Žemdirbiai atsigręžė į gamtos tausojimą

Tausojančia žemdirbyste užsiimanti ir nuolat alternatyvų ieškanti bei inovatyvias technologijas kasmet diegianti bendrovė „Krekenava“ šį pavasarį investavo daugiau kaip milijoną eurų į naujausios kartos žemės ūkio techniką. Bendrovės laukuose jau visu pajėgumu dirba neseniai į Lietuvą atkeliavę vieni iš moderniausių pasaulyje vokiečių įmonės „Horsch“ naujos kartos savaeigiai purkštuvai, užtikrinantys mažesnį augalų apsaugos preparatų sunaudojamą kiekį bei tausojantys gamtos išteklius ir žmonių sveikatą.
Nauda ir bendrovei, ir gamtai
„Naujuosius purkštuvus įsigijome siekdami dar labiau didinti savo veiklos efektyvumą ir kaip įmanoma labiau sumažinti žalingą žemdirbystės poveikį aplinkai“, – sako progresyvių sprendimų niekuomet nebijantis bendrovės „Krekenava“ direktorius Vaidas Lebedys.
Pasak jo, ši investicija dar labiau patobulino bendrovėje „Krekenava“, priklausančioje įmonių grupei „Vikonda“, jau keletą metų taikomą tiksliosios žemdirbystės sistemą, kurios technologijos užtikrina, kad kiekvienas žemės plotas yra išnaudojamas geriausiai kaip įmanoma: ištyrus dirvožemio tipą, jo derlingumą ir dirvoje esančių maisto medžiagų kiekį, duomenys suvedami į kompiuterinę programą, kuri automatiškai nustato, kiek ir kokių trąšų bei kokiai konkrečiai lauko daliai reikia berti.
Tokiu būdu yra tiksliau ir optimaliau planuojamos technologinės operacijos – tręšimas, purškimas augalų apsaugos priemonėmis ir kiti būtini darbai. Taip pat nustatoma, kiek ir kuriame žemės plote turi būti išpurenama dirva, kiek ir į kokį optimalų gylį suberiama sėklų.
Bendrovės vadovams šie duomenys leidžia analizuoti bei geriau suprasti ir derliaus skirtumų priežastis.
Svarbiausia – greitis ir tikslumas
„Žemės ūkyje vienas iš svarbiausių veiksnių – darbų sparta. Gamta nuolat diktuoja savo permainingas sąlygas, todėl visuomet laimi tas, kas sugeba suspėti atlikti reikalingus darbus esant tinkamiems orams.
Darbų atlikimo greitis – vienas iš svarbiausių kriterijų, renkantis naujus įrenginius. Tai ypač aktualu pasėlių purškimo darbams, nes prasidėję ankstyvą pavasarį, jie baigiasi tik vėlyvą rudenį. Investuojant į naujus purkštuvus, jų greitis ir tikslumas mums buvo vienas iš svarbiausių pasirinkimo kriterijų“, – sako V. Lebedys ir džiaugiasi, kad naujoji technika minėtus darbus paspartino kone dvigubai.
Kompanijos „Horsch“ atstovas Lietuvai Nerijus Žukauskas patvirtina, kad greitis išties yra vienas iš didžiausių purkštuvo „Horsch PT 350“ privalumų.
„Dar prieš kelerius metus ūkininkai sunkiai galėjo įsivaizduoti, kad pritaikius naujas technologijas su savaeigiu purkštuvu laukuose bus galima dirbti net iki 30 km/h greičiu. Dabar tai tapo ne tik įmanoma, bet jau ir pasiekiama mūsų šalies žemdirbiams.
Kompanija „Horch“, kurdama savaeigius purkštuvus, siekė išgauti didelį darbinį našumą išlaikant aukštus darbo kokybės standartus. Šiuose purkštuvuose yra panaudota revoliucinė sijų valdymo ir kontrolės sistema „BoomControl“, todėl net ir dirbdamas maksimaliu greičiu purkštuvas tobulai išlaiko sijų darbinį atstumą iki purškiamo paviršiaus, net ir esant ekstremalioms darbinėms sąlygoms“, – pasakoja N. Žukauskas.
Purškia tik ten, kur reikia
Naujos kartos moderniais įrenginiais purškiant lauką ir naudojant GPS signalą, yra atjungiamos įrenginio sekcijos tose vietose, kur jau buvo purkšta. Be to, šie purkštuvai turi unikalią savybę – jų sijos gali nusileisti daug žemiau nei kitų purkštuvų – net iki 30 cm aukščio nuo purškiamo paviršiaus. Taip purškiamas mišinys yra nenunešamas vėjo ir patenka tik ant augalų.
Bendrovės „Krekenava“ vadovas įsitikinęs, kad nors tiksliajai žemdirbystės sistemai tinkama technika nėra pigi, tačiau į ją investuoti tikrai verta – taip optimaliau yra paskirstomi resursai.
Be to, gyvenant nuolatinės klimato kaitos sąlygomis, naudojant tokią pažangią techniką, labiau tausojama ir gamta, ir žmonių sveikata. O prie gamtos tausojimo prisideda ir naujuose purkštuvuose sumontuoti 5 000 litrų talpos nerūdijančio plieno rezervuarai, kuriuos išplauti po darbo yra nesudėtinga, o jų plovimui reikia mažiau vandens, tad taupomi gamtos resursai.
Geresnės darbo sąlygos
„Pirmiausiai naujos technikos privalumus pajuto darbuotojai – su nauja technika dirbti ir patogiau, ir maloniau, ir saugiau.
Nors mūsų mechanizatoriams teko pasimokyti, tačiau įvaldę naują techniką dabar jie džiaugiasi kur kas komfortiškesnėmis darbo sąlygomis.
Modernaus savaeigio purkštuvo erdvioje ir ergonomiškoje kabinoje mechanizatorius jaučiasi patogiai, esant poreikiui gali pasinaudoti oro kondicionavimo sistema. Kabina taip pat pasižymi puikia garso, dulkių ir aerozolių izoliacija. Panoraminiai kabinos langai leidžia puikiai matyti lauką, kuriame dirbama, laiku pastebėti priekyje esančias kliūtis“, – džiaugiasi V. Lebedys.
Inovatyvios bendrovės vadovas įsitikinęs, kad tik naujų technologijų bei inovacijų naudojimas gali padėti sumažinti kasmet žemdirbiams gresiančius nuostolius dėl nepalankių oro sąlygų ir užtikrinti geras pozicijas nuolat besikeičiančioje rinkoje.
Bendrovė „Krekenava“ daugiau nei 5 tūkst. hektarų žemės plote augina žieminius ir vasarinius kviečius, rapsus, miežius, cukrinius runkelius, pupas, kanapes bei kitas kultūras.
Jau aštuonerius metus sėkmingai taiko neariminę žemdirbystę. Ši technologija užtikrina dirvožemio derlingumą, saugo jį nuo erozijos, labiau išsaugo drėgmę žemėje.
Įmonėje atsisakyta kompleksinių mineralinių trąšų. Dirvoms pamaitinti naudojamos vienanarės trąšos. Pažangių technologijų naudojimas šiemet bendrovei leis jų į dirvą išberti net 3 kartus mažiau.
„Krekenavos“ laukuose naudojami aplinkai saugūs biologiniai preparatai.
Šios įmonės technikos parkas – vienas iš moderniausių Lietuvoje.
Kasmet „Krekenava“ užaugina po 30 tūkst. tonų grūdinių kultūrų, po 12 tūkst. tonų cukrinių runkelių bei nemažai kitos produkcijos.