Pavojai kelyje – kaip apsisaugoti?
Pavojų keliuose slypi tikra gausybė. Tamsus paros metas, prastas matomumas, slidi kelio danga, greičio viršijimas ir kiti dalykai gali lemti net labai liūdnas pasekmes, jei nebus imtasi atsargumo priemonių. Tačiau ką daryti, jeigu nujaučiate nelaimę kelyje, ir toji nelaimė – jus persekiojančio automobilio pavidalu? Kaip įsitikinti, kad tai ne nežymėtas policijos ekipažas, bei kaip elgtis tokioje situacijoje?
Nežymėti policijos automobiliai
Ne paslaptis, kad Lietuvos keliuose važinėja nežymėti policijos automobiliai. Apie tai, kad už mūsų galbūt važiuoja policijos ekipažas, galime suprasti nebent tada, kai įjungiami švyturėliai ir girdime raginimą sustoti. Tačiau kaip žinoti, kad tai – tikrai policija, o ne apsišaukėliai?
[quote author=“Aut. past.“]Taip pat galima įvažiuoti į parduotuvės aikštelę, apsukus ratą vėl grįžti į tą patį kelią. Jei įtartinas automobilis vėl atsiras už jūsų – turite pagrindo manyti, kad esate sekamas.[/quote]
Kėdainių rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Giedrius Čižinauskas pasakojo, kaip įsitikinti, kad jus stabdo policijos pareigūnai, o ne apsimetėliai.
„Policijos pareigūnai nežymėtais automobiliais važinėja ir dirba tik šviesiu paros metu. Taip pat pareigūnai niekada neprovokuoja eismo dalyvių, kad jie prasižengtų – imtų viršyti greitį ar pavojingai manevruoti. Nežymėtame policijos automobilyje turi būti du uniformuoti policijos pareigūnai.
Taip pat policijos pareigūnas, sustabdęs automobilį, pirmiausia pasisveikina, paskui prisistato, tuomet įvardija pažeidimo esmę. Jeigu žmogui kyla įtarimas, jis turi teisę paprašyti parodyti policininko pažymėjimą, ir policijos pareigūnas tą pažymėjimą parodyti privalo“, – kalbėjo G. Čižinauskas.
[quote author=“G. Čižinauskas“]Jeigu jums iš paskos važiuojantis automobilis staiga įjungė švyturėlius, tačiau jūs nesate tikras, kad tai tikrai pareigūnai, apie tai reikia informuoti Bendrąjį pagalbos centrą, skambinant numeriu 112 ir prisistatyti į policijos komisariatą.[/quote]
Nežymėtuose policijos automobiliuose už priekinių grotelių būna įmontuoti švyturėliai, taip pat automobilyje įmontuojamas garsiakalbis. Naujuose nežymėtuose automobiliuose švyturėliai yra įmontuoti taip, kad matosi iš visų pusių.
Taip pat nežymėtas policijos automobilis stabdyti gali ir kitokiu metodu – kelyje, kuriame yra dvi ar daugiau eismo juostų, policijos automobilis gali susilyginti su stabdomu automobiliu – kitaip tariant, privažiuoti prie automobilio šono. Policijos pareigūnas, atidaręs langą su stabdymo skrituliu aiškiai parodo stabdymo ženklą – vairuotojas privalo sustoti.
Tamsiu paros metu stabdyti vairuotojus galima tik žymėtais policijos automobiliais. Vairuotojai turėtų jaustis saugiau, mat jeigu sukčiui gauti policininko uniformą gali būti įmanoma, tai pasigaminti „savadarbį“ žymėtą policijos pareigūno automobilį yra išties sunkiai įgyvendinamas dalykas.
„Jeigu jums iš paskos važiuojantis automobilis staiga įjungė švyturėlius, tačiau jūs nesate tikras, kad tai tikrai pareigūnai, apie tai reikia informuoti Bendrąjį pagalbos centrą, skambinant numeriu 112 ir prisistatyti į policijos komisariatą“, – kalbėjo G. Čižinauskas.
Kaip suprasti, kad kažkas seka?
Nors mūsų šalyje eismas nėra toks intensyvus, kaip kai kuriose kitose šalyse, kartais suvokti, kad esate sekamas, gali būti ne taip jau ir paprasta. Viena vertus, tikėtina, kad jūsų ir dar bent kelių asmenų važiavimo maršrutai sutaps. Tačiau jeigu jaučiatės nesaugiai, galima pasinaudoti keliais patarimais, kurie leis įsitikinti, ar esate sekamas.
[quote author=“G. Čižinauskas“]Kaip elgiasi žmonės susidarius ekstremaliai situacijai, priklauso nuo paties žmogaus. Galima manevruoti, galima bandyti pabėgti viršijant greitį.Jeigu vėliau policija surenka duomenis, kad asmenį iš tiesų persekiojo, tuomet jis nebus baudžiamas už tuos pažeidimus, nes taip elgtis yra žmogiška – bandyti gelbėtis.[/quote]
Jeigu važiuojate mieste, ir įtariate, kad jus seka, privažiavę žiedinę sankryžą apsukite porą ratų žiedu. Jeigu įtartinas automobilis darys tą patį – panašu, kad galite būti sekamas.
Taip pat galima įvažiuoti į parduotuvės aikštelę, apsukus ratą vėl grįžti į tą patį kelią. Jei įtartinas automobilis vėl atsiras už jūsų – turite pagrindo manyti, kad esate sekamas.
Tačiau jeigu mieste galima saugiau jaustis atvažiavus į automobilių aikštelę, degalinę ar kitą vietą, kurioje yra daug žmonių, gerokai sunkiau pasislėpti ir pasijusti saugiai yra užmiesčio kelyje.
„Esant tokiems įtarimams reikia skambinti Bendrajam pagalbos centrui. Kaip elgiasi žmonės susidarius ekstremaliai situacijai, priklauso nuo paties žmogaus. Galima manevruoti, galima bandyti pabėgti viršijant greitį. Tikriausiai tokie veiksmai turėtų būti daromi.
Jeigu vėliau policija surenka duomenis, kad asmenį iš tiesų persekiojo, tuomet jis nebus baudžiamas už tuos pažeidimus, nes taip elgtis yra žmogiška – bandyti gelbėtis. Tačiau reikia surinkti pakankamų duomenų, kurie leistų spręsti, kad žmogų tikrai sekė, kad jis galėjo nukentėti, ir kad tai nebuvo jo fantazijos vaisius“, – kalbėjo G. Čižinauskas.