Dėl vandens tyrimų meras kreipėsi į ministerijas

Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijas dėl geriamojo vandens tyrimų ir pateikė joms tokį raštą:
„Kėdainių rajono savivaldybės administracija reaguodama į UAB „Kėdainių vandenys“ gautus tyrimų rezultatus iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriaus ir atsižvelgdama į 2020 m. balandžio 15 d. cheminių tyrimų protokolo Nr. Ch 2303/2020 duomenimis, kai vandens mėginyje nustatytas 1,71 µg/l gyvsidabrio kiekis, o vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ leistina gyvsidabrio norma geriamajame vandenyje yra iki 1,0 µg/l bei į dėl to laikinai sustabdytą geriamojo vandens naudojimą maisto ruošimui Kėdainių miesto, Daumantų, Paobelio, Vilainių, Pelėdnagių, Sirutiškio, Medekšių ir Keleriškių kaimų gyventojams prašo ministerijų atkreipti dėmesį į šias problemas:
1. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija tyrimus atliko ir tyrimų protokolą UAB „Kėdainių vandenys“ pateikė daugiau nei per 30 dienų laikotarpį (mėginys buvo paimtas ir į laboratoriją pristatytas 2020 m. kovo 10 d., o protokolas gautas tik 2020 m. balandžio 15 d.), tuo tarpu pakartotinius tyrimus atliko per parą (mėginys buvo paimtas ir į laboratoriją pristatytas 2020 m. balandžio 20 d., o protokolas gautas 2020 m. balandžio 21 d.) Prašome paaiškinti, kur atliekant pirminius tyrimus vanduo, paimtas mėginiams, buvo laikomas visą laikotarpį, ar tai negalėjo turėti įtakos tyrimų rezultatams ir kodėl informacija apie padidėjusį leistiną gyvsidabrio normos kiekį UAB „Kėdainių vandenys“ nebuvo pateikta operatyviai. Kėdainių rajono savivaldybei ir visiems rajono gyventojams susirūpinimą kelia tai, kad ilgai trukusio tyrimo laikotarpiu buvo naudojamas galimai užterštas vanduo;
2. Kaip gali būti paaiškintas atliktų tyrimų rezultatų skirtumas ir nesutapimai tarp Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriaus ir Nacionalinės maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto, kai buvo atliekami pakartotiniai vandens tyrimai dėl padidėjusio gyvsidabrio kiekio geriamajame vandenyje;
3. Prašome įvertinti Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriaus patikrinimą dėl 2020 m. balandžio 15 d. cheminių tyrimų protokolo Nr. Ch 2303/2020 rodiklių teisingumo ir paaiškinti ar negalėjo būti laboratorijos klaida pateikiant tyrimų rezultatus UAB „Kėdainių vandenys“, kuri sukėlė stresą Kėdainių miesto ir rajono gyventojams.“