Burnos ertmės priežiūra – geros savijautos pagrindas
Visiems puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti du kartus per dieną – ryte ir vakare. To kiekvienas iš mūsų buvome mokomi nuo pat mažens. Tačiau norint turėti sveikus ir gražius dantis neužtenka tik dantų šepetėlio ir pastos. Skausmingos ir kraujuojančios dantenos, nemalonus kvapas iš burnos, gaivos ir švaros stoka po dantų valymo – signalas, jog jūsų burnos higiena nėra gera. Į tai nereikėtų numoti ranka ir kuo skubiau apsilankyti gydytojo odontologo ar burnos higienisto kabinete.
Kokios priemonės reikalingos norint tinkamai prižiūrėti dantis, kaip taisyklingai išsivalyti dantis, kokios yra burnos ertmės nepriežiūros pasekmės ir kaip dažnai reikėtų apsilankyti gydytojo stomatologo kabinete, pasakoja Kėdainių PSPC burnos higienos specialistė Vilma Švelnikienė.
Taisyklinga burnos ertmės priežiūra
– Ne paslaptis, jog daugelis tėvų į pirmuosius išdygusius vaiko dantukus numoja ranka, nes jie atėjus tam tikram laikui iškris. Taigi kada iš tikrųjų turėtų prasidėti burnos ertmės priežiūra?
– Burnos ertmės priežiūra turi prasidėti jau nuo pirmos kūdikio gimimo dienos. Visai nesvarbu, kad jis dar neturi dantukų, tačiau burnytę jau reikia pradėti valyti paėmus sušlapintą marlės gabalėlį po kiekvieno karto, kai kūdikis yra pamaitinamas. Net jei naktį vaikelis valgo, rekomenduojama ir tada pravalyti jo burnos ertmę. Na, o burnos ertmės priežiūra turi tęstis visą gyvenimą.
– Kodėl būtina prižiūrėti burnos ertmę ir kokios galimos nepriežiūros komplikacijos?
– Neprižiūrint burnos ertmės atsiranda karioziniai dantys ir dantenų uždegimas, o jei nevalomos apnašos, gali pradėti vystytis periodontitas, liaudiškai sakant, parodontozė, kurios pasekmė – iškritę dantys.
– Kokios yra pagrindinės priemonės tinkamai burnos priežiūrai?
– Dantis valyti privaloma du kartus per dieną – ryte ir vakare. Tam, žinoma, reikalingas dantų šepetėlis, tarpdančių siūlas ir dantų pasta. Tai yra pagrindinės priemonės, su kuriomis reikia prižiūrėti burnos ertmę. Tačiau rinka mums siūlo ir daugiau priemonių: dantų krapštukai, skalavimo skysčiai, tarpdančių šepetėliai, liežuvio valikliai, burnos gaivikliai.
– Gydytoja, o kaip reikia taisyklingai valytis dantis?
– Valome kiekvieną žandikaulį atskirai sukamaisiais judesiais – reikia išvalyti visus dantų paviršius: tai ir skruostiniai, ir liežuviniai, ir gomuriniai paviršiai. Taip pat ir tarpdančius. Dažniausiai žmonės šiuos paviršius valo atmestinai, palikdami tarpus iš liežuvinės ir gomurinės pusės. Taip neturėtų būti.
– Kaip dažnai rekomenduojama lankytis pas gydytoją odontologą?
– Kas pusę metų reikėtų profilaktiškai tikrintis dantis, o gydytojas pasižiūrėjęs pasakys, ar reikalingas tolimesnis gydymas. Taip pat prieš lankantis pas gydytoją reikėtų atlikti burnos higieną. Tai reikalinga tam, kad burna būtų švari ir gydytojas galėtų matyti dantukų gedimus. Atsitinka ir taip, kad per apnašas specialistai nemato kariozinių dantų. Būtent tam reikalinga burnos higiena.
