Didelis pavojus – svaiginasi jau net ir penktokai

 Didelis pavojus – svaiginasi jau net ir penktokai

Asociatyvi „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Sveikatos specialistai skambina pavojaus varpais – pasirodo, alkoholį, tabaką ir net psichotropines medžiagas jau vartoja net ir tam tikra dalis penktokų. Ir tokias tendencijas atskleidžia jau ne vienerius metus atliekami tyrimai, kurių rezultatai buvo pristatyti rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos nariams, išsamiai išnagrinėjusiems rajono situaciją.  Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkas Paulius Aukštikalnis kolegoms pristatė Visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistės, vykdančios visuomenės sveikatos stebėseną, Daivos Mickevičienės parengtą ataskaitą apie psichiką veikiančių medžiagų vartojimo paplitimą Kėdainių rajone.

Net trijų tyrimų duomenys

Šioje ataskaitoje atsispindi net trijų tyrimų duomenys, kurie kas ketverius metus buvo atliekami nuo 1994 metų, tiriant mokyklinio amžiaus – penktų, septintų ir devintų klasių, t. y. 11–15 metų,  vaikų sveikatą ir gyvenseną tyrimas. Paskutinį kartą toks tyrimas Kėdainių rajone buvo atiliktas 2018 metais.

Buvo apklausti atsitiktiniu būdu atrinkti 444 mokiniai iš 7 mokyklų. Kiti mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimai, įgyvendinant sveikatos apsaugos ministro įsakymą, buvo atlikti 2016 ir 2020 metais.

Tyrimą koordinavo Higienos institutas, apklausas vykdė savivaldybes aptarnaujantys visuomenės sveikatos biurai.

2020 metais buvo apklausti 782 penktų, septintų ir devintų (I gimnazijos) klasių rajono mokiniai.

Alkoholio jau vartoję kone pusė penktokų

Nustatyta, kad alkoholio jau yra vartoję 46,9 proc. penktų klasių mokinių, iš jų per pastarąsias 30 dienų – 16,6 proc., o nuo alkoholio buvo apsvaigę 9 proc. penktų klasių mokinių. Alkoholio buvo vartoję 65,8 proc. septintų klasių mokinių, per pastarąsias 30 dienų – 32,4 proc., o buvo apsvaigę 29 proc. septintokų. Padėtis labai panaši ir devintose klasėse: vartojo alkoholio – 43,2 proc., per 30 dienų – 18,2 proc., apsvaigę buvo 14 proc. devintokų.  

Mero pavaduotojas, Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkas Paulius Aukštikalnis sušaukė pirmąjį Narkotikų kontrolės komisijos posėdį, kuriame pristatė įvairių tyrimų rezultatus./Jorūnės Liutkienės nuotr.

Beveik pusė ir bandę rūkyti

Tyrimas parodė, kad beveik pusė 11–15 metų vaikų yra bandę rūkyti. Yra rūkę 42,8 proc. penktų klasių mokinių, iš jų per pastarąsias 30 dienų rūkė 14,9 proc.  

51 proc. septintų klasių mokinių rūkė nors kartą gyvenime, o per pastarąsias 30 dienų rūkė 23,4 proc.

Devintose klasėse jau buvo bent kartą per gyvenimą rūkę – 35,9 proc. , per  paskutines 30 dienų rūkė – 16,3 proc. 

Rūko didesnė dalis berniukų nei mergaičių bei didėja mokinių, rūkančių elektronines cigaretes dalis.

Tyrimai atskleidė, kad mokinių, rūkančių tabako gaminius ir elektronines cigaretes, amžius didėja. Kas ketvirtas 9 klasės mokinys jau rūko elektronines cigaretes.

Narkotikus dažniau išbando mergaitės

Kėdainių rajone mokinių, apsvaigusių nuo alkoholio, dalis mažesnė lyginant su Lietuvos vidurkiu, kaip ir narkotinių medžiagų vartojimas.

Tačiau rajone mergaitės dažniau išbando narkotines medžiagas nei berniukai.

2018 metų duomenimis, 7,7 proc. berniukų yra nors kartą vartoję kokių nors narkotikų, juos dvigubai lenkia mergaitės. Narkotikų bandę yra 14,8 proc. mergaičių.  

Pokyčių niekada nebus, jei nebus naujų ir patrauklių programų su tinkamu finansavimu. Į tai ypač svarbu atkreipti dėmesį dabar, kai ruošiamas ateinančių metų biudžeto projektas.

P. Aukštikalnis

Programų finansavimas yra nepakankamas

2019 metais atlikus tyrimą paaiškėjo, kad pačių Narkotikų kontrolės komisijų veikla psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos srityje visoje Lietuvoje nebuvo intensyvi dėl nepakankamo vykdomų programų finansavimo bei žmogiškųjų išteklių trūkumo.

„Pokyčių niekada nebus, jei nebus naujų ir patrauklių programų su tinkamu finansavimu. Į tai ypač svarbu atkreipti dėmesį dabar, kai ruošiamas ateinančių metų biudžeto projektas.

Tikrai siūlysiu teikti naujas veiklos programas, kurios padėtų spręsti šias aktualias problemas, itin plintančias tarp paauglių“, – sakė Kėdainių Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkas P. Aukštikalnis.

Jo vadovaujama komisija netrukus dalyvaus Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento organizuojamuose nuotoliniuose mokymuose.

„Norint, kad situacija nors kiek keistųsi į gerąją pusę, būtina tobulinti ir Narkotikų kontrolės komisijos narių kompetencijas šioje srityje, todėl ir nusprendėme dalyvauti mokymuose“, – sakė P. Aukštikalnis.

Siekiant aptikti narkotinių ar psichotropinių medžiagų rajono mokyklose, bus pasirinktinai atliekami aplinkos testavimai.

Aut. past.

Testuos mokyklų aplinkas

Siekiant aptikti narkotinių ar psichotropinių medžiagų rajono mokyklose, bus pasirinktinai atliekami aplinkos testavimai.

Aplinkos testavimas parodo ne pačių narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo faktą, o tų medžiagų pėdsakų aptikimą patalpose. Tokios narkotinės medžiagos kaip susmulkintos kanapių dalys, heroino, kokaino, amfetamino, metamfetamino milteliai pagal savo kilmę ir formą, išorės požymius yra birios, našios, lengvai pasiskleidžiančios aplinkoje, todėl šių medžiagų mikrodalelės gali patekti ant įvairių objektų, pavyzdžiui, palangių, durų rankenų, stalų ir kt.

Toks tyrimas parodys, kiek narkotikai yra paplitę mūsų rajono mokyklose.

„Ieškosime būdų, kaip aktyviau veikti rajone bei bendradarbiauti su savivaldybės įstaigomis ir mokyklomis sprendžiant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos aktualijas ir problemas“, − sakė narkotikų kontrolės komiteto pirmininkas P. Aukštikalnis.

Kėdainių rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos sudėtis. Paulius Aukštikalnis, Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, mero pavaduotojas, Tarybos nariai: Karolina Štelmokaitė, Jonas Talmantas, savivaldybės specialistai: Ramunė Kabošienė (savivaldybės gydytoja), Jūratė Blinstrubaitė (Socialinės paramos skyriaus vedėja), Justina Koriznaitė (jaunimo reikalų koordinatorė), Vilma Lukošienė (Švietimo skyriaus vedėja), Pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos skyriaus vedėja, gydytoja psichiatrė Aistė Leleikienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė, Švietimo pagalbos tarnybos psichologė Arūnė Jakutienė, Policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Aušra Mickevičienė.

5 Komentarai

  • Po dekriminalizacijos įstatymo svaiginsis ir darželinukai. Ir viskas čia tvarkoj. Dileriam rankos atrištos. Laisvė laisvės partijos rinkėjams. Tai kam rūpi Lietuvos ateitis?

  • Amerikietiškos demokratijos pasekmės, toliau bus dar blogiau, o gaila jaunu žmonių

  • O, tai ką? Viskas čia tvarkoj. Prie to ir einama. Tuoj seimūnai viską patvirtins…

  • Taip bûdavo ,iš šūdo varškę spaudžia,ponia

  • Nesuprantu ko stebisi jei Kėdainiuose yra tašku kur prekiauja psichotropinėmis medžiagomis…

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content