Česlovo Milošo festivalis baigėsi neeilinio spektaklio premjera

 Česlovo Milošo festivalis baigėsi neeilinio spektaklio premjera

Kėdainiuose baigėsi Česlovo Milošo festivalis. Šį kartą pabaigtuvės buvo ypatingos – su rusų režisieriaus Pavelo Michailovo spektaklio „Kokonas“ premjera. „Kokono“ premjera iš tiesų yra numatyta tik 2019 metų vasario mėnesį, tačiau dar prieš didžiąją premjerą Lenkijos, Ukrainos, Rusijos ir Lietuvos menininkai savo kūrybinį darbą pirmiausia pateikė Kėdainių krašto žiūrovams.

Kėdainiai garsūs ne tik pramone ir agurkais

Trečiasis, kas antrus metus Kėdainiuose vykstantis Česlovo Milošo festivalis šiemet stebino ne tik savo uždarymu, bet ir visa programa.

Per mėnesį kėdainiečiams ir miesto svečiams buvo sudaryta galimybė pasiklausyti Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Ukrainos iškilių asmenybių pranešimų, diskusijų, aplankyti parodas bei pasiklausyti kamerinės muzikos. Šiais metais kamerinės muzikos gerbėjams netgi buvo pristatytas specialiai festivaliui parašytas kūrinys, Jievaro Jasinskio „Dedikacija Cz. Miloszui. Muzika kameriniam ansambliui“.

Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis džiaugiasi, kad Č. Milošo festivalis kiekvieną kartą pritraukia vis daugiau žiūrovų. S. Patkauskaitės nuotr. Pasimėgauti garsu, tekstu, vaizdu buvo suteikta galimybė tiems, kuriems masiniai renginiai su fejerverkais, trankia muzika ar vaišėmis ne prie širdies.

„Labai džiaugiuosi, kad Česlovo Milošo festivalis jau turi savo lankytoją, – mintimis dalijasi Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. – Ir šiais metais festivalio renginiai sudomino kėdainiečius. Smagu buvo sutikti nuolatinius mūsų renginių lankytojus ir pamatyti naujus veidus. Į šį festivalį atvyksta ir svečių iš kitų miestų.“

Žinoma, organizatoriai visada nori, kad kiekvienas renginys pritrauktų kuo daugiau žiūrovų. Tačiau Č. Milošo festivalio organizatoriai turi ir kitą tikslą: kuo plačiau skleisti žinią, kad Kėdainiai yra Nobelio premijos laureato gimtinė.

„Labai noriu, kad žmonės mūsų miestą tapatintų ne tik su pramonės įmonėmis ar agurkais, o istoriją sietų ne tik su Radvilomis. Noriu, kad kalbant apie žmogų, kurį žino visas pasaulis, kalbant apie Česlovą Milošą, žmonės galvotų ir apie Kėdainius“, – kalbėjo R. Žirgulis.

Festivalio uždaryme – keturių šalių menininkai

Česlovo Milošo festivalį vainikavo spektaklis „Kokonas“. Tai jaunų kūrėjų bendras darbas, kurio rezultatą Kėdainių krašto muziejaus direktorius apibūdino trimis žodžiais: „Aukštos prabos renginys“.

[quote author=“R. Žirgulis“]Noriu, kad kalbant apie žmogų, kurį žino visas pasaulis, kalbant apie Česlovą Milošą, žmonės galvotų ir apie Kėdainius.[/quote]

Spektaklio režisierius Pavelas Michailovas sako, kad spektaklio pavadinime „Kokonas“ užšifruota žinutė žiūrovams: kokonas – tai stadija, kai vikšras ruošiasi tapti drugeliu. Tai paslaptis, nes niekas nežino, koks drugelis iš jos išskris – gal labai gražus, o gal pabaisa. Žmogus taip pat laukia savo valandos, kad galėtų išlįsti iš kokono virtęs gražiu drugeliu.

„Savo spektakliu stengiuosi perteikti tuos rašytojų žodžius, kurie padės žmonėms išsiristi tik gražiais drugeliais“, – sako spektaklio režisierius.

Spektaklio režisierius Pavelas Michailovas sako, kad spektaklis „Kokonas“, skirtas tiems žmonėms, kurie  dar laukia savo virsmo laiko. S. Patkauskaitės nuotr. Dviejų Nobelio premijų laureatų pokalbis

Menininko iš Rusijos režisuotam spektakliui muziką kūrė jaunas kompozitorius iš Ukrainos. Kartu su juo spektaklio metu grojo muzikantas iš Lenkijos. Tekstus skaitė dvi lenkės aktorės ir lietuvis, mūsų kraštietis Arnis Aleinikovas.

Daugiatautis atlikėjų „desantas“ Kėdainių daugiakultūriame centre susirinko tam, kad žiūrovams perteiktų mintis, svarbias visų tautų žmonėms ir suprantamas kiekvienam žmogui.

„Tai tarsi dviejų bičiulių pokalbis“, – pasakoja apie spektaklį režisierius Pavelas Michailovas. – Česlovas Milošas ir Josifas Brodskis – abu Nobelio literatūros premijos laureatai. Česlovas Milošas – Lietuvoje gimęs lenkas, Josifas Brodskis – Rusijos žydas. Abu bičiuliai kalbėjo tomis pačiomis temomis: apie žmogų, gėrį ir blogį, valstybę ir politiką. Galiu pasigirti, kad perskaičiau visus abiejų rašytojų kūrinius, rinkau tekstus ir tai, ką išrinkau – dabar pristatau žiūrovams. Pristatau dviejų bičiulių pokalbį įvairiomis temomis.“

Garbė Kėdainiuose kalbėti Č. Milošo žodžiais

Režisierius P. Michailovas sakosi įsimylėjęs J. Brodskio kūrybą tada, kai Sankt Peterburge (Rusija) įrenginėjo rašytojo muziejų.

„Tai mano mylimiausias poetas, – sako režisierius. – Aš visada stengiuosi jo kūrybą įvairiais būdais perteikti žiūrovams. Skaitydavau jo eiles jo bute Sankt Peterburge ir, patikėkite, jausmas būdavo toks, tarytum jis pats klausosi mano skaitymo. Tai nepaaiškinama, bet labai gera. O dabar mano kūrinys bus pristatytas Kėdainiuose. Ir vėl tas pats geras jausmas – kalbėti Česlovo Milošo žodžiais, Česlovo Milošo gimtinėje. Manau, kad abu rašytojai būtų patenkinti rezultatu.“

Žiūrovai turėjo apie ką pamąstyti

Žiūrovams, tą vakarą gausiai susirinkusiems Daugiakultūriame centre, spektaklis suteikė peno apmąstymams apie pačių gyvenimus, praeitį ir dabartį. Juk didieji rašytojai sugeba po savęs palikti žodžius aktualius vakar, šiandien ir rytoj. Netgi gyvenantiems laisvoje šalyje frazė „Arba vergas su iniciatyva, arba priešas“, randa klausytoją, kuris su atsidūsėjimu patvirtins, kad tai – tikra tiesa.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video