Empatijos ir kūrybos galia keičia gyvenimus
Agota SPIEČIŪTĖ
Sonata Kriščiūnienė – socialinė pedagogė, priklausomybių konsultantė, bendruomenės veiklų iniciatorė, savanorė ir meno kūrėja. Moters gyvenimo istorija kupina atsidavimo žmonėms, vidinės stiprybės ir kūrybinės saviraiškos. Perimdama kitų sunkumus ir nepakeliamus rūpesčius, Sonata atrado savo prasmingąjį kelią – padėti, motyvuoti ir keisti.
Kelionė nuo ligoninės iki socialinio darbo
S. Kriščiūnienės profesinis kelias prasidėjo 1994 metais, kai ji pradėjo dirbti registratore Kėdainių ligoninėje.
„Visada norėjau būti arti žmonių, suprasti juos ir jiems padėti“, – sako Sonata.
Po dviejų dešimtmečių darbas ligoninėje tapo jos profesinio kelio atspirties tašku – ji suprato, kad nori giliau įsitraukti į socialines problemas. Tam ją paskatino ir jos vyras – šviesios atminties Kėdainių krašte gerai žinomas bankininkas Vidminas Kriščiūnas. Tai paspartino moters sprendimą stoti į Šiaulių universitetą, kur ji įgijo edukologijos bakalauro laipsnį ir socialinio pedagogo kvalifikaciją.
2014 metais Sonata pradėjo dirbti Kėdainių pagalbos šeimai centre socialine darbuotoja. 2019 metais dar studijavo Kauno Vytauto Didžiojo universitete, kur įgijo Socialinių mokslų magistro laipsnį. Nuo 2020 metų dirba Kėdainių pagalbos šeimai centre atvejo vadybininke. O dar po trijų metų pradėjo dirbti ir socialine darbuotoja Kėdainių Gyvenimo namuose sutrikusio intelekto asmenims.
„Mano kelias buvo natūralus. Nuo pat pradžių mane traukė darbas su žmonėmis. Visada ieškojau būdų, kaip padėti“, – atvirauja Sonata.
Jos kasdienybė buvo bendravimas su mamomis ir vaikais, socialinės rizikos grupėms priklausančiomis šeimomis. Taip pat ji įgyvendino įvairius projektus, kuriuose reikėjo rasti konkrečius sprendimus, pritaikytus kiekvienam atvejui.
Priklausomybių konsultacijos ir savipagalbos grupės
2021 metais Sonata tapo priklausomybių konsultante ir savo profesiniame kelyje labai sustiprėjusi, neatlygintinai pradėjo vesti ir savipagalbos grupę ,,Susigrąžink gyvenimą“. Dirbdama šioje grupėje moteris sau kelia tikslą – padėti priklausomybių turintiems asmenims ir jų artimiesiems rasti kelią į emocinį pasveikimą.
„Bendraudama su žmonėmis pastebėjau, kaip svarbu, kad jie turėtų erdvę išsikalbėti, pasidalinti patirtimis. Tokie susitikimai padeda suvokti žmonėms, kad jie nėra vieni, o tai itin svarbu motyvuojant keisti gyvenimą“, – dalijasi Sonata.
Grupės veikla įkvepia ne tik dalyvius, bet ir pačią Sonatą.
„Aš taip pat stiprėju bendraudama su žmonėmis. Matau juos darant pirmuosius žingsnius, o kiekviena sėkmės istorija tampa neįkainojamu atpildu už įdėtas pastangas“, – sako priklausomybių konsultantė ir savanorė. – Svarbu nepamiršti, kad kiekvienam reikia bent mažo palaikymo žingsnelio. Net mažiausia užuomina, kad žmogus gali pakeisti savo gyvenimą, kartais tampa lemtinga.“
Tapyba kaip vidinė terapija
Sonata ne tik atiduoda save socialiniam darbui, bet ir randa laiko kūrybai. Moteris du metus mokėsi Kėdainių dailės mokykloje Suaugusiųjų studijoje. Dabar ji yra aktyvi Kėdainių krašto dailės draugijos narė, plenerų dalyvė. Jos tapybos darbai atspindi gimtųjų vietų grožį – Kėdainių dvarus, laukų gėles, Nevėžio pakrantes.
„Tapyba man yra atsipalaidavimas. Tai laikas, kai esu viena su drobe ir savo mintimis bei idėjomis. Kiekvienas paveikslas yra ne tik procesas, bet ir žmogaus gyvenimo metafora – niekada nežinau, koks bus rezultatas“, – pasakoja Sonata.
Kūryboje Sonata neapsiriboja kokiu nors vienu stiliumi ar kryptimi.
,,Mano kūrybiniai ieškojimai rėmėsi prisiminimais iš vaikystės. Juose – močiutės kaimo vaizdai, vaikystės žaidimai, klajojimai po pievas, pilnas lauko gėlių. Tai ir lubinai, žėrintys melsvomis, alyvos – violetinėmis spalvomis, ir pavasarį žydintys sodai“, – jautriai pasakoja Sonata.
Kartais ji tapo žiūrėdama į gamtą, kartais į laiko paveiktus daiktus.
Sonata sako, kad tapyba padeda įveikti ir dienos nuovargį: „Po savo darbų jaučiuosi kaip sugertukas. Visas visų problemas sugeriu, o užsimdama tapyba, aš paprasčiausiai iš karto pamirštu viską.“
Jos tapybinio kelio ir stiliaus išskirtinumas – ne tik meno idėjų paieškos, bet kruopštus atsidavimas darbui.
,,Ieškojau naujų išraiškos priemonių, eksperimentavau su medžiaga, faktūra. Pritaikiau naujas idėjas, kurios gimė pasižvalgius po pasaulį. Svarbiausia man yra idėja, o kūrinio atlikimas antraeilis dalykas“, – sako Sonata.
S. Kriščiūnienė dalyvauja kolektyvinėse ir rengia personalines savo darbų parodas. Daugelį savo darbų Sonata mielai dovanoja draugams ar bendruomenės nariams.
„Man svarbu, kad mano paveikslai rastų namus, kur jie tikrai bus mylimi. Daug džiaugsmo teikia matyti, kaip mano darbai džiugina kitus“, – sako Sonata.
Asmeninio gyvenimo disciplina ir tikslai
Savo laiką Sonata griežtai planuoja, įtraukdama ne tik darbus, bet ir laisvalaikį. Kiekviena jos diena prasideda nuo bėgiojimo ir maudynių Nevėžyje.
„Mano diena prasideda penktą ryto. Tai laikas, skirtas man pačiai, kad galėčiau susitelkti ir susidėlioti mintis. Tokia disciplina padeda pasiekti balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo“, – apie savo griežtą rutiną pasakoja Sonata.
Moteris kasmet kelia sau tikslus, kurie įkvepia judėti pirmyn. 2024 metais ji planavo nutapyti vieną paveikslą per mėnesį, dalyvauti meno parodose ir plėsti savo veiklas savipagalbos grupėse. Nors ne viską pavyksta pasiekti šimtu procentų, Sonata džiaugiasi kiekvienu pasiekimu.
„Man svarbu, kad visi planai turi kryptį. Kiekvienas įvykdytas tikslas – tai mažas žingsnis didelių pasiekimų link“, – sako ji.
Dėmesys bendruomenei
Sonatos veiklos aprėpia ne tik socialinį darbą ar meną, bet ir savanorystę. Ji aktyviai dirba Kėdainių Moterų krizių centre, prisideda prie bendruomenės paramos projektų bei organizuoja pagalbą socialinės rizikos asmenims.
„Mano darbas ir veiklos yra daugiau nei profesija. Tai – gyvenimo būdas. Kai matai, kaip tavo pastangos keičia kitų gyvenimus, supranti, kad tai yra didžiausias atlygis, – sako Sonata. –Svarbiausia – nebijoti kreiptis pagalbos ir nebijoti padėti kitiems. Tik per bendravimą ir bendradarbiavimą galime kurti geresnį pasaulį“.
Mūsų kraštietės, aktyvios ir nepasiduodančios moters Sonatos Kriščiūnienės gyvenimo istorija gali būti įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip profesinis kelias ir asmeninė kūryba gali susijungti į vieną prasmingą gyvenimo misiją. Jos veikla parodo, kad net ir vienas žmogus gali turėti didžiulį poveikį savo bendruomenei.
Penki Sonatos Kriščiūnienės patarimai:
- Planuokite savo laiką ir gyvenimą.
Sonata pabrėžia, kad disciplina ir planavimas yra raktas į sėkmę. Kiekvieną dieną pradėkite su aiškiu tikslu, o svarbius darbus ir laisvalaikį planuokite iš anksto. Tai padės rasti balansą tarp atsakomybės ir malonumo. - Nebijokite kreiptis pagalbos.
„Svarbiausia – nebijoti kreiptis pagalbos ir pripažinti, kad jos reikia,“ – teigia Sonata. Jei susiduriate su sunkumais, kreipkitės į specialistus, draugus ar bendruomenės grupes. Atvirumas gali būti pirmasis žingsnis į pokyčius.“ - Ieškokite palaikymo bendruomenėje.
Savipagalbos grupės, kaip ir kitos bendruomeninės iniciatyvos, gali suteikti erdvę išsikalbėti, gauti palaikymą ir pasidalinti patirtimi. „Vienas mažas palaikymo žingsnis gali būti lemiamas,“ – sako Sonata. - Raskite laiką kūrybai ar pomėgiams.
Sonata tapybą naudoja kaip atsipalaidavimo ir emocinės pusiausvyros palaikymo būdą. Atraskite veiklą, kuri padeda atsiriboti nuo kasdienio streso, įkvepia kūrybiškumą ir leidžia išreikšti save. - Atiduokite dalį savęs kitiems.
Savanorystė ar pagalba kitiems ne tik keičia jų gyvenimus, bet ir praturtina jūsų patirtį. „Niekada nežinai, kada tavo darbas gali pakeisti kažkieno gyvenimą,“ – teigia Sonata. Net mažos pastangos gali turėti didžiulę reikšmę.
Nesusitvarkote su priklausomybe, asmeninėmis problemomis, nerimu – ryžtingai KREIPKITĖS PAGALBOS!
Savipagalbos grupė „Susigrąžink gyvenimą“
Kam skirta?
- Turintiems įvairių priklausomybių.
- Patyrusiems traumuojančių emocinių išgyvenimų.
- Priklausomybes turinčių asmenų šeimų nariams.
Vieta – Kėdainių rajono moterų krizių centro patalpose Skongalio 23A, Kėdainiai.
Kreiptis į SMART recovery specialistę ir priklausomybių konsultantę Sonatą Kriščiūnienę telefonu +370 614 22 564.