Ekonomistai: „Lifosos“ stabdymas paveiks regioną, susijusius verslus

 Ekonomistai: „Lifosos“ stabdymas paveiks regioną, susijusius verslus

Šiuo metu „Lifosos“ fosfogipso atliekų sąvartynas užima 129 hektarus./ D. Umbraso/lrytas.lt nuotr.

BNS inf.

Dėl ES sankcijų Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai areštavus jo netiesiogiai valdomos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ sąskaitas bankuose, ekonomikos analitikai sako, kad įmonės sustabdymas labiau paveiks regioną ir su įmone susijusius verslus. Jų vertinimu, dėl karo Ukrainoje griežtinant sankcijas Rusijai, panašių atvejų Europoje gali daugėti, tačiau šalys turėtų prie jų adaptuotis. 

Kėdainiams tai svarbus darbdavys

Pasak bendrovės „INVL Asset Management“ analitikės Indrės Genytės-Pikčienės, situacijos „Lifosoje“ padarinius prognozuoti kol kas sunku, tačiau tai neturėtų suduoti didelio smūgio šalies ekonomikai.

„Tai nėra labai kritinis ekonomikos dalyvis. Kalbant apie produkciją, tai žemės ūkis daugiausia apsirūpina ne lietuviškomis trąšomis. Aišku, kažkiek gal paaštrins tą ir taip įtemptą situaciją, bet tai, matyt, nebūtų kažkoks išskirtinis smūgis“, – BNS teigė ekonomistė. 

Pasak jos, sudėtingesnė situacija gali būti Lietuvos chemijos pramonėje, kur dalyvių, o ypač trąšų gamintojų, nėra daug.

„Chemijos pramonė yra labai koncentruotas sektorius. Kaip žinia, yra tik pora didelių trąšų gamintojų ir, žinoma, čia jau netekimai bus reikšmingesni“, – sakė I. Genytė-Pikčienė. 

Ekonomistė sutiko, kad didesnį poveikį turėtų pajusti Kėdainių gyventojai, tačiau, pasak jos, Lietuvoje esant darbo jėgos trūkumui bei palankioms mobilumo galimybėms, įmonės darbuotojai ilgainiui galėtų rasti alternatyvų. 

„Kėdainiams tai yra svarbus darbdavys – čia, matyt, nėra ką neigti. Bet visgi, Lietuva nėra didelė ir tas mobilumas į aplinkinius nutolusius pramonės centrus yra įmanomas. Turint omeny, kad darbo jėgos trūkumas Lietuvoje yra nemažas. Dabar, kai yra karinės įtampos, jis gal kažkiek atlėgs, bet ilgainiui jis yra užprogramuotas sugrįžti. Ilgainiui darbuotojai tikrai bus absorbuoti“, – kalbėjo I. Genytė-Pikčienė. 

„Lifosa“ turėjo ekonominių santykių su kitais tiekėjais, ir paslaugų, ir žaliavų. Ta situacija palies gerokai platesnį ratą žmonių ir verslų.

J. Rojaka

Panašių atvejų ateityje gali tik daugėti

Bendrovės „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka sako, kad panašių atvejų ateityje gali tik daugėti ir ekonomika prie jų adaptuosis. Visgi „Lifosos“ atveju pagrindinis poveikis bus jos darbuotojams, tačiau neišvengiamai palies ir kitus verslus, dirbančius su įmone.

„Didžiausias poveikis yra taškinis poveikis, bet mes nedirbame izoliuotoje situacijoje, įmonės yra smarkiai susijusios. Ta pati „Lifosa“ turėjo ekonominių santykių su kitais tiekėjais, ir paslaugų, ir žaliavų. Ta situacija palies gerokai platesnį ratą žmonių ir verslų. Bet reikia suprasti, kad tai yra dalis pokyčių, į kuriuos mes šiandien įžengėme ir, matyt, kad tų pokyčių bus dar daugiau“, – BNS sakė J. Rojaka.

„Lietuvos geležinkelių“ krovinių vežimo įmonė „LTG Cargo“ pernai pervežė apie 3,06 mln. tonų „Lifosos“ krovinių, o pagrindinės kryptys buvo Lietuvos viduje, taip pat Rusija, Uzbekistanas, Ukraina, BNS pranešė įmonė.  

„Kalbant apie rinką, rinkos turbulencijos mes neišvengsime. Jau dabar ypač globalioje prekių rinkoje matome labai didelius svyravimus ir reikia suprasti, kad mes juos šiandien toleruosime, prie jų adaptuosimės. Tai reikštų, kad tam tikros kainos ar jų svyravimai bus dar šiemet“, – kalbėjo ji.

J. Rojaka sako, kad chemijos ir energetinių resursų sektoriai yra susiję su Rusija, todėl gali būti smarkiai paveikti ir produkcijos kainos galėtų kilti dėl susidariusių paklausos ir pasiūlos žirklių.   

„Trąšų ir chemijos sektorius turi labai aiškius ciklus, būdavo ne vieną kartą, kai tas cikliškumas pasikartodavo ir kainos užkildavo gerokai smarkiau ir po tam tikro laikotarpio jos susibalansuodavo. Dirbantys šiame sektoriuje yra pripratę prie tokių svyravimų, bet žinoma, šiuo metu esanti turbulencija yra išskirtinė“, – teigė J. Rojaka.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso A. Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.

„Lifosa“ 2020 metais gavo 315,2 mln. eurų pajamų – 10,6 proc. mažiau nei 2019 metais. Įmonės audituotas grynasis pelnas mažėjo 6,4 proc. iki 16,8 mln. eurų. 

„Lifosa“ eksportuoja apie 98 proc. produkcijos. Pagrindine eksporto rinka pernai liko Europa: Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos, Airijos, Ukrainos, Ispanijos ir Lenkijos rinkos, tačiau eksportuojama ir į kitus žemynus.

22 Komentarai

  • Niervos jama beskaitant.Gal ir žmonių skrandžiai ,,adaptuosis“ neturint pinigų maistui pirkti?

    • O „niervos nejama“ , kad vyksta karas, kad žūsta žmonės, vaikai, griaunami miestai, milijonai bėgančių nuo karo? 21 amžiuje vyksta brutalus karas ir nesuvokti kas vyksta?! Panašu, kad esi vienas iš tų, kurie vograuja, kad prie ruso buvo geriau, putleris geras, rusai niekada nepuls, Landsbergis kolūkius sugriovė, šiferį pavogė ir uždengė savo pilies stogą Šveicarijoj 😂🤣… O daug valgyti nesveika ir taip kas antras nutukęs ar turi viršsvorį.

  • Kita darba susiras tie zmones ar nieko kito nemoka adaptuosis netaip sociai valgysi pone

    • tamstele,kad to darbo Kėdainiuose ne prūdai.Be to anonsavo,kad esamos darbo vietos jau rezervuotos ukrainiečiams.Ir,kas be ko,dirbę Lifosoje yra mokęsi būtent chemiko specialybės specifiniam darbui.

      • Ten gamykloje realiai suvokiančių, kas yra chemija gal koks 10 procentų. Toliau paprasti darbininkai, kuriems reakcijos, valentingumai ir t.t. ryškiai dzin, nes įsidarbino… na patys žinote, kaip ten darbinamasi. Ten 95 proc. net sieros rūgšties formulės nepasakytu.

      • gerai kai tai neliečia tavęs,darbo vietų regionuose nėra pasirinkimo,nervina tai,kad valdžiai viskas nenuostolinga,užsidaro uostas nenuostolinga,geležinkeliai nenuostolinga,dėl Kinijos verslas bėga nenuostolinga,tai idomu iš ko surenka biudžetą jei viskas užsidaro ir nenuostolinga

    • Pize lietuva plauna šaka ant kurios pati sėdi su sankcijomis.zmones lieka be darbo .kainos kyla.viskas eina į duobę.Deja to nemato , atsiprasant mato tik Ukraina.padekime broliams ir seserims.matom kaip pedada-koncertai…ir t.t.nx tuoj patys ubagai būsim.kaip bebūtų sunku tuo patikėti bet europa negali be Rusijos kaip ir Rusija be Europos.

  • Tiesa Petrai sakai kadangi visi gimines sulinde pazystami na apsivalymas dabar bus ko seniai reikejo uzteks kaupti tuos siuksliu kalnus savo mieste nebukit parsidaveliai ir susitepeliai aciu

    • Ačiū Gintariukai už supratingumą.

  • Tiesa Petrai sakai kadangi visi gimines sulinde pazystami na apsivalymas dabar bus ko seniai reikejo uzteks kaupti tuos siuksliu kalnus savo mieste nebukit parsidaveliai ir susitepeliai aciu

  • elektros aparaturos gamykloj apie 1500 neteko darbo,na ir kas,susirado kitur,bus dviraciu gamykla,danu koncernasir t.t.o chemija senas Kedainiu skauduliukas del oro tersimo,…..

  • Ir Petras ir Gintariukas labai siunta taip komentuodami, matyt su savo primityviom smegenim nesugebėjo įsidarbinti Lifosoje.
    Labai gajus juose lietuvių bruožas – baisus pavydas Lifosos darbuotojams, jų uždarbiui.

    • Pavyduolių gretos pildosi.
      „kedainietis“ dėl to pačio pavydo logiškai nemasto.
      Dalis aparatūros gamyklos darbuotojų ir specialistų ir įsidarbino Lifosoje.
      O dabar jie priversti bus ieškoti uždarbio duonai svetur.

    • Matai žmoga neprimityviomis smegenimis… tikrai žinau daug išsilavinusių ir darbščių žmonių, kurie mielai dirbę būtų ir nešę naudą. Bet… tokių ten nereikia. Ten darbinosi tie, kurie pvz. kažką sportavo… arba kažkieno giminė. Juk pats žinai. O uždarbis jų, bent jau kastuvo virtuozų tikrai ne prūdai. Apie 1000. Čia pavydėti reikia?

    • Pritariu ir čia daugelis laiko pykti ant sios gamyklos kad nepavyko isidarbint, kad tersia ora, gadina vaizda ir t.t. O paskui tokiems atsirastu kitu problemu del lifosos uzdarymo brangus sildymas, kedainiai isvis butu apleisti, tos pacios vagystes prasidetu nes tikrai visi darbo negaus, o tikrai bus tokiu, kurie i uzsieni nenores vaziuot.

  • Tai aiskiai ten tik pazystami dirba yra pilna kitu gamyklu kad ir koncervuose tik noro dirbt reik turet

  • Pagaliau grynas oras kedainiuose bus dziugi naujiena ir sekmes paieskose

    • Jeigu tau smirda, tai liaudyje sakoma : – „Neuostyk savo nepridėjusi!“

      • Uostyk kabancius

  • Streikuoti reikia del sankciju ir pasirasyti memoranduma

  • Ką dabar darysiu, kur darbą gausiu, zNijole nebepades,

  • Liūdna. O komentarai tik apie antrą galą. Matyt kėdainių problema. Lifosa buvo geidžiamiausia įmonė. Man gaila dirbančių. Labai. Laikykitės ten.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content