Bitininkams šis sezonas – ypatingas, bet medaus brangimas – neišvengiamas

ŽŪM nuotr.
Šiųmetis sezonas Lietuvos bitininkams išskirtinis – neįprastos gamtinės sąlygos ūkininkams sukėlė iššūkių. Kėdainių krašto bitininkų asociacijos pirmininkas Rimtautas Ardavičius teigia, kad per 40 metų darbo su bitėmis, tokio sezono dar nebuvo.
Rekordinis rapsų žydėjimas
Pasak R. Ardavičiaus, nors orai buvo klastingi, pavasarinis medunešis šiemet užsitęsė – rapsai žydėjo net 40 dienų. Tokio ilgo rapsų žydėjimo laikotarpio nebuvo kelis dešimtmečius.
„Tai pirmas atvejis istorijoje. Su bitėmis dirbu jau 40 metų, bet kad taip ilgai žydėtų rapsai, nėra buvę. Na, ir štai – rapsų medaus derlius išėjo gana neblogas“, – pasakoja R. Ardavičius.
Šiuo metu bitės aktyviai renka medų iš liepų. Bitininkai tikisi, kad dar kurį laiką nelis ir oro sąlygos bitėms bus palankesnės.

Nusimato kylančios medaus kainos
Kėdainių krašto bitininkų asociacijos pirmininkas pasakoja, kad ilgus metus medaus kainos tik krito. Dėl šios priežasties dauguma bitininkų investavo mažiau į patalpas, įrangą ir motinėlių keitimą.
„Po euro įvedimo viskas brango, išskyrus vieną produktą – medų, kuris atpigo net perpus. Dabar bitininkai stovi vietoj ir laukia geresnių laikų“, – sako R. Ardavičius.
Tačiau šiemet bitininkai džiaugiasi – po ilgo laiko numatomas nedidelis kainų kilimas, nuo 20 iki 50 centų. Pokytį paskatino tai, kad visoje Lietuvoje bitės žiemojo prastai, kai kuriuose rajonuose krito apie 30 procentų bičių ir medaus šiemet surenkama mažiau.
Šiemet bitininkai džiaugiasi – po ilgo laiko numatomas nedidelis kainų kilimas, nuo 20 iki 50 centų. Pokytį paskatino tai, kad visoje Lietuvoje bitės žiemojo prastai, kai kuriuose rajonuose krito apie 30 procentų bičių ir medaus šiemet surenkama mažiau.
Aut. past.
Importinis medus – nematęs avilio
Lietuvos bitininkai susiduria su rinką užplūstančiu importiniu medumi. Kaip teigia R. Ardavičius, atvežtinis medus, ypač iš Kinijos, gaminamas pramoniniu būdu fabrikuose, be jokio bičių indėlio, vėliau atvežamas į Lietuvą ir pigiai parduodamas.
„Toks medus nėra nė avilio matęs“, – sako bitininkas.
Net su laboratorinių tyrimų pagalba dažnai sunku atskirti padirbtą medų nuo tikro, tačiau neseniai estų mokslininkai pradėjo taikyti naują metodiką, kuri leidžia tiksliau nustatyti medaus kilmę. Bitininkų bendruomenė tikisi, kad iš Kinijos importuojamo medaus sumažės. Kai kuriuose prekybos centruose jau sustabdyta medaus prekyba tų įmonių, kurios maišo importuotą medų su lietuvišku.

Kokybiškas medus – tik iš bitininko rankų
Kėdainių krašto bitininkų asociacijos pirmininkas pabrėžia, kad norint įsigyti tikro, kokybiško medaus, reikia pirkti tiesiai iš bitininkų.
„Kėdainių krašto bitininkai dirba sąžiningai, nėra jokių gudrybių. Niekas papildomai bičių cukrumi nemaitina – gamta pati duoda“, – tikina R. Ardavičius bei priduria, kad, būdamas asociacijos vadovu, yra susipažinęs kone su visais Kėdainių krašto bitininkų asociacijos nariais, kurių šiuo metu yra 30.
„Esame jau susipažinę su jų darbo stiliumi, su visa tvarka, higienos reikalavimais. Seminarų pravedam, kalbamės, mokomės, bendraujam su bitininkais“, – sako jis.
Didėja susidomėjimas kitais bičių produktais
Žiedadulkės, bičių duonelė ir pienelis – tai vis labiau populiarėjantys kiti bičių produktai. Deja, daugumai žmonių dar trūksta informacijos apie šių produktų teikiamą naudą žmogaus organizmui.
R. Ardavičius pasakoja: „Bičių pienelis brangus, bet žmonės nesupranta, kokį jis efektą duoda. Jis labai vertingas – suteikia energijos, padeda įveikti nuovargį.“
2 Komentarai
Kas jau kas, o bitininkai negali skųstis. Pažiūrėkit kad ir bitininko premjero kišenėn,- nustebsit…
Premjeras ne bitininkas.
Jis eilinis vagis.