Dėl sveikatos reikalų jau kalbama vyriausybiniu lygmeniu
Daugybę metų gydytojo darbą dirbęs ir sveikatos sistemos bei rajoninių gydymo įstaigų problemas iš vidaus gerai žinantis kėdainietis Seimo narys Darius Kaminskas šių problemų sprendimo ėmėsi jau ir vyriausybiniu lygmeniu – premjerui Sauliui Skverneliui jis išdėstė savo siūlymus, o šis jau ėmėsi pirmųjų žingsnių įgyvendinant racionalius pasiūlymus. Kėdainiečio idėjos suprantamos ir palaikomos pačioje Vyriausybėje, todėl netolimoje ateityje pagaliau turėtų prasidėti teigiami pokyčiai sveikatos apsaugos sistemoje.
Valstybė nemoka savo dalies
Kad sveikatos priežiūros sistema – skylėta, tą žino kiekvienas. Pacientai skundžiasi laiku negaunantys paslaugų, priekaištauja, kad medikai netinkamai bendrauja arba paslaugas teikia ne taip ir ne tokias, kaip reikėtų.
Medikai ir kitas medicinos personalas skundžiasi didžiuliais darbo krūviais, nekokiomis darbo sąlygomis ir itin mažais atlyginimais. Tačiau, kad Lietuvoje medikai paruošiami labai gerai – anokia paslaptis, mat tiek gydytojų, tiek medicinos seserų siūlydamos milžiniškas algas išskėstomis rankomis laukia kitos Europos Sąjungos šalys.
Nepaisant to, kad didžiųjų miestų ligoninės gyvena palyginus gerai, rajonuose situacija yra tiesiog apverktina. Dalis mažesnių miestelių jau nebeturi chirurginių, reanimacijos korpusų, tad prireikus skubios pagalbos gyventojus tenka vežti dešimtis kilometrų – iki didesnių miestų ligoninių.
O ir norėdami savo ligoninę susiremontuoti, vadovai turi ištiesę delnus laukti ministerijos malonės. Tokia situacija netenkina daugelio. Kas dėl to kaltas?
[quote author=“Aut. past.“]Darius Kaminskas džiaugėsi, kad jo siūlytos idėjos dėl sveikatos sistemos pagerinimo buvo priimtos teigiamai. Apie šiuos klausimus kalbant tiek su premjeru, tiek su ministrais, viceministrais ir Prezidentės patarėja, žvelgta buvo viena kryptimi – taigi viliamasi, kad pavyks sklandžiai dirbti.[/quote]
Pasirodo, dėl tokios situacijos kalta pati valstybė. Ir tiesiogine to žodžio prasme, mat jau ne vienerius metus į privalomojo sveikatos draudimo biudžetą yra nesumokamos milžiniškos sumos pinigų.
„Sveikatos komitete diskutuojame apie Lietuvos sveikatos sistemos finansinį tvarumą. Savo idėjas ir siūlymus aptariau su premjeru Sauliumi Skverneliu.
Jei mes norime, kad gydymo paslaugos būtų prieinamos laiku ir kokybiškos, tai mes niekur nedingsim nuo tvaraus finansavimo.
Valstybė už savo draudžiamus asmenis sumoka nepakankamai. Valstybinis sveikatos fondas susideda iš trijų daliu – dirbančiųjų sunešami mokesčiai, tų, kurie moka sveikatos draudimą patys, dalis ir trečioji dalis yra valstybės. Ji turėtų sumokėti už vaikų, senjorų sveikatos apsaugą. Tačiau dabar valstybės dalis yra pati mažiausia.
Iš esmės reikėtų apie 120 mln. eurų, o duodama tik 15 milijonų. Tai štai koks yra didžiulis pinigų trūkumas“, – sveikatos apsaugai skiriamų finansų spragas įvardijo D. Kaminskas.
Reikia sprendimų visumos
Seimo narys pabrėžia, kad vienas priimtas sprendimas situacijos nepakeis. Reikalinga visa sistema, kuri leistų užtikrinti sveikatos sistemos finansinį stabilumą.
„Apie tai kalbantis su Premjeru, jis davė nurodymą sveikatos ir finansų ministrams įvertinti galimybes, iš kur būtų galima gauti lėšų, ir jas skirti į privalomojo sveikatos draudimo fondą.
Būtent nuo šio finansavimo ir priklauso tvari sveikatos apsaugos sistema.
Mes privalome atstatyti normalų finansavimą, kad gydymo įstaigos nebankrutuodamos galėtų pakelti medikams atlyginimus, teikti kokybiškas paslaugas laiku.
Pavyzdžiui, dabar buvo reikalavimas pakelti medikams atlyginimus 8 proc. Kai kuriose gydymo įstaigose tas pakėlimas sudaro 85 proc. viso gydymo įstaigos biudžeto – vadinasi, ligoninė bet kada gali bankrutuoti. Tai kelia pavojų gyventojams, nes jie nebeturėtų galimybės lengvai gauti sveikatos priežiūros paslaugų.
Tam, kad medikai gautų atlyginimus padoresnius, vidurinis personalas – reikalingas kompleksiškas priemonių plano vykdymas. Jeigu atsirastų valstybės skiriami pinigai, reikėtų kalbėti apie įkainių indeksavimą.
Be to, svarbu sukurti realaus paslaugos įkainio metodiką. Tai užimtų daug laiko – viliamės, kad per šią kadenciją pavyktų tą padaryti. Į įkainį įeitų daugybė dalykų – amortizacija, ir tai, kad gydymo įstaigų vadovai galėtų remontuoti gydymo įstaigas nemaldaudami rankas ištiesę, laukdami, kol ministerija numes vieną kitą eurą. Taip pat ir medikų atlyginimų didinimas – kad jie galėtų į kvalifikacijos kėlimo seminarus nuvykti. Dabar tiesa ta, kad su savo varganais atlyginimais kai kurie medikai negali to padaryti“, – sveikatos sistemos skaudulius vardijo D. Kaminskas.
Kėdainietis Seimo narys pasidžiaugė, kad apie šiuos klausimus kalbant tiek su premjeru, tiek su ministrais, viceministrais ir Prezidentės patarėja, žvelgta buvo viena kryptimi – taigi viliamasi, kad pavyks sklandžiai dirbti.