Dirbtinį intelektą panaudos ir maisto sistemos pertvarkymui
Startavo naujas visai Europai svarbus projektas „SOSFood“, kuris per ketverius metus turėtų stipriai pakeisti maisto sistemą, kad panaudojant didžiulį dirbtinio intelekto technologijų potencialą ji taptų produktyvesnė, įtraukesnė, tvaresnė ir atsparesnė. Tarp 17 projekte dalyvaujančių partnerių iš senojo žemyno – ir lietuviai: „Vikonda grupė“ bei „AgriFood Lithuania DIH“.
Diegs tokias inovacijas, kad visuomenė būtų sveikesnė ir tvaresnė
„Vikonda grupė“ bei „AgriFood Lithuania DIH“ šiame projekte dirbs kartu su kitų šalių universitetais, viešojo sektoriaus atstovais ir privačiomis įmonėmis bei visi kartu, naudodami pažangiausias duomenų naudojimo ir dirbtinio intelekto technologijas, sieks pasiūlyti holistinį ES maisto sistemos vaizdą.
Projektu „SOSFood“ bus kuriamos prognozavimo priemonės, kurios įgalins kiekvieną maisto grandinės suinteresuotąją šalį priimti gerai informuotus sprendimus.
Šio projekto misija – diegti tokias inovacijas, kad ateityje visuomenė būtų sveikesnė ir tvaresnė.
Gamybininkai ir prekybininkai mokslininkams pateiks daugybę duomenų
„Vikonda grupės“ atstovai dalyvavo Ispanijoje surengtame pirmajame projekto „SOSFood“ partnerių susitikime Santiago de Compostela universitete, kur buvo aptarti numatyti projekto įgyvendinimo etapai ir laukiantys darbai.
„Paprastai sakant, iš esmės visi kartu turime atlikti platų mokslinį tyrimą ir nustatyti, ką turime ir galime padaryti gamindami ir kurdami maistą bei suprasdami vartotojų įpročius, kad paskatintume juos sveikiau maitintis ir visuomenė būtų sveikesnė bei tvaresnė.
Mes, gamybininkai ir prekybininkai, mokslininkams pateiksime daugybę duomenų, o kai jie juos išanalizuos, pritaikę dirbtinio intelekto technologijas sukurs inovatyvias programas tiek verslams, tiek ir vartotojams, padedančias pasirinkti tai, kas yra tvariausia ir sveikiausia“, – sako „Vikonda grupės“ Inovacijų direktorius Paulius Guzevičius.
„Vikonda grupė“ bei „AgriFood Lithuania DIH“ šiame projekte dirbs kartu su kitų šalių universitetais, viešojo sektoriaus atstovais ir privačiomis įmonėmis bei visi kartu, naudodami pažangiausias duomenų naudojimo ir dirbtinio intelekto technologijas, sieks pasiūlyti holistinį ES maisto sistemos vaizdą.
Aut. past.
Tikslas – sveika ir tvari visuomenė
„SOSFood“ projektas bus itin platus: nuo daugiašakio tinklo, skatinančio skaidrumą ir dalijimąsi duomenimis, sukūrimo iki maisto sistemos žemėlapio sudarymo pagal daugiamatę strategiją ar bendro sprendimų priėmimo plano sukūrimo: nuo prognozavimo prietaisų skydelio pramonės šakoms iki mobiliosios programėlės vartotojams su ekologinėmis įžvalgomis.
„Be to, Europos Komisija naudoja „Horizon Europe“ projektų rezultatus naujų politikos krypčių formavimui. Tokie projektai teikia mokslinių įžvalgų, kurios padeda kurti įrodymais pagrįstą politiką, spręsti visuomenės iššūkius, skatinti inovacijas ir technologijų plėtrą. Tokių projektų rezultatai gali atskleisti naujų reglamentų poreikį arba pakeisti esamus, kad būtų palengvintos inovacijos, apsaugoti piliečiai ir užtikrinti etiškumo standartai naujose srityse.
Tokie projektai taip pat padeda nustatyti būsimus tyrimų ir inovacijų prioritetus, užtikrindami, kad finansavimas būtų skiriamas sritims, kurios turi didžiausią potencialą.
Viliuosi, jog šis „SOSFood“ projektas realiai padės optimizuoti ir pagerinti maisto tiekimo grandinę bei padaryti ją draugiškesnę tiek žmogui, tiek gamtai“, – viliasi P. Guzevičius.
Agromaisto sistemas transformuos iš esmės
„AgriFood Lithuania“ be galo didžiuojasi galėdama būti projekto „SOSFood“ dalimi ir prisidėti prie tikslo dirbtinio intelekto galia sėkmingai pakeisti Europos maisto sistemą.
„Mūsų vizija – pažangiausiomis technologijomis kurti ją ne tik produktyvesnę ir įtraukesnę, bet ir tvaresnę bei atsparesnę.
Bendradarbiaudami su įvairiais partneriais visame žemyne, įsipareigojame įgyvendinti inovatyvius sprendimus, padėsiančius formuoti sveikesnę ir tvaresnę visuomenę. Į maisto tiekimo grandinę integruodami dirbtinį intelektą, sieksime suteikti visoms suinteresuotosioms šalims įrankius, leidžiančius priimti pagrįstus sprendimus ir taip puoselėti ekosistemą, kurioje tvarumas ir gerovė yra prioritetai.
Taigi ši iniciatyva – ne tik technologinės pažangos pavyzdys, bet ir esminis agromaisto sistemų transformavimas bei ateitis, kurioje maistas gali padėti užtikrinti kiekvieno individo ir pačios planetos gerovę“, – sako Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė, klasterio ir skaitmeninių inovacijų centro generalinė direktorė.
3 Komentarai
Vieni mano, kad ateitis priklauso jiems, kiti būgštauja, kad robotai taps pavojingi žmonėms. Šiame ginče atsiranda vis naujų argumentų. Dar vieną neseniai gavo dirbtinio intelekto priešininkai. Pietų Korėjos Kionsang Namdo provincijoje žemės ūkio produkcijos skirstymo centre robotas mirtinai suspaudė žmogų.
Kaip pranešė vietos informacijos agentūros, 40-metis robotų technikos bendrovės darbuotojas tikrino, kaip veikia davikliai automatinio krovėjo, kuris turėjo identifikuoti dėžės su paprika ir sustatyti jas ant padėklo. Bet vieną akimirką sistema išėjo iš rikiuotės ir, matyt, roboto jutiklis žmogų palaikė dar viena dėže su maisto produktais. Išsilaisvinti iš geležinių gniaužtų žmogus nepajėgė. Roboto ranka tokia jėga prispaudė jį prie konvejerio, kad sutraiškė jam krūtinės ląstą.
Beje, tai ne pirmas toks atvejis. Pavyzdžiui, prieš keletą metų Vokietijos Baunatalio mieste „Volkswagen“ gamykloje robotas taip pat nužudė darbininką, prispaudęs jį prie metalo plokštės. Šiuo atveju taip pat buvo nuspręsta, kad žmogus kaltas pats – nesilaikė darbų saugos taisyklių.
Dirbtinio intelekto panaudojimas maisto sistemoje turi didžiulį potencialą ir gali padėti spręsti maisto atliekų mažinimo ir visuomenės sveikatos problemas. Tikiuosi, kad projekto rezultatai bus sėkmingai pritaikyti praktikoje. Apskritai, tokie projektai yra labai svarbūs, nes jie padeda suvienyti skirtingų sričių specialistus ir ieškoti inovatyvių sprendimų. vardynas.info