Grįžta mobiliosios kraujo donorystės akcijos: paaukoti kraujo galėsite jau kitą savaitę

Keičiasi tvarka: būtina išankstinė registracija
Po ilgos pertraukos kraštiečiai vėl kviečiami imtis kilnių darbų ir dalyvauti kraujo donorystės akcijoje, kuri vyks gegužės 27 d., trečiadienį, Kėdainių rajono savivaldybės pastato III aukšte. Norintieji tapti kraujo donorais laukiami 10–15 valandomis, tačiau, siekiant išvengti žmonių būriavimosi, privalu iš anksto užsiregistruoti tel. 8 655 43 757.
Karantinas išsekino rezervą
Iki paskelbiant karantiną, Nacionalinis kraujo centras reguliariai organizuodavo kraujo donorystės akcijas mažesniuose šalies miestuose, kuriuose nėra stacionarių kraujo donorystės centrų.
Kėdainiuose paskutinį kartą donorystės akcija surengta vasario pabaigoje. Įvedus karantiną donorystės išvykas teko sustabdyti, todėl donorai buvo priimami tik didžiuosiuose miestuose įsikūrusiuose Nacionalinio kraujo centro filialuose.
Stipriai sumažėjus donorų skaičiui, per du karantino mėnesius sumenko ir sukauptas kraujo bei jo komponentų rezervas. Dabar, kai ligoninėms leista atnaujinti planines operacijas, kraujo poreikis išaugs.
„Nors atsargos sparčiai senka, bet džiaugiamės, kad kraujo ir jo komponentų poreikį ligoninėms kol kas pavyksta užtikrinti, – situaciją pristato Nacionalinio kraujo centro donorų organizatorius Donatas Šniutė. – Vis tik gydymo įstaigoms atnaujinus planines operacijas, kasdien gyvename su įtampa – neaišku, kada ir kiek kraujo reikės, todėl sušvelnėjus karantinui skubame atnaujinti mobiliąsias kraujo donorystės akcijas ir pildyti kraujo rezervą.
[quote author=”D. Šniutė”]Kėdainiuose vien per pirmąsias dienas, kai paskelbėme apie mobiliąją kraujo donorystės akciją, užsiregistravo apie 30 žmonių.[/quote]
Tai, kad vėl galėsime aplankyti savo donorus mažesniuose miestuose, mums yra didelė pagalba. Tikimės, sėkmingai išgyventi šį sudėtingą vis dar besitęsiančio karantino laikotarpį ir nepritrūkti kraujo.“
Būtina užsiregistruoti
Kol karantinas nėra nutrauktas, veiklą atnaujinančios įstaigos privalo laikytis papildomų saugumo reikalavimų. Atnaujinus mobiliąsias kraujo donorystės akcijas, donorų priėmimo sąlygos bus griežtos: kas dvi valandas vėdinamos donorystės patalpos, nuolat dezinfekuojamos priemonės ir paviršiai, matuojama donorų temperatūra, reikalaujama dėvėti kaukes.
„Siekiant išvengti žmonių būriavimosi ir užtikrinti donorų bei personalo saugumą, atsirado naujovė – donorų prašome registruotis iš anksto, – paaiškina D. Šniutė. – Vienam žmogui turime užtikrinti 10 kv. metrų plotą, taip pat, kad vienu metu patalpoje būtų tik nustatytas žmonių skaičius. Taigi galėsime priimti po tris donorus kas 15 minučių. Jie iš anksto registruodamiesi pasirinks sau patogų laiką. Taip išvengsime susibūrimo ir maksimaliai užtikrinsime saugią donorystę.“
Dėl saugumo priemonių ribojant donorų skaičių, vienos akcijos metu bus priimama mažiau donorų nei įprastai.
„Mūsų pajėgumai dabar leidžia priimti iki 70 donorų. Džiaugiamės, kad žmonės supranta, jog kraujo atsargų rezervas artėja prie kritinės ribos ir aktyviai registruojasi – nori padėti ir vėl dovanoti kraujo.
Kėdainiuose vien per pirmąsias dienas, kai paskelbėme apie mobiliąją donorystės akciją, užsiregistravo apie 30 žmonių. Tad iki gegužės 27 dienos tikimės, jog sąrašas bus pilnas“, – sakė D. Šniutė.
Norinčiųjų būtų ir daugiau
Atnaujinęs mobiliąsias išvykas, Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialas pirmiausia užsuko į Rokiškio savivaldybę. Praėjusį trečiadienį šiame mieste vykusioje akcijoje sulaukta 69 kraujo donorų.
„Žmonės vis dar skambino, bet nebeturėjome laisvų vietų. Jei būtume galėję priimti visus norinčius, donorų būtume sulaukę ir šimto. Toks žmonių aktyvumas nuteikia pozityviai, – atskleidžia D. Šniutė. – Išankstinė registracija šiuo sudėtingu laikotarpiu labai padeda organizuoti darbą. Kadangi jau išbandėme, galime drąsiai sakyti, kad viskas vyksta sklandžiai ir galime maksimaliai apsaugoti tiek savo donorus, tiek personalą.“
[quote author=”Aut. past.”]Donorai turės dėvėti veido kaukes, antbačius, dezinfekuoti rankas, o viršutinius drabužius palikti prie įėjimo į donorystės patalpą. Visomis reikiamomis priemonėmis pasirūpins Nacionalinio kraujo centro komanda.[/quote]
Nacionalinis kraujo centras tikisi kraujo donorystės išvykas vėl galėsiantis organizuoti taip pat dažnai, kaip tai darė iki paskelbiant karantiną. Įstaiga planuoja iš anksto parengti visos vasaros mobiliųjų donorystės akcijų tvarkaraštį kiekviename savo lankomame mieste, kad gyventojai galėtų iš anksto planuoti donorystės datą ir pasirinkti patogų laiką.
Dėl COVID-19 netirs
Kiekvieną kartą davus kraujo, šis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga: virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV bei sifiliu. Donorystės akcijai besiruošiantys žmonės spėlioja, galbūt jiems bus atliktas ir COVID-19 tyrimas.
„Iš besiregistruojančiųjų sulaukiame šio klausimo, – patikina D. Šniutė. – Donorai nebus tiriami dėl koronaviruso. Be to, tai nėra per kraują plintanti infekcija. Koronaviruso tyrimus turi atlikti specialiai apmokytas personalas.
Tuos, kurie baiminasi, jog atėję gali užsikrėsti ar nežinodami patys pernešti virusą, patikinu, jog mes užtikriname maksimalią apsaugą. Mūsų personalas taip pat reguliariai tiriamas dėl minėtos infekcijos.“
Donoro atmintinėje – naujovės!
Nacionalinis kraujo centras primena, kad nusprendus atlikti donorystės procedūrą, reikėtų būti pailsėjus, pavalgius ir išgėrus daugiau skysčių, sverti ne mažiau kaip 50 kg, su savimi turėti asmens dokumentą. Po ligos kraujo galima duoti tik tuo atveju, jei simptomai išnyko daugiau nei prieš 2 savaites ir donoras jaučiasi gerai.
Karantino laikotarpiu donoro atmintinėje atsirado ir naujovių. Atėjus dovanoti kraujo, turi būti praėjusios bent 28 dienos po grįžimo iš užsienio ar bendravimo su sergančiuoju ar įtariamai sergančiuoju COVID-19 infekcija.
Donorai turės dėvėti veido kaukes, antbačius, dezinfekuoti rankas, o viršutinius drabužius palikti prie įėjimo į donorystės patalpą. Visomis reikiamomis priemonėmis pasirūpins Nacionalinio kraujo centro komanda. Donorų registracija vyks tol, kol bus laisvų vietų.