„Auklėjimas“ padėjo – vietoj pašalpų mieliau ieškosi darbo
Josvainių seniūnas Algimantas Sirvidas taip „išauklėjo“ pašalpų gavėjus, kad šie vietoje to, kad eitų prašyti pašalpos, mieliau susiranda darbą, todėl šioje seniūnijoje beliko vos vienas kitas, kuris prašo finansinės seniūnijos paramos. O ir tie, kurie paprašo tokios paramos, už ją turi atidirbti, todėl čia ir beliko vos vienas kitas pašalpų prašytojas. Už pašalpas reikia atidirbti ir kitose seniūnijose, nors jos ir nėra pašalpų gavėjų taip stipriai į nagą suėmusios kaip josvainiškius A. Sirvidas, tad viešuosius darbus dirbantys bedarbiai svariai prisideda prie seniūnijų aplinkos tvarkymo.
Prašančių pašalpų beveik nėra
Seniūnijoje griežtą tvarką pašalpas gaunantiems asmenimis įvedęs Josvainių seniūnas A. Sirvidas sako, jog aplinkui yra pakankamai darbdavių, siūlančių darbą, todėl visus darbingo amžiaus žmones skatinantis dirbti, o ne gyventi iš pašalpų. Nors jis pats pripažįsta, kad toks modelis ir nėra labai parankus prižiūrint seniūnijos aplinką, nes trūksta darbo rankų.
„Antradienį buvo posėdis, tai tik keturi asmenys buvo atėję prašyti pašalpos. Buvo sukviesta komisija. Šiandienai sudėtinga su darbo jėga, nes labai mažai kas prašo pašalpų. Mūsų seniūnijoje yra darbdavių ir darbų, todėl visiems liepiam eiti dirbti, – pasakoja A. Sirvidas. – Dabar per Užimtumo didinimo programą yra įdarbinti du žmonės, tikriausiai dar trys yra skolininkai, bet jie žino, kad, kol neatidirbs, tol negaus pašalpos ir jie neateina – pas mus yra tokia tvarka: kol turi skolos, tol nesikreipk arba atidirbk. Tariamės gražiuoju, nes žmonės geranoriškai turi ateiti dirbti – per prievartą priversti negali. Už pašalpą žmogus turi atidirbti 32 valandas.“
Paklaustas, ar spėja nudirbti visus darbus viešosiose erdvėse, kai gaunančių pašalpas tiek mažai, Josvainių seniūnas sako: „Šiemet gal truputį lengviau, nes žolės mažiau – visa išdžiūvo.
Šiaip spėti gal ir spėtume, bet visi labai nekantrūs: tik vieną kitą dieną ilgiau pabus nepjauta žolė, jau, žiūrėk, ir skundžiasi. Visi eina ir komentuoja, bet dirbti retas nori. Patys dirbam visus darbus: šiukšles krauname, šienaujame, grėbiame – mums paslaugų niekas neatlieka, viską darome patys“.
Šiais metais per Užimtumo didinimo programą, anot A. Sirvido, Josvainių seniūnija iš savivaldybės biudžeto gavo apie 10 tūkst. eurų – 3 žmonėms po keturis mėnesius minimalaus atlyginimo.
Pagalbos reikia visus metus
Kėdainių miesto seniūnija yra viena iš daugiausiai pašalpas gaunančių asmenų turinčių seniūnijų. Pasak seniūno pavaduotojos Samantės Mituzaitės-Palubinskienės, taip yra todėl, kad Kėdainių miesto seniūnija yra didžiausia visoje Kėdainių rajono savivaldybėje: „Tiesiog tai lemia didžiausias žmonių skaičius pagal pasiskirstymą seniūnijose.
Iš viso Kėdainių mieste yra 414 šeimų arba vienišų gyvenančių asmenų, gaunančių socialinę pašalpą. 111 asmenų yra, kurie realiai atidirbinėja už gaunamas pašalpas“.
Kaip pasakoja pašnekovė, pagalbos tvarkant miesto aplinką reikia ne tik vasarą, bet visais metų laikais.
„Mieste visada atsiranda viešųjų erdvių, kuriose reikia žmogaus rankų: vasarą daugiau viešosiose erdvėse yra šiukšlių, rudenį – lapų, žiemą – sniego, o pavasarį reikia skirti dėmesio pasiruošimui pereinant į vasaros sezoną, – komentuoja S. Mituzaitė-Palubinskienė. – Į pagalbą tikrai ateina asmenys, kurie gavę pašalpas turi atidirbti už jas. Taip, skolininkų pasitaiko, tačiau tai yra tik vienetai, palyginus. Jeigu asmuo nesutinka dirbti, jam yra stabdoma socialinė pašalpa arba asmuo yra kviečiamas į socialinės paramos teikimo komisijos posėdį svarstymui ir turi paaiškinti savo motyvus, kodėl nenori dirbti už gaunamą pašalpą.“
Seniūno pavaduotojos teigimu, vienam mėnesiui pašalpų išmokėjimui yra skiriama beveik 90 tūkst. eurų: „Kaip matote, metams susidaro didžiulė suma“.
Ne visiems pašalpos gavėjams reikia atidirbti
Remiantis Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės pateiktais duomenimis, neskaitant Kėdainių miesto, daugiausiai pašalpą gaunančių asmenų – 153 – šių metų gegužės mėnesį buvo Dotnuvos seniūnijoje. Tiesa, J. Blinstrubaitė pabrėžia ir atkreipia dėmesį, jog asmenys tai yra visi šeimos nariai ar kartu gyvenantys, bet ne pavieniai. Tą patį patvirtina ir Dotnuvos seniūnijos vyriausioji specialistė Vaida Vaitelienė.
„Čia pateiktas Dotnuvos seniūnijos socialinių gavėjų skaičius su visais šeimos nariais, o juk vaikams nereikia atlikti visuomenei naudingos veiklos. Mūsų seniūnijoje kas mėnesį pateikiamas sąrašas, pavyzdžiui, vasario mėnesį buvo 62 asmenys, kovą – 56 asmenys, balandį – 50 asmenų, gegužės mėnesį ir birželį – 47 asmenys. Iš tų asmenų viešųjų darbų dar nereikia atlikti, jei asmuo suserga ir jam išrašomas elektroninis nedarbingumo pažymėjