek tiek lėšų tam, kad visuomenei būtų paaiškinta, jog oficialus būsto nuomojimas yra naudingas abiem pusėms, juk mokesčiai tai visuomenės naudai nueina, o ne kažkur kitur“, – kalbėjo Kėdainių nekilnojamojo turto įmonės „Remax Gold“ vadovas Raimundas Povilonis.
Būsto savininkai turėtų nebijoti
Nepaisant to, kad būsto savininkai turi įvairių baimių – mokesčių mokėjimas, nenoras leisti nuomininkui prisideklaruoti – įstatymo pataisos jiems papildomo vargo neužkraus. Taip pat to baimintis neturėtų ir nuomininkai.
„Naujoji įsigaliojusi tvarka palengvins gyvenamosios vietos deklaravimo tvarką. Jei nuomojatės butą ir norite jame deklaruoti gyvenamąją vietą, nebūtina dokumentų tvarkyti kartu su buto savininku, pakanka notariškai patvirtinto šeimininko sutikimo arba tiesiog nuomos ar panaudos sutarties. Su šiais dokumentais reikės kreiptis į seniūniją.
Taip pat gera žinia būsto savininkams: nuo šiol jie galės nustatyti datą, iki kurios leidžia gyventi bei deklaruoti gyvenamąją vietą nurodytame name ar bute nuomininkams. Suėjus nustatytam terminui, laikinų gyventojų gyvenamosios vietos duomenys Gyventojų registre bus panaikinami automatiškai. Taip išvengiama papildomų rūpesčių – savininkui nereikės teikti prašymų, kad būsto nuomininko duomenys apie jo deklaravimą būtų panaikinti.
Kita vertus, nors ir pastebimas gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų mažėjimas, tačiau jis nėra pakankamai ženklus – vis dar daug asmenų nėra deklaravę savo tikrosios gyvenamosios vietos. Jie negalės gauti tų paslaugų, kurias suteikia privalomas gyvenamosios vietos deklaravimas, pvz., praras prioritetus registruojant vaiką į darželius, neteks teisės į socialines išmokas ir panašiai“, – vardijo rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.