„Europos burė“ – atkaklios kėdainietės rankose  

 „Europos burė“ – atkaklios kėdainietės rankose  

Mūsų kraštietei Viktorijai Mockutei įteikta 2021 metų „Europos burę“ už bendruomeniškumo skatinimą./Jorūnės Liutkienės nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Trapi ir pažeidžiama dėl sveikatos ir tvirta dėl savo charakterio savybių: tokią Viktoriją Mockutę pažįsta ir rajono žmonės su klausos negalia, ir Miesto vietos veiklos grupės vadovė Kristina Vainauskienė. Nedrąsiai prieš 9 metus pradėjusi savo veiklą kaip fotografijos būrelio vadovė,  šiandien Viktorija triumfuoja  kaip vieno svarbiausių Finansų ministerijos apdovanojimo „Europos burė“ laureatė.

Apdovanojimas už kurčiųjų suvienijimą

Tryliktą kartą šiais metais vykusio Finansų ministerijos konkurso nominacijoje ,,Už bendruomeniškumo kūrimą“ apdovanojimą „Europos burė 2021“ pelnė ir į Kėdainius parvežė Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Kėdainių pirminės organizacijos įgyvendinamo projekto „Tyla − ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“ koordinatorė V. Mockutė.

Ji buvo ta, kuri, prisidėdama prie minėto ir dabar apdovanojimą pelniusio projekto, ėmėsi labai sudėtingos veiklos.

Pasirodo, klausos negalią turintys žmonės ne visada gali susikalbėti net tarpusavyje. Ir taip yra todėl, kad yra naudojamos skirtingos gestų kalbos, nes vieni mokėsi Kaune, kiti Vilniuje, dar kiti mokėsi tik iš savo tėvų.

Negalėdami susikalbėti žmonės buvo atskirti ne tik nuo girdinčiųjų pasaulio, bet dar ir vieni nuo kitų. Tai tarsi dviguba izoliacija.

Taigi svarbiausia buvo suvienodinti visų žinias, kad pagaliau vyktų komunikacija tarp klausos negalią turinčių žmonių.

Meras Valentinas Tamulis, sveikindamas Viktoriją Mockutę (antra iš kairės) sakė, kad didžiuojasi jos atliktu darbu ir
pelnytu apdovanojimu.

Svarbiausios gestų kalbos pamokos ir žinios

Projekto veiklos parinktos taip, kad padėtų socialinę atskirtį patiriantiems klausos negalią turintiems žmonėms kartu su savo šeimos nariais bei socialinės rizikos šeimų nariais gauti naujų žinių ir ugdyti savo socialinius įgūdžius.

Dalyviai mokosi lietuvių gestų kalbos ir tai realiai atveria kelius kurtiesiems ir girdintiesiems kartu dalyvauti užimtumo veiklose, kokybiškai leisti laisvalaikį ir pagaliau visavertiškiau bendrauti.

Be to, klausos negalią turintys asmenys jau gali stebėti informacines laidas. Kėdainių rajono „Balticum TV“ miesto savaitės žinių laidos nuo 2016 metų yra titruojamos ir verčiamos į gestų kalbą. Tai padeda šiems žmonės būti įvykių centre ir gauti kokybišką informaciją. Dabar tai projekto sudedamoji dalis.

„Degė akys“

Meniškos prigimties moteriai dalykinis ir tikslus darbas − projekto rašymas taip pat pavyko. Tai pavyzdys, kad norėdamas žmogus gali daug pasiekti ir savo rezultatais labai nustebinti.

Kėdainių kurčiųjų draugijoje apsilankęs meras Valentinas Tamulis ir savivaldybės administracijos nevyriausybinių organizacijų koordinatorė Audronė Stadalnykienė bei Miesto vietos veiklos grupės vadovė Kristina Vainauskienė sveikino konkurso laureatę ir negailėjo jai gerų žodžių už jos atliktą didelį darbą.

Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Kėdainių pirminės organizacijos vadovė  Vijolė Tadaravičienė gerai prisimena, kad kai V. Mockutė atvyko su savo idėja, jos „akys tiesiog degė“. Tai ir buvo moters sėkmės paslaptis.

Prigijo Kėdainiuose

 „Aš nelabai turiu laiko kažkam kitam, nes daug dirbu prie šio projekto įgyvendinimo, o be to, man dar reikia rūpintis ir savo fizine būkle. Tai irgi atima daug laiko ir jėgų“, − atviravo V. Mockutė.

Tačiau ji pabrėžia ir savo tvirtą žemaitišką charakterį, kuris padėjo darbą atlikti iki galo.

Telšiuose gimusi moteris mokėsi Kaune. Ji yra baigusi Kauno kolegijos A. Vienožinskio  menų fakultetą ir įgijusi dailės pedagogikos specialybę.

Po paskaitų, savaitgaliais jai būdavo paprasčiau atvažiuoti į Kėdainius pas čia gyvenančius gimines, su kuriais bendravo ir kurie ją globojo. Miestą ji po truputį prisijaukino ir pamilo. Maždaug nuo 2007 metų čia gyvena.

Prieš 10 metų, 2011-aisiais, V. Mockutė tapo Kurčiųjų organizacijos nare, tada vadovavo Fotografijos būreliui, nuo 2016-ųjų 3,5 metų buvo žmonių su klausos negalia pirmininkė.

Finansuojama iš trijų šaltinių

Šis žmonių su negalia integracijai skirtas projektas įgyvendinamas pagal Kėdainių miesto vietos veiklos grupės 2016–2022 metų vietos plėtros strategiją.

Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų tokiam svarbiam projektui finansuoti buvo skirta 38 192,60 Eur, dar 3 369,94 Eur yra valstybės biudžeto lėšos ir savivaldybės biudžeto lėšos sudaro 3 882,50 Eur.

Paklausta, kas buvo sunkiausia, V. Mockutė sako, kad pati pradžia. O kai jau viskas įsivažiavo, tapo lengviau.

Renkami Lietuvą gražinantys projektai

Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų Lietuvoje projektų rinkimai yra kasmetinis renginys, vykstantis jau 13 metų. Pagrindinis jo prizas – „Europos burių“ statulėlė.

Šiemet Finansų ministerijos konkurse dalyvavo beveik 100 projektų iš visos Lietuvos. Į antrąjį etapą buvo atrinkti  24 kandidatai.

Vertindami projektus įvairių sričių ekspertai atsižvelgia į tai, ar projektų rezultatai yra svarbūs žmonėms.

Skirtingose nominacijose buvo apdovanoti 8 pažangiausi ir reikšmingiausi visoje šalyje įgyvendinti projektai.

Kėdainių miesto vietos veiklos grupė 2021 metų konkursui iš viso pateikė net 3 projektų paraiškas.

„Europos burės“

2021 metai/ Nominacijos„Už bendruomeniškumo kūrimą“ laureatas  

Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Kėdainių pirminės organizacijos įgyvendinamas projektas „Tyla – ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“.

Vadovė – Viktorija Mockutė.

Projekto vertė – 45,4 tūkst. Eur.

2019 metai/  Nominacijos „Už šiuolaikiškos aplinkos kūrimą“ laureatas 

Kėdainių rajono savivaldybės įgyvendintas projektas „Kompleksiškas Kėdainių miesto upių prieigų sutvarkymas, sukuriant patrauklias viešąsias erdves bendruomenei ir verslui“.

Projekto vertė – 3,2 mln. Eur

Projekto komanda: vadovė Danguolė Paulauskė, projekto koordinatorė Ina Vainauskienė, finansininkas – Violeta Ivanauskienė.

2009 metai / Nominacijos „Už ekologišką požiūrį“ laureatai

AB „Lifosa“ įgyvendintas projektas „Vietinių ir atsinaujinančių sieros rūgšties cecho energijos šaltinių naudojimas energijos gamybai“.

———–

2010 metai – „Kėdainių „Atžalyno“ vidurinės mokyklos įgyvendinta pastato rekonstrukcija išrinkta tarp trijų geriausių Lietuvoje nominacijoje „Už šiltesnį gyvenimą“

2009 metai – Projektas „Dienos socialinės globos ir reabilitacijos centro suaugusiems asmenims su negalia įkūrimas Kėdainių rajone“ išrinktas tarp trijų geriausių projektų nominacijoje „Už šilumą“.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content