Centralizuoti nuotekų tinklai – ne kiekvienam gyventojui

Ilgai lauktas projektas, kurio metu Šėtos ir Kunionių gyventojams bus įvesta centralizuota nuotekų sistema, jau netrukus bus baigtas. Tačiau paaiškėjo, kad Šėtoje yra bent vienas gyventojas, kuris liks neprijungtas prie centralizuotos sistemos. Kodėl? Pasirodo, jis laiku neišreiškė noro prisijungti, o ši pražiopsota galimybė dabar kainuotų… kone 30 tūkst. eurų.
Neprijungs
Į „Rinkos aikštę“ paskambinęs šėtiškis Virginijus sako – jo namas centralizuotoje nuotekų sistemoje „nepageidaujamas“. Toliau nuo gatvės, kiek žemesniame reljefe pastatytas pastatas, sako, niekaip negali būti prijungtas prie nuotekų sistemos.
„Sakė, kad mano namo projektuose net nėra. Namas toliau nuo kelio, žemiau, ir nėra galimybės prijungti. Jie pasiūlė man pirktis ir statytis nuotekų valymo įrenginį. Jis kainuoja apie tris tūkstančius eurus, ir aš šiuo metu tokių pinigų neturiu“, – pasiguodė vyriškis.
„Jie aiškina, kad nei iš vieno, nei iš kito šono neįmanoma prieiti“, – pridūrė jis. Paklaustas, ar „Kėdainių vandenų“ darbuotojai išeičių ieškojo, patikino, kad taip. Deja – jų nėra.
Visiems kitiems, kurių namai yra prie gatvės, pajungimas prie centralizuotos nuotekų sistemos yra garantuotas.
Norėtų kompensacijos
Virginijus sako, kad jam lieka dvi išeitys – pirktis brangią vietinę nuotekų valymo sistemą, arba, kaip ir anksčiau, mokėti, kas mėnesį tas nuotekas ištraukiančiai bendrovei „Kėdainių vandenys“ ar kokiai kitai įmonei. Tačiau tai kainuoja – ir ne tokius jau mažus pinigus.
„Anksčiau taip ir buvo – pildydavosi rezervuaras ir kas mėnesį jis būdavo išsiurbiamas. Bet už viską mokami pinigai. Viskas aišku čia, kad jau nepavyks mano namo pajungti. Jie stengėsi, galvojo, bet rezultatas toks – lieku nuošalyje.
Bet kaip čia išeina, kad aš vienas turėsiu ir toliau mokėti… Gal yra kokia kompensacija? Kai dirbau, susimokėdavau, bet dabar netekus darbo, tai man dideli pinigai“, – pagalbos iš savivaldybės tikisi šėtiškis.
Nenorėjo?
Paprašius situaciją pakomentuoti „Kėdainių vandenims“ paaiškėjo, kad vyras neišreiškė jokio noro prisijungti prie centralizuotos nuotekų sistemos tada, kai reikėjo tą padaryti.
„Projektas buvo parengtas dar 2018 metais. Šėtos miestelio seniūnijoje jis buvo viešinamas ir buvo sudaryta galimybė gyventojams susipažinti su projektiniais sprendiniais.
Tačiau minėtas gyventojas nebuvo išreiškęs pageidavimo nei Šėtos seniūnijai, nei UAB „Kėdainių vandenys“ prisijungti prie centralizuotų tinklų“, – akcentavo įmonės „Kėdainių vandenys“ Gamybinio techninio skyriaus viršininkas Marius Čepas.
Specialistas paaiškino, kad minėto gyventojo sodyba yra nutolusi maždaug 300 metrų atstumu nuo Čeponiškių gatvės, taip pat – apie 3 metrus žemiau minėtos gatvės.
„Siekiant gyventoją prijungti prie nuotekų tinklų, reikėtų pakloti apie 300 metrų vakuuminių nuotekų tinklų ir įrengti nuotekų siurblinę, kas sudarytų apie 28 tūkst. eurų. Tai yra papildomos išlaidos, kurių mes papildomai nebegautume iš Europos Sąjungos“, – teigė M. Čepas.
Kompensacijos nebus
Kaip patikino Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja ryšiams su visuomene Jorūnė Liutkienė, kompensacijos šėtiškis tikėtis deja, bet negali.
„Projektas baigiamas įgyvendinti ir pakeitimai ar papildymai yra negalimi. Nei valstybės, nei savivaldybės teisės aktai privatiems asmenims už inžinerinių tinklų įrengimą kompensavimo nenumato. Kėdainių rajono savivaldybėje nenumatyta kompensuoti išlaidas privatiems asmenims už inžinerinių tinklų įrengimą“, – teigė ji.
M. Čepas savo ruožtu patikino, kad vienintelė laiko perspektyvoje pigiausia ir patogiausia išeitis šėtiškiui – įsirengti vietinius valymo įrenginius.