Dūmų detektorius įsirengia vis daugiau žmonių
Jau antri metai, kai gyventojams galioja prievolė namuose įsirengti dūmų detektorius. Nepaisant to, kad priėmus tokį nutarimą neretas piktinosi, esą kokios čia gali būti prievolės nuosavuose namuose, vis dėlto dauguma žmonių supranta, jog viskas tik dėl jų pačių saugumo. Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai lankosi pas gyventojus ir pastebi geras tendencijas – dūmų detektorius į namus noriai įsileidžia vis daugiau žmonių.
Įsirengę du trečdaliai
Kėdainių PGT vyriausiasis specialistas Raimondas Naruševičius „Rinkos aikštei“ sakė, jog iš šiemet aplankytų būstų beveik 67 proc. iš jų buvo įrengti dūmų detektoriai.
„Lankomi dažniausiai rajone esantys privatūs namai, į daugiabučius stengiamasi neiti. Šiemet aplankėme 1531 būstą, dūmų detektoriai buvo įrengti 1023 būstuose.
Kėdainių rajone dūmų detektorių įrengimo procentas yra geresnis nei bendras Lietuvos vidurkis, kuris siekia 57 procentus.
Tiesa, ne visi įrengti dūmų detektoriai buvo veikiantys – 68 jų buvo jau su pasibaigusiomis baterijomis, nusukti, uždengti dangteliu ar panašiai“, – pasakojo R. Naruševičius.
[quote author=“Aut. past.“]Kėdainių PGT vyriausiasis specialistas Raimondas Naruševičius pasidžiaugė, kad pareigūnus gyventojai dažniausiai įsileidžia noriai, tačiau atkreipia dėmesį, jog jie gyventojus lanko tik dienos metu, uniformuoti, netoliese galima pamatyti pareigūnų tarnybinį automobilį.[/quote]
Įsileidžia draugiškai
Nepaisant to, kad visuomenė skeptiškai žiūrėjo į tai, jog patikrinti, ar dūmų detektorius įrengtas, gali atvykti pareigūnai, tačiau realybėje daugelis gyventojų ugniagesius pasitinka draugiškai. Būna, kad apsilankius viename name, kaimynai ima pareigūnus kviestis ir pas save.
„Gyventojai dažniausiai būna labai geranoriški. Ypač kaimo vietovėse labai draugiški žmonės, senyvo amžiaus gyventojai kviečiasi patys, viską aprodo, klausinėja, kalbasi.
Žinoma, buvo keli atvejai, kai žmonės neįsileido pareigūnų net į kiemą, kiti neįsileido į namus, buvo tokių, kurie suabejojo, ar tinkamai panaudojamos valstybinės lėšos. Tačiau tai – vienetiniai atvejai“, – kalbėjo specialistas.
Pareigūnai informuoja, kad gyventojus lanko dienos metu, būna uniformuoti, tarnybinį automobilį paprastai pastato gerai matomoje vietoje, taip pat atsineša specialias anketas.
Padeda įrengti
R. Naruševičiaus teigimu, gyventojai žino apie prievolę turėti detektorių, įsirengti juos nori, tačiau ne visi pajėgia.
„Gyventojai stengiasi įsirengti detektorius, bet būna, kad vieniši senyvi žmonės laukia, kol vaikai, anūkai nupirks, įrengs. Kiti turi nusipirkę, laiko juos stalčiuje, ant stalo pasidėję. Tačiau tokio turėjimo neužtenka, dūmų detektoriai turi būti prisukti visur, išskyrus vonią ir tualetą. Virtuvėje jie taip pat neprivalomi, vis dėlto mes rekomenduojame dūmų detektorių turėti ir virtuvėje, toliau nuo viryklės“, – informavo pareigūnas.
Kėdainių ugniagesiai iš savivaldybės bei Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavo dūmų detektorių, kuriuos galėjo įrengti aplankytuose būstuose, ir akcijos metu buvo įrengtas 61 dūmų detektorius. Nors nėra nurodymo, kam galima įrengti nemokamus dūmų detektorius, mūsų krašto pareigūnai visgi orientavosi į vyresnio amžiaus žmonės bei gausias šeimas.
„Mes vadovaujamės principu, kad nemokamai detektorius įrengiame tvarkingiems senyviems žmonėms bei tvarkingoms daugiavaikėms šeimoms. Tų detektorių nėra tiek jau daug skiriama, todėl nėra taip, kad įrenginėjame juos kam papuola“, – patikino specialistas.
Prižiūrėti turi patys
Neužtenka tiesiog pritvirtinti dūmų detektorius ir pamiršti juos visam laikui. Už dūmų detektoriaus priežiūrą atsakingas pats gyventojas. Ypač svarbu laiku pakeisti detektoriaus elementus. Tiesa, daugelis tą padaryti pamiršta, nors detektorius ir informuoja apie tai, kad elementai baigia išsekti.
„Dūmų detektoriai neišsikrovę veikia skirtingą laiko tarpą – priklauso nuo paties įrenginio, nuo to, kokiu dažnumu jis suveikia. Tačiau visi dūmų detektoriai, senkant baterijoms, duoda signalą – įrenginys tam tikrais laiko intervalais vis trumpai supypsi. Neretai gyventojai net nesupranta, ką reiškia toks garsinis signalas ir dėl to pamiršta pakeisti baterijas“, – informavo pareigūnas.
Dūmų detektorių kasmet Kėdainiuose įrengiama vis daugiau. Pernai metais, vos pradėjus lankyti gyventojus, dūmų detektorius įsirengę buvo vos keletas žmonių, po pusmečio – apie 30 procentų gyventojų. Šiemet dūmų detektorius įsirengę turi per 67 procentus aplankytų žmonių.