Būkite atsargūs – erkės vis dar tyko

 Būkite atsargūs – erkės vis dar tyko

Nors vasara beliko atostogų nuotraukose ir kasdien vis labiau rudenėja, išėję pasivaikščioti į mišką ar dirbdami sode negalime visiškai atsipalaiduoti – erkės vis dar tyko. Rugsėjį specialistai stebi erkių aktyvumo pakilimą.

Pakilimas

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyr. specialistės Lolitos Menčikovienės, erkių aktyvumo periodas prasideda balandį ir tęsiasi iki spalio vidurio.

„Periodui būdingi erkių aktyvumo pakilimai. Pirmasis buvo stebimas gegužės–birželio mėnesiais. Tada mūsų rajono stebimame Babėnų šilo kilometre buvo aptinkama net iki 190 erkių. Įprastu laiku aptinkama nuo trijų iki penkiasdešimt kelių erkių.

Rugsėjo pirmą savaitę erkės vėl aktyvesnės. Viename kilometre aptiktos 109 erkės“, – pristato L. Menčikovienė ir ragina neprarasti budrumo. – Erkės nesnaudžia ir ruošiasi žiemai – joms reikia valgyti.“

Aktyviau puola – daugiau serga

Erkėms aktyvėjant stebimas ir jų platinamų susirgimų skaičiaus šoktelėjimas.

„Per aštuonis mėnesius užfiksuoti penki erkinio encefalito atvejai ir 21 susirgimas Laimo liga, o per pirmąsias tris rugsėjo savaites jau turime du patvirtintus erkinio encefalito atvejus bei 13 Laimo ligos atvejų“, – skaičius lygina L. Menčikovienė.

Kaip ištraukti?

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad užkrėsta erkė žmogui erkinio encefalito virusą perduoda jau įkąsdama – su savo seilėmis, o Laimo ligos sukėlėja infekciją perduoda tik tuomet, kai yra prisisiurbusi kraujo ir atpila į žaizdelę savo skrandžio turinį.

„Bet kuriuo atveju, jei pastebėjome įsisiurbusią erkę, vis tiek rekomenduojama ją kuo greičiau ištraukti, – sako L. Menčikovienė. – Traukti reikėtų taisyklingai ir prieš tai niekuo erkės netepti – nei skysčiais, nei riebalais.

Geriausia būtų erkę suimti pincetu kuo arčiau galvos. Galima naudotis specialiais prekybos centruose parduodamais įrankiais, o jei po ranka nieko neturime, tiks ir kietesnio popieriaus lapas. Tik tada šiame reikia padaryti įpjovą ir sulenkti kampeliu. Traukiant erkę reiktų pakelti taip, kad ji būtų statmena mūsų odos paviršiui ir tada staigesniu judesiu truktelti ją atgal. Jei patiems susitvarkyti nepavyksta ar lieka nutrūkusi erkės galvytė, tada patariama kreiptis į medikus.“

Po erkės įsisiurbimo dvi savaites–mėnesį stebėkite savo sveikatos būklę. Mat pirmieji požymiai pasireiškia būtent per šį laikotarpį.

[quote author=““]Erkiniu encefalitu mūsų krašto žmonės dažniau užsikrečia pabuvoję Babėnų, šalia Krakių, Lančiūnavos, Kaplių ir Kalnaberžės esančiuose miškuose. Laimo liga dažniau suserga įkandus erkėms Ąžuoloto, Babėnų, Josvainių, Surviliškio, Pašušvio, Pašilių miškuose bei Justinavos ir Pašilių sodų bendrijose.[/quote]

Tiria

Erkės yra tiriamos. Nuolatiniai tyrimai Lietuvoje atliekami periodiškai. Šiemet erkės buvo tirtos dėl Laimo ligos sukėlėjų.

„Šių metų duomenys parodė, kad užsikrėtusių Laimo liga yra apie 14 proc. visų ištirtų erkių. Ankstesnių metų duomenys, kai erkės buvo tiriamos dėl erkinio encefalito sukėlėjų, parodė, jog šio viruso nešiotoja yra kas penkta erkė“, – duomenis pateikia L. Menčikovienė.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video