Galimybė nesivežioti dokumentų išspręs mažiau bėdų nei sukurs
Vairuotojo pažymėjimo ir teisės vairuoti santykis išties ilgą laiką neramina visus vairuojančius. Kol vienus, dar tik einančius laikyti vairavimo egzamino jau gąsdina, kad be vairuotojo pažymėjimo vairuoti negalima, kiti tikina, kad jei jau išlaikei egzaminą – vadinasi, teisę vairuoti turi. Lygiai tokia pati painiava kyla ir keičiant vairuotojo pažymėjimą – tiek iš seno modelio į naują, tiek iš laikinojo dvejų metų į ilgalaikį. Vieni šventai tiki, kad jei nėra vairuotojo pažymėjimo – ir sėsti prie vairo negalima, o kiti ramina – anoks čia nusižengimas.
Kaip yra iš tiesų?
VĮ „Regitra“ Kauno filialo direktorius Danielius Raišys „Rinkos aikštei“ pasakojo, kad vairavimo egzaminą išlaikęs asmuo faktiškai turi teisę vairuoti, tačiau jokio nusižengimo jis nedarys tik tada, kai prie vairo sės atsiėmęs vairuotojo pažymėjimą.
„Išsilaikęs vairavimo egzaminą asmuo juridiškai turi teisę vairuoti. Tačiau jis neturi tą įrodančio dokumento, todėl jis negali dalyvauti eisme. Policijai jį sustabdžius jis neturėtų, ką pateikti. Juridiškai, įvykus eismo įvykiui, teisme būtų vertinama, kad asmuo teisę vairuoti turėjo, tačiau nesant dokumentui jis vairuoti transporto priemonės tuo metu negalėjo“, – kalbėjo D. Raišys.
Taigi – teisę vairuoti turi, bet neturi. Štai iš kur ir kyla visi šie nesusipratimai ir mitais apgaubtos istorijos apie pažymėjimo neturinčius jaunus vairuotojus, kuriuos policija medžioja prie „Regitros“ prieigų ir atiminėja dar negautus vairuotojo pažymėjimus.
Taigi paprastai pasakius – asmuo, kuris ką tik išsilaikė vairavimo egzaminą, bet dar neturi vairuotojo pažymėjimo vairuoti neturėtų todėl, kad neturi dokumento. Policijai sustabdžius tokį asmenį jis galėtų būti nubaustas būtent už šį nusižengimą, tačiau tikrai nebus traktuojama, kad asmuo vairavo neturėdamas tam teisės.
Išduoda pažymą
Be to, „Regitra“ vairuotojui, kurio vairuotojo pažymėjimas dar nėra pagamintas arba kuris keičia vairuotojo pažymėjimą, gali išduoti pažymą, kurioje nurodyta, jog asmuo teisę vairuoti turi, tačiau jo pažymėjimas kol kas yra gaminamas.
„Lietuvoje ši pažyma yra visiškai įteisinta, ir mūsų šalyje važinėjantys žmonės gali ja naudotis. Užsienyje, žinoma, ta pažyma negalios, nes tik su Lietuvos policijos pareigūnais yra suderintas jos oficialus galiojimas. Visi pareigūnai apie tą pažymą žino“, – tikino D. Raišys.
[quote author=“Aut. past.“]Išlaikius egzaminą policijos duomenų bazėje atsiranda įrašas, kad tas asmuo turi teisę vairuoti. [/quote]
Taigi ši pažyma garantuos, kad policijos pareigūnai neišrašys baudos už tai, jog nesivežiojate dokumentų, arba tiksliau – vairuotojo pažymėjimo kortelės.
Panaikins prievolę, dings ir bėdos?
Kalbintas Kauno apskrities Kelių policijos valdybos viršininkas Danas Česnauskas patikino, kad esama situacija yra gana dviprasmiška, mat žmogus, išlaikęs vairavimo egzaminą „Regitroje“ yra pripažįstamas, kaip turintis teisę vairuoti, bet tai įrodantis dokumentas būna dar nepagamintas.
„Išlaikius egzaminą policijos duomenų bazėje atsiranda įrašas, kad tas asmuo turi teisę vairuoti. Policijai sustabdžius tokį žmogų vairuojantį, jis galėtų būti nubaustas už ne tokį grubų KET pažeidimą, t.y. už tai, kad nesivežioja dokumento“.