Naudokite minkštą dantų šepetėlį
– Ne visi atkreipia dėmesį į tai, koks iš tiesų turėtų būti dantų šepetėlis. Kokį rekomenduoja specialistai – kietą ar minkštą?
– Aš rekomenduoju tik minkštą šepetėlį, jis neabejotinai tinka visiems. Tiems, kas skundžiasi ypač jautriomis ir kraujuojančiomis dantenomis, siūlau naudoti dar minkštesnį. Kietas šepetėlis tinkamas tik protezams valyti.
– Kas kiek laiko reikėtų keisti dantų šepetėlį?
– Būtina kas tris mėnesius. Dažniausiai, įsigiję naują šepetėlį, pamirštame, kada jį pirkome ar kada pradėjome naudoti, todėl geriausia naują šepetėlį pradėti naudoti vasarą, kitą įsigyti rudenį, tuomet – pavasarį ir žiemą. Kai šepetėlio šereliai išlinksta į šonus, tai gali būti ženklas, jog jau pats laikas įsigyti naują. Tačiau turiu pastebėti, kad jei šereliai į šonus išlinksta anksčiau nei po trijų mėnesių, vadinasi, dantys valomi netaisyklingai – šepetėlis per stipriai spaudžiamas prie dantų. To daryti nereikėtų, užtenka švelnių judesių.
Pieno produktai – dantų draugai
– Gydytoja, o kokie maisto produktai yra dantų „draugai“ ir kokie „priešai“?
– Patys geriausi dantų draugai yra visi pieno produktai, ypač fermentinis sūris. Na, o labiausiai dantims kenkia bulvių traškučiai, gazuoti gėrimai, saldumynai.
– Kaip reikia rūpintis burnos ertme kiekvieną kartą po valgio?
– Ryte ir vakare po valgio būtina išsivalyti dantis, o dienos metu pavalgius rekomenduojama praskalauti burną.
Deimantukai dantims nekenkia
– Nesuklysiu sakydama, jog dantų deimantukai vis dar yra populiarūs, tačiau ar jie nekenkia dantims? Ar nereikėtų susirūpinti tiems, kas juos turi?
– Manau, jog tai yra tam tikras žaidimas. Paprastai deimantukai dantims tikrai nekenkia, nes, pavyzdžiui, Svarovskio kristalas prie dantiems klijuojamas su plomba. Žinoma, jį būtina atidžiau prižiūrėti, nes valant dantis paprastai kristalai tampa kliūtimi, per kurią kaupiasi apnašos. Todėl tą vietą reikia valyti kruopščiau ir nebijoti, jog tas kristalas gali nukristi. Tačiau, jei tai yra tikras deimantas, jis būna įgręžiamas į dantį. Vis tik, manau, kad žmonės, turintys sveikus dantis tikrai nenori gadinti savo danties. Aišku, jei jis plombuotas, gręžti deimantuką nėra nieko bloga.
Gydytoja pataria tėvams ir jų mažyliams:
- Jei vaikelis dar neturi dantukų, kas kartą po valgio išvalykite jo burnos ertmę sudrėkinta marlės skiaute.
- Išdykus pirmajam dantukui pradėkite naudoti pastą su fluoru, nes tai vienintelė medžiaga, kuri apsaugo dantų emalį.
- Pratinkite savo atžalas atsakingai rūpintis savo dantukais.
- Vakarais patys išvalykite vaikų dantukus.
- Valykite dantis du kartus per dieną – ryte ir vakare.
- Naudokite tik minkštus dantų šepetėlius. Keiskite juos kas tris mėnesius.
- Kas pusę metų nepamirškite apsilankyti gydytojo odontologo kabinete.
- Išbandykite tabletes, kurios nudažo apnašas – pamatysite, kurias burnos vietas reikia valyti atidžiau.
Išlaikykite gražią šypseną ir baltus dantis taisyklingai valydamiesi dantis! Kaip tai padaryti? Waterpik atsakys Jums!