Gamtos teršėjams – aplinkosaugininkų kirtis

Šildymo sezono laikotarpiu aplinkosaugininkai, kaip ir kasmet, vykdė akciją „Kaminukas“, kurios pagrindinis tikslas – mažinti oro taršą bei drausminti gyventojus ir įmones, kurios kūrena ne tai, ką leidžia įstatymai. Mūsų mieste buvo surengti 6 reidai, kurių metu buvo tikrinamos garažų bendrijos, individualūs namai, įmonės. Akcijos metu pavyko pričiupti du gamtos teršėjus.
Ir gyventojus, ir įmones
Kauno rajono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros pareigūnai surengė 6 reidus Kėdainių mieste ir rajone, kurių metu buvo patikrintas 21 objektas (garažų bendrijos, įmonės, individualūs namai). Nustatyti du atliekų deginimo pažeidimai, už kuriuos surašyti du protokolai. Pažeidėjams skirta 60 eurų bauda.
Akcija pavykusi
„Pažeidėjai gudrūs, jie žino, kad mes tikriname ir vengia kūrenti tai, ko negalima. Vykdėme reidus, reagavome į gyventojų skambučius vadinamąja karštąja linija. Akcija kasmet duoda rezultatų, nes vis dar yra asmenų, tiek fizinių, tiek juridinių, kurie nesilaiko nustatytų reikalavimų“, – pabrėžė Kėdainių rajono agentūros vadovas Remigijus Geležauskas.
Pagrįsti ne visi
Rajono aplinkosaugininkai kasmet sulaukia dešimčių pranešimų apie galimai neteisėtą atliekų deginimą. Dažniausiai skundžiasi šalia individualių namų esančių daugiabučių namų gyventojai, pamatę juodos ar rudos spalvos dūmus arba užuodę specifinį jų kvapą. Į tokius pranešimus reaguojantys aplinkosaugininkai teigia, kad ne visi skundai būna pagrįsti.
„Aitrūs dūmai ir kitokia nei įprasta spalva gali būti ir deginant šlapias malkas, akmens anglį ar durpių briketus, kuriuos kūrenti Lietuvoje leidžiama. Tačiau kartais užfiksuojame ir pažeidimą. Visi lyg ir žino, kad negalima deginti atliekų, tačiau tokių atvejų vis dar pasitaiko. Anksčiau žmonės mėgdavo į krosnį įdėti plastikinių butelių, bet ši problema, atrodo, išsisprendė“, – pastebėjo R. Geležauskas.
Baudos nemenkos
Aplinkosaugininkai primena, kad pagal šalyje galiojančius įstatymus negalima deginti buities atliekų, skudurų, gumos, plastiko gaminių, senų baldų, langų rėmų, perdirbtos alyvos, nes degimo metu išsiskiriančios pavojingos medžiagos ne tik teršia aplinkos orą, bet ir žaloja žmonių sveikatą.
Už neteisėtą atliekų deginimą Administracinių nusižengimų kodekse dabar yra numatyta griežtesnė atsakomybė nei buvo anksčiau. Asmeniui gali būti skirta bauda nuo 60 iki 140 eurų, įmonės atstovui teks pakloti dar daugiau – nuo 120 iki 200 eurų. Įspėjimas tokiu atveju netaikomas, tačiau pirmą kartą prasižengus galima mokėti pusę minimalios baudos. Tačiau jei bus deginama guma, bus skaičiuojama žala gamtai ir teks mokėti visą baudą.
Tikrinimai nesibaigia
Akcija „Kaminukas“ tęsėsi iki vasario 15 dienos, tačiau su šia diena tikrinimai nesibaigs. Aplinkosaugininkai ir toliau stebės, ar gyventojai ir įmonės nepažeidinėja įstatymų, degindami atliekas. Kovojant su aplinkos teršėjais, tikimasi ir visuomenės pagalbos. Esant įtarimams, kad pažeidžiami aplinkos apsaugos reikalavimai, raginame gyventojus nebūti abejingais ir informuoti departamentą ar agentūrą tel. (8-37) 32 07 04 (darbo valandomis) arba tel. 112 (ne darbo metu).