Tiesa, jau kuris laikas kalbama apie tai, kad vairuotojai dokumentų galėtų apskritai nebesivežioti – pakaktų turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Jeigu Seimas pritartų šiam siūlymui, vairuotojams nebereikėtų sukti galvos dėl dokumento vežiojimosi, kita vertus, pailgėtų sustabdyto vairuotojo tikrinimo laikas, mat policijos pareigūnams reikėtų suvesti vairuotojo duomenis į duomenų bazę, laukti, kol bus pateiktas atsakymas apie teisę vairuoti, draudimo būseną, techninę automobilio būklę.
Atsiras ne viena problema
Tačiau D. Česnausko teigimu, toks sprendimas sukeltų ir didesnių nepatogumų nei ilgesnis tikrinimo laikas.
„Bėda ta, kad duomenų bazės kartais, nors ir retai taip būna, neveikia. Tokiu atveju nieko nebus įmanoma patikrinti – nei ar vairuotojas turi teisę vairuoti, nei ar automobilis techninę apžiūrą turi, ar apdraustas yra.
Kita problema iškiltų įvykus eismo įvykiui. Įsivaizduokime, asmuo su savimi vežiojasi tik pasą arba asmens tapatybės kortelę, ir įvyksta eismo įvykis, o žmonėms reikia pildyti eismo įvykio deklaraciją. Kai žmogus turi registracijos liudijimą, vairuotojo pažymėjimą, kažkokius kitus dokumentus, yra žymiai didesnė tikimybė, kad asmuo tinkamai įformins dokumentus ir neapgaus kitos pusės. Taip pat teisingai užpildžius eismo įvykio deklaraciją nukentėjęs asmuo greičiau gaus pinigus.
[quote author=“Aut. past.“]Jau kuris laikas kalbama apie tai, kad vairuotojai dokumentų galėtų nebesivežioti – pakaktų asmens dokumento.[/quote]
Įvykus eismo įvykiui nukentėjęs asmuo dabar gali pamatyti dokumentus, kokias transporto priemones gali vairuoti kitas asmuo. Juk avarija gali įvykti ir su motociklu, ir su keturračiu, ir su lengvuoju automobiliu, sunkiasvore mašina ar traktoriumi. Yra skirtingos kategorijos ir skirtingi kodai. Tačiau jei dokumentų vežiotis nereikėtų, o avariją sukeltų asmuo, neturintis teisės vairuoti – kaip bus galima tą sužinoti? Jis sakys, kad teisę vairuoti turi“, – kalbėjo pareigūnas.
Taip pat išskirta ir dar viena problema – kelionės į užsienį. Net ir artima kelionė pailsėti iki Latvijos pajūrio arba apsipirkti Lenkijos prekybos centre gali baigtis liūdnai, jei vairuotojas pamirš asmens dokumentą.
„Važiuojant į kitą šalį reikalingas asmens dokumentas. Lietuvoje nepasiėmus asmens dokumento galbūt įmanoma būtų išspręsti šią problemą, tačiau jeigu žmogus be dokumentų į užsienį išvažiuoja? Tai gali baigtis tuo, kad vairuojantis asmuo bus sulaikytas, o automobilis nugabentas į saugojimo aikštelę. Aišku, tai priklausys nuo tos šalies įstatymų ir policijos pareigūnų elgesio.
Šie siūlomi įstatymo pakeitimai bus naudingi asmeniui, kuris nepažeidinėja KET ir važinėja Lietuvoje – jis galės nesivežioti krūvos dokumentų. Toks pliusas ir yra – dideliam skaičiui vairuotojų nereikės vežiotis dokumentų, o mažesniam skaičiui policijos pareigūnų teks ilgiau tikrinti duomenis apie vairuotoją.
Tačiau daug problemų galima apturėti per paprasčiausią įpratimą – pavyzdžiui, mes esame įpratę automobilio draudimą susitvarkyti internetu ir atsispausdinti jį namuose ar darbe, be jokių parašų ir antspaudų. Tačiau pabandykite su tokiu draudimu nuvažiuoti į kitą šalį? Koks dokumentas juodai baltas, be parašo? Gali susigadinti visa kelionė.
Jeigu šis sprendimas būtų priimamas visose šalyse, būtų kitaip“, – kalbėjo D. Česnauskas.
1 Komentaras
Sveiki nesenia islaikiau teises ar galiu vairuot sesers auto jei jinai draudima susitvarke internetu o nera atsispadinus ant popieriaus?