Dantų ėduonis epideminio lygio: sveikus dantis turi tik 10 proc. vaikų

Kėdainių PSPC Odontologijos skyriaus gydytoja odontologė ir vaikų odontologė Justina Valaikienė tėvelius ragina nepraleisti profilaktinių vaikų vizitų pas odontologą, o atėjus pasitikrinti drąsiai užduoti rūpimus klausimus, taip pat atsinešti vaikų burnos priežiūros priemones, kurias galėsite aptarti su gydytoju./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.
„Lietuvoje atlikti epidemiologiniai tyrimai rodo, kad vaikų dantų ėduonies paplitimas siekia net 90 proc. Tai tikrai nedžiuginantys skaičiai“, – pribloškia Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Odontologijos skyriaus gydytoja odontologė ir vaikų odontologė Justina Valaikienė. Vaikų dantų priežiūros įgūdžiai, o neretai ir įvairiais mitais pagrįstas tėvų požiūris specialistams kelia didelį susirūpinimą. Siekiant daugiau dėmesio skirti ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų burnos sveikatai, pradėtos teikti naujos odontologinės skatinamosios paslaugos, apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Vaikams (1–17 m.) gali būti suteikiama iki dviejų dantų ėduonies profilaktikos paslaugų per metus pagal amžių. Suaugusiesiems kartą per metus teikiama pirminė burnos patikra ir profilaktika.
Pieniniai dantys ir genda, ir skauda
Pasak gydytojos J. Valaikienės, odontologams tenka gydyti ir itin jaunų pacientų ėduonies pažeistus dantis – netgi darželinukų.
„Deja, mūsų visuomenėje dar gajus mitas, kad pieninių dantų pernelyg prižiūrėti ir gydyti nereikia, nes tai laikini dantys burnoje. Taip pat girdime sakant, kad pieniniai dantys neturi nervų, šaknų, todėl tokių dantų vaikams neskauda. Tai tikrai yra mitas, – tvirtai akcentuoja gydytoja. – Vaikams skauda pieninius dantis.
Jeigu pažeidimai pasiekia nervą, kanalus, tada atsiranda labai ūmūs dantų skausmai. Vaikas negali normaliai miegoti, valgyti, sutrinka jo įprasta dienos rutina. Dėl to siejama, kad sutrinka ir visas bendrasis vaiko vystymasis. Taigi dantų ėduonis yra sudėtinga patologija.“

Pirmas vizitas – dar kūdikystėje
Vaikų odontologė J. Valaikienė rekomenduojama pirmą profilaktinį dantų patikrinimą suplanuoti dar iki pirmojo vaiko gimtadienio – kai tėveliai pastebi išdygusius pirmuosius dantis.
„Pirmieji dantukai dygsta apačioje – centriniai kandžiai. Juos dar apsaugo ir padidėjęs seilėtekis kūdikio burnytėje, liežuvis, todėl jų apsivalymas yra natūraliai paprastesnis, – paaiškina gydytoja. – O kai jau išdygsta viršutiniai centriniai kandžiai, jie ilgesnį laiką yra sąlytyje su maistu. Kūdikiai dažniausiai valgo skystą, angliavandenių turintį maistą. Štai čia prasideda mūsų rūpestėliai ir bėdos.“
Odontologė J. Valaikienė atkreipia dėmesį į buteliuko ėduonį, galintį pasireikšti vos metų sulaukusiems vaikams.
„Buteliuko ėduonis arba sunkios eigos ankstyvosios vaikystės ėduonis – būtent jis pasireiškia vienerių metų ar vyresniems vaikams. Šis dantų ėduonis plinta toliau į kitus dantukus. Yra sunkiai kontroliuojamas bei sunkiai gydomas, nes reikia ir labai didelės tėvelių motyvacijos, ir gydytojo žinių. O kartais gydymas reikalauja gydymo stacionare naudojant bendrąją nejautrą arba sedaciją (aut. past. – sedacija yra specialių medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, dėl kurio procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi komfortiškai, ramiai).“
Vaikų odontologė J. Valaikienė sako, kad mažųjų pacientų, kuriems reikia gydyti dantis, amžius vis jaunėja.
Aut. past.
Į odontologo kėdę – vis jaunesni
Vaikų odontologė J. Valaikienė sako, kad mažųjų pacientų, kuriems reikia gydyti dantis, amžius vis jaunėja.
„Deja, labai daug pacientų tenka išsiųsti ir gydymui su bendrine nejautra. Taip pat daugėja vaikų, turinčių baimę odontologams, – pabrėžia J. Valaikienė. – Baimė atsiranda tada, kai tėveliai galbūt praleidžia profilaktinius vizitus, numoja į juos ranka, todėl nesiformuoja vaiko įprotis ateiti pasitikrinti pas odontologą, atsiranda baimės, įsivaizdavimas, kad čia atliekamos vien tik skausmingos, nemalonios procedūros.
Kartais profilaktinio vizito metu mes galime ir nuvalyti apnašą, ir patepti dantukus tam tikrais specialiaisiais stiprinančiais geliais.
Tėveliai turėtų padėti vaikams suprasti, kad nereikia bijoti odontologo, – iš mažųjų pacientų tėvų bendradarbiavimo tikisi gydytoja. – Bet jeigu tėveliai atveda vaikutį su didelėmis problemomis ir tai būna pirmas vizitas pas odontologą, ir dar procedūra skausminga, tada, žinoma, tokiems vaikams padėti ir gydyti jų dantis tampa labai sudėtinga.“
Gydytoja J. Valaikienė tėvelius ragina į odontologą kreiptis ne tik gydymo, bet ir patarimo. Taip išsaugoti sveikus vaikų dantis būtų išties misija įmanoma.
Aut. past.
Ne tik gydytis, bet ir konsultuotis
Gydytoja J. Valaikienė tėvelius ragina į odontologą kreiptis ne tik gydymo, bet ir patarimo. Taip išsaugoti sveikus vaikų dantis būtų išties misija įmanoma.
„Išskirčiau kelis esminius vaiko raidos amžiaus etapus, kada reikia ateiti pas odontologą, – dėmesį atkreipia J. Valaikienė. – Pirmasis – iki vienerių metų. Kviečiu tėvelius su savo atžalomis atkeliauti pas gydytoją odontologą apsižiūrėti, pasitarti. Pirmasis vizitas dažniausiai būna orientuotas ne į labai detalų klinikinį kūdikio burnytės ištyrimą, o labiau į pokalbį su tėveliais, į jų motyvaciją, burnos priežiūros priemonių parinkimą ir tolimesnį profilaktinio apsilankymo planą.“
Pas gydytoją odontologą profilaktiniam dantų patikrinimui patekti yra daug paprasčiau, todėl labai raginu visus tėvelius suplanuoti laiką, apgalvoti rūpimus klausimus ir į profilaktinį dantų patikrinimą su savo atžalomis ateiti pasiruošus.
J. Valaikienė
Gali pasiūlyti silantus
Kitas, pasak odontologės, itin reikšmingas vaiko amžiaus tarpsnis yra ketvirtieji–šeštieji gyvenimo metai.
„Šiuo laikotarpiu pieninis sąkandis jau pereina į mišrųjį. Tai reiškia, kad iškrenta pirmieji pieniniai dantukai. Dažniausiai – apatiniai centriniai kandžiai.
Taip pat tuo metu, dar neiškritus jokiam pieniniam dantukui, pačiame žandikaulio gale išdygsta po pirmąjį nuolatinį krūminį dantį. Šis momentas labai svarbus, nes tėveliai dažnai nepastebi, kad šie dantys jau išdygę. Deja, taip pat dažnai tų dantukų pakankamai gerai ir neišvalo.“
Pirmųjų nuolatinių krūminių dantų formavimasis ir pilna jų mineralizacija, kaip paaiškina J. Valaikienė, dar vyksta dvejus–trejus metus po danties išdygimo.
„Taigi šie dantys yra labai jautrūs ėduoniui ir jų priežiūra turi būti ypatinga, – pabrėžia pašnekovė. – Šiuo laikotarpiu svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir pasitarti, kaip tokius dantis prižiūrėti.
Kartais odontologas gali pasiūlyti pirmuosius nuolatinius krūminius dantis dengti silantais – hermetine medžiaga, derva, kuria padengiamos giliausios krūminių dantų kramtomojo paviršiaus vietos.“
Eilės neilgos
Kėdainių PSPC Odontologijos skyriaus vaikų odontologė J. Valaikienė ragina tėvelius dėmesingiau rūpintis atžalų dantų sveikata ir būtinai suplanuoti profilaktinį vizitą pas odontologą.
„Laukiame vaikų profilaktiniam dantų patikrinimui. Šiuo metu nėra didelių eilių.
Pas gydytoją odontologą profilaktiniam dantų patikrinimui patekti yra daug paprasčiau, todėl labai raginu visus tėvelius suplanuoti laiką, apgalvoti rūpimus klausimus ir į profilaktinį dantų patikrinimą su savo atžalomis ateiti pasiruošus.
Taip pat būtų verta pasiimti ir vaikų naudojamas dantų priežiūros priemones: šepetėlį, pastą. Galėsite jas aptarti su gydytoju.
Taigi ateikite ne tik pasitikrinti, bet ir pasitarti dėl tolimesnės dantų priežiūros“, – naujam požiūriui įkvepia vaikų odontologė J. Valaikienė.
1 Komentaras
NUOSTABI GYDYTOJA.