Garbingas jubiliejus ir šimtai jaunųjų pilotukų (FOTO, VIDEO)
Lietuvos Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokykla minėjo jubiliejinę, 35-erių metų, veiklos sukaktį. Kaip ir dera jaunuosius sklandytojus ruošiančiai įstaigai, dešimtys esamų ir buvusių darbuotojų, auklėtinių ir aviacijos sporto veteranų rinkosi su laikinojoje sostinėje – šalies aviacijos lopšyje esančiame Lietuvos aviacijos muziejuje.
[quote author=“J. Rimkevičius“]Neturėjome galimybės varžytis kitur, tik sąjungoje, ir jos broliai – tiek didesni, tiek mažesni – akcentavo, kad esame skraidančių gabių žmonių respublika.[/quote]
ES – vieninteliai tokie
Švęsti išties yra ką – gilias šaknis turinti B. Oškinio vaikų aviacijos mokykla – vienintelė tokia ne tik respublikoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. O per daugiau nei 30 metų padanges išraižė ir jaunųjų pilotų licencijas gavo per 700 vaikų.
„Nesu tikras, kodėl aplinkinės valstybės tokios mokyklos, kaip mūsų, mokyklos neturi. Galbūt neturi reikiamų sąlygų, entuziastų, kurie tuo užsiimtų ir tai propaguotų, galbūt jose tiesiog nėra tokios gilios tradicijos, kokia yra pas mus“, – svarstė 35-erių metų sukaktį mininčios vaikų aviacijos mokyklos direktorius, nuo pačios pirmosios dienos mokyklai vadovaujantis Juozas Rimkevičius.
Išskirtinė asmenybė
Ir už šią tradiciją Lietuva gali dėkoti žymiam sklandytuvų konstruktoriui ir jaunimo sklandymo propaguotojui B. Oškiniui, kurio vardas mokyklai suteiktas dar 1993 m., o pats jis tituluojamos antruoju pagal svarbą Lietuvos aviacijos žmogumi.
„Jis – tikrasis sklandymo pradininkas šalyje. Gal ir nedėjo B. Oškinis pačių pirmųjų žingsnių, tačiau kūrė sklandytuvus ir puoselėjo sklandymo sportą Lietuvoje. Jo dėka Lietuva buvo aukštame lygyje sklandymo sporte, net ir pats su kitais tautiečiais savo laiku dalyvavo varžybose Amerikoje. Tačiau labai svarbu tai, kad jis sugebėjo išlikti ir nekonfliktuoti su tarybine santvarka, rado galimybę savo talentu – sklandytuvų kūrimu – įgauti sovietinės valdžios pasitikėjimą. Nors kurį laiką sportinė aviacija buvo uždrausta, B. Oškinis, sublizgėdamas kaip sklandytuvų konstruktorius, sudarė įvaizdį lietuvių kaip patikimų, gabių aviatorių, kuriais pasitikėti galima. Jis istorikų linksniuojamas šalies sportinei aviacijai labai svarbia persona, – kalbėjo J. Rimkevičius. – Kadangi sąstingį jam pavyko ištirpdyti laiku, apie 1960 metus lietuviai Tarybų sąjungos mastu jau buvo vieni sportinės aviacijos lyderių. Neturėjome galimybės varžytis kitur, tik sąjungoje, ir jos broliai – tiek didesni, tiek mažesni – akcentavo, kad esame skraidančių gabių žmonių respublika. Už ilgametį įdirbį sporto aviacijos srityje dėkoti galime ne tik B. Oškiniui, bet ir kitiems jo pasekėjams, kurie buvo jaunesni už jį, bet tą idėją stūmė ir stumia iki šių dienų.“
Pusantro tūkstančio
Paklaustas, kokie tie 35-eri metai buvo diriguojamai aviatorių mokyklai, vadovas šypsosi: „Mokyklai – geri, man – labai trumpi. Per 700 vaikų pas mus išmoko pilotuoti sklandytuvėlį ir gavo jaunojo piloto licenciją, antra tiek – lankė mokyklą, bet dėl tam tikrų priežasčių nebaigė – pasirinko kitą būrelį, buvo per sudėtinga arba tiesiog pasikeitė gyvenimo vieta ar sąlygos.“
Buvę auklėtiniai pasirinko aviaciją
Lietuvos B. Oškinio vaikų aviacijos mokykla yra vienintelė valstybinė ugdymo įstaiga šalyje, teikianti vaikams galimybę įgyti skraidymo aparatų pilotavimo patirtį bei aviacijos teorijos pradmenis, o ankstesnių laidų auklėtiniai tapo aviacijos profesionalais.
Tarp jų – Kėdainių eskadrilės mokinys Šarūnas Saja, baigęs VGTU A. Gustaičio aviacijos institutą, šiuo metu dirba oro linijų pilotu. Kėdainių eskadrilėje su aviacija pažintį pradėjo ir Egidijus Surma, po to baigęs Maskvos aviacijos institutą, dirba kosmoso technologijų įmonėje UAB „NanoAvionics“.
Marijampolės eskadrilės mokinys Gintautas Čiuoderis – LK KOP gelbėjimo sraigtasparnio pilotas.
Su aviacija gyvenimą susiejo ir dailiosios lyties atstovės, tarp kurių – Kauno eskadrilės mokilė Eglė Ona Šepetauskaitė. Ji – privačių oro linijų pilote.
Eskadrilės – skirtinguose šalies kampeliuose
Dešimtyje šalies miestų – Kėdainiuose, Kaune, Biržuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Telšiuose, Vilniuje, Ignalinoje, Zarasuose ir Alytuje yra vienuolika eskadrilių, o jose priklausomai nuo sezoniškumo sklando apie pusantro šimto jaunųjų pilotukų.
[#gallery=1615#]
[#gallery=1535#]