Susirgimų tuberkulioze skaičiumi Lietuva Europą lenkia daugiau nei 4 kartus

 Susirgimų tuberkulioze skaičiumi Lietuva Europą lenkia daugiau nei 4 kartus

Kasmet kovo 24-ąją minima pasaulinė tuberkuliozės (toliau TB) diena primena, kad ši klastinga liga vis dar neįveikta. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione TB išlieka pagrindiniu visuomenės sveikatos iššūkiu. 2015 m. Europoje registruota 323 tūkst. naujų TB susirgimo atvejų bei 32 tūkstančiai mirčių nuo tuberkuliozės. Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2015 m. Europos sąjungos šalyse ir šalyse narėse tuberkulioze rodiklis siekė 11,7 atv. 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis gerokai aukštesnis ir siekia 51,6 atvejo. Nors tuberkuliozės paplitimas per pastarąjį dešimtmetį palaipsniui mažėjo maždaug po 5 proc. kasmet, tačiau siekiant įveikti tuberkuliozę, metinė mažėjimo tendencija turėtų siekti mažiausiai 10 procentų.

[quote author=“Aut. past.“]Siekiant įveikti tuberkuliozę svarbus ne tik sėkmingas gydymas, bet ir socialinės ekonominės sąlygos bei visa eilė profilaktikos priemonių, galinčių užkirsti kelia naujų ligos atvejų atsiradimui ir infekcijos plitimui.[/quote]

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai primena, kad tuberkuliozės klinikiniai požymiai yra labai įvairūs, o gydymas ilgas ir sudėtingas. Be to pastaraisiais metais didžiausią nerimą kelia dauginio atsparumo vaistams tuberkuliozės apimtys. Atsparių vaistams tuberkuliozės sukėlėjų atsiradimas mažina gydymo sėkmę. Europos sąjungos šalyse gydymo sėkmės rodiklis siekia 40 proc., o Lietuvoje tik 29 proc.

2016 m. Kėdainių rajone buvo užregistruoti 24 nauji susirgimo atvira plaučių tuberkulioze atvejai, kai tuo tarpu 2015 m. – 16. Naujai išaiškintų susirgimų skaičius išaugo 50 proc. Kaimo gyventojai sudarė 79,2 proc. naujai išaiškintų atvejų. Moterų sergamumas buvo nežymiai aukštesnis nei vyrų ir sudarė 54 proc. Užregistruoti ir du mirties nuo tuberkuliozės atvejai. Atliekant tuberkuliozės židinių epidemiologinį tyrimą pastebima, kad į medikus dažniausiai kreipiamasi pavėluotai, ligai jau įsisenėjus.

Praeitais metais nauji susirgimo atvejai nustatyti visose Kėdainių rajono seniūnijose, išskyrus Šėtos. Daugiausia susirgimų nustatyta Kėdainių ir Pelėdnagių seniūnijose (po 5 atv.). Kitose seniūnijose po1-3 atvejus. 2016 m. Kėdainių rajone buvo 49 asmenys, sergantys patvirtinta atvira plaučių tuberkuliozės forma. Didžiausias sergamumas buvo Kėdainių miesto, Vilainių ir Pelėdnagių seniūnijose.

Ligą įveiksime tik susitelkę

[quote author=“Aut. past.“]Daugumos žmonių, kurie įkvėpia tuberkuliozės bakterijų ir užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Bakterijos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme ir gali vėl suaktyvėti vėliau. Tai vadinama infekuotumu. Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga plaučių tuberkulioze.[/quote]

Tuberkuliozė – oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, spjaudydamas skreplius.

Siekiant įveikti tuberkuliozę svarbus ne tik sėkmingas gydymas, bet ir socialinės ekonominės sąlygos bei visa eilė profilaktikos priemonių, galinčių užkirsti kelia naujų ligos atvejų atsiradimui ir infekcijos plitimui.

[quote author=“Aut. past.“]2016 m. Kėdainių rajone buvo 49 asmenys, sergantys patvirtinta atvira plaučių tuberkuliozės forma.[/quote]

Viena pagrindinių profilaktikos priemonių – ankstyva ligos diagnostika. Kėdainių rajone teisės aktų nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai 7 m. amžiaus vaikams ir vaikams priklausantiems rizikos grupėms: bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze, dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis, iš socialinės rizikos šeimų, sergantiems lėtinėmis ligomis, gyvenantiems vaikų globos namuose ir kt. Pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigų duomenis 2016 m. Kėdainių rajone tuberkulino mėginiai buvo atlikti 2418 rajono vaikų. Tuberkulino mėginys padeda nustatyti ar asmuo yra infekuotas.

Daugumos žmonių, kurie įkvėpia tuberkuliozės bakterijų ir užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Bakterijos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme ir gali vėl suaktyvėti vėliau. Tai vadinama infekuotumu. Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga plaučių tuberkulioze. Šių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač jei jų imuninė sistema silpna, bakterijos tampa aktyvios, dauginasi ir sukelia tuberkuliozę.

Suaugusieji profilaktiškai dėl tuberkuliozės tikrinami atsižvelgiant į rizikos susirgti tuberkulioze grupę ar pagal  darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis sveikatos tikrinimosi tvarką.

Viena iš svarbių tuberkuliozės profilaktikos priemonių – skiepai. Skiepijimas apsaugo vaikus, ypač kūdikius, nuo sunkių tuberkuliozės formų.

Sėkmingai kovoti su tuberkulioze padeda ir nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas bei savalaikis kreipimasis į medikus atsiradus užsitęsusiam nežymiam karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, be priežasties prakaituoti.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video