Cirkumcizija: praktikos palyginimas visame pasaulyje

 Cirkumcizija: praktikos palyginimas visame pasaulyje

Cirkumcizija – chirurginis apyvarpės pašalinimas nuo varpos – yra kultūrinę, religinę ir medicininę reikšmę turinti praktika. Šioje pasaulinėje apžvalgoje aptariama įvairi ir turtinga cirkumcizijos praktika, atspindinti sudėtingą tikėjimų ir tradicijų, susijusių su šia senovine procedūra, audinį.

Cirkumcizija religinėse tradicijose

Religiniame kontekste apipjaustymas yra daugiau nei medicininė praktika – tai tikėjimo ir įsipareigojimo simbolis. Judaizme procedūra, vadinama Brit Milah, yra žydų tautos ir Dievo sandora, atliekama aštuntą berniuko gyvenimo dieną, reiškianti jo įstojimą į žydų bendruomenę. Ceremonija yra giliai dvasinė, joje dalyvauja šeimos ir bendruomenės nariai.

Panašiai ir islame plačiai paplitusi cirkumcizijos, vadinamo chitanu, praktika. Nors Korane jis nėra aiškiai paminėtas, jis laikomas pranašo Mahometo tradicija ir simbolizuoja švarą bei tyrumą. Islamo kultūrose laikas labai skiriasi: vieni jį atlieka kūdikystėje, kiti laukia, kol vaikas paaugs, dažnai prieš lytinę brandą.

Afrikos kultūrų praktika

Daugelyje Afrikos visuomenių cirkumcizija yra svarbus perėjimo į vyriškumą ritualas, paprastai atliekamas paauglystėje. Jį lydi sudėtingos apeigos, ritualai ir dažnai – švietimo apie suaugusiųjų pareigas laikotarpiai. Toks kultūrinis požiūris procedūrai suteikia bendruomeniškumo ir kolektyvinio tapatumo jausmą, stiprina socialinius ryšius ir kultūrinį tęstinumą.

Vakarų visuomenė

Cirkumcizijos praktikai Vakarų šalyse, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, didelę įtaką darė medicininiai ir higieniniai įsitikinimai. Iš pradžių išpopuliarėjęs XIX ir XX a. kaip įvairių sveikatos problemų prevencinė priemonė, jis tapo įprasta naujagimių vyrų cirkumcizijos procedūra. Nors medicinos bendruomenės požiūris į įprastinį cirkumciziją pasikeitė, daugiau dėmesio skiriant asmeniniam pasirinkimui, jis tebėra plačiai paplitęs šiuose regionuose.

Azijos šalys

Cirkumcizijos praktika Azijoje pasižymi įspūdinga įvairove. Tokiose šalyse, kaip Pietų Korėja, ši procedūra tapo įprasta, atliekama pirmiausia dėl tariamų sveikatos ar estetinių priežasčių, dažnai vaikystėje ar paauglystėje. Tačiau kitose Azijos šalyse cirkumcizijos rodikliai yra daug mažesni, o tai rodo, kad šiai praktikai neskiriamas kultūrinis ar religinis dėmesys.

Europos požiūris į cirkumciziją

Europa pateikia sudėtingą cirkumcizijos praktikos vaizdą. Daugelyje Europos šalių cirkumcizija nėra plačiai paplitusi praktika ir paprastai apsiriboja religinėmis ar kultūrinėmis bendruomenėmis, ypač tarp žydų ir musulmonų. Be to, Europoje vyksta nuolatinės etinės ir teisinės diskusijos dėl kūdikių cirkumcizijos, daugiausia dėmesio skiriant sutikimo ir vaikų teisių klausimams. Tai paskatino diskusijas dėl teisės aktų ir kai kuriais atvejais pasiūlymus apriboti ar reglamentuoti šią praktiką.

Vietinė cirkumcizijos praktika

Vietinės bendruomenės visame pasaulyje, kuriose praktikuojamas cirkumcizija, įtraukia šią procedūrą į platesnes kultūrines ir dvasines sistemas. Ši praktika dažnai labai skiriasi nuo Vakarų medicinos klinikinio požiūrio, pabrėžiant ritualinius ir bendruomeninius procedūros aspektus.

Cirkumcizija šiuolaikiniame pasauliniame kontekste

Šiandien cirkumcizijos praktika atspindi tradicinių įsitikinimų, šiuolaikinės medicinos praktikos ir besikeičiančių etinių nuostatų susidūrimą. Tai procedūra, pranokstanti paprastą medicininę intervenciją, giliai įsišaknijusi visuomenių kultūriniame audinyje. Stiprėjant pasauliniam bendravimui, šių skirtingų požiūrių supratimas tampa itin svarbus, ypač medicinos specialistams, kurie gali susidurti su pacientais iš įvairių aplinkų.

Apibendrinant galima teigti, kad tai yra daugialypė praktika, giliai įsišaknijusi įvairiose kultūrose ir religijose. Jos reikšmė labai įvairi – nuo tikėjimo ir kultūrinio tapatumo simbolio iki medicininės procedūros, atliekamos dėl sveikatos. Kadangi pasaulio visuomenės tampa vis labiau tarpusavyje susijusios, šių įvairių praktikų supratimas ir pagarba joms yra būtini, ypač medicinos srityje, kur kultūrinis jautrumas ir individualus pasirinkimas vis dažniau pripažįstami svarbiais pacientų priežiūros komponentais.

1 Komentaras

  • žydai su savo pusbroliais arabiškais musulmonais iš laukinių Afrikos genčių kartu su moterų genitalijų apipjaustymo apeigomis perėmė?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content