Grėsmės akivaizdoje urėdai kalbėti nesiryžta
Aplinkos ministerijos rengiama nauja miškų ūkio pertvarkos koncepcija jau spėjo tapti tikru galvos skausmu visiems miškininkams. Nors deklaruojama, kad pertvarkos leis sutaupyti daugiau nei 10 milijonų eurų bei lems efektyvesnį ir skaidresnį miškų ūkio valdymą, miškininkai kol kas pasimetę. Pasigirdo kalbų, kad ministerija tik manipuliuoja skaičiais – pastaroji tikina, kad bus atleista nuo 400 iki 800 darbuotojų, o Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos duomenys rodo visai kitus skaičius.
Atleis tūkstančius?
Planuojama, kad vietoje 42 miškų urėdijų bus 25 miškų valdymo įmonės „Lietuvos valstybiniai miškai“ padaliniai. Anot aplinkos ministro Kęstučio Navicko, padaliniai turės panašų miškų plotą ir savo dydžiu labai nesiskirs, kaip yra dabar.
K. Navickas planuoja, kad reforma turėtų startuoti kitų metų pradžioje, be to, ministerija ramina, kad atleistų darbuotojų skaičius nebus didelis – sieks nuo 400 iki 800 žmonių. Turėtų būti mažinamas administracinis aparatas.
[quote author=“I. Ruginienė“]Mes esame prieš patį procesą, kai buldozeriniu būdu yra peršama viena įmonė. Esame pastatyti prieš faktą, niekas ekspertų nuomonės nesiklauso, o tiesiog pasakyta, kad bus viena įmonė.[/quote]
Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Inga Ruginienė savo ruožtu tikina, kad Aplinkos ministerija manipuliuoja skaičiais – iš tikrųjų esą ketinama atleisti apie tris tūkstančius darbuotojų.
„Mes esame prieš patį procesą, kai buldozeriniu būdu yra peršama viena įmonė.
Esame pastatyti prieš faktą, niekas ekspertų nuomonės nesiklauso, o tiesiog pasakyta, kad bus viena įmonė. Nėra ekonominių ir socialinių paskaičiavimų, kodėl ši sistema bloga, tik svaidomasi kaltinimais, kad kažkas nesąžiningas, dar kažkokios problemos“, – tikino ji.
Įmonės būstinė – šalies centre
Kol kas nėra tiksliai nuspręsta, kur bus naujos valstybinės įmonės centras. Tačiau tikinama, kad jis nebus Vilniuje, ar kitame didmiestyje – kalbama apie regioną. Vis dėlto tikslios vietos dar teks palaukti.
„Kol kas nėra apsispręsta, kur bus įmonės centras, tačiau politinis apsisprendimas toks, kad tas centras būtų ne šalies sostinėje, o kuriame nors regione. Greičiausiai – Lietuvos viduryje. Kol kas dar per anksti kalbėti apie tikslesnę vietą.
Pirmiausia Miškų įstatymo projektas turi būti pateiktas Seimui, parlamentarai turi jį svarstyti ir apsispręsti. Artėjant sesijai galbūt bus numatyta tikslesnė įmonės centrinės būstinės vieta.
Pirmiausia reikia politinio sutarimo, politinio sprendimo, kad visgi reikalinga valstybinė įmonė, apjungsianti 42 dabar esančias urėdijas“, – „Rinkos aikštei“ sakė aplinkos ministro atstovas spaudai Mindaugas Bajarūnas.
Vertinti reformų nesiryžta
Tuo tarpu Kėdainių miškų urėdas Justinas Urbanavičius apsisprendė esamos situacijos nekomentuoti, tokios pačios pozicijos laikosi ir Generalinės miškų urėdijos urėdas Rimantas Prūsaitis.
„Esu tarp dviejų ugnių – ministerijos ir urėdijos. Šita tema galėtų daugiau komentuoti ministerijos atstovai. Buvome susitikime Aplinkos ministerijoje su specialistais, tačiau tiksli įstaigos centrinės būstinės vieta nežinoma. Sakyta, kad ji bus ne Vilniuje, o kažkur provincijoje. Žinau tik tiek“, – kalbėjo Generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis.
Taip pat pašnekovas suabejojo, ar baimė, kad bus atleista net keli tūkstančiai darbuotojų, yra pagrįsta, tačiau nuo tolimesnių komentarų susilaikė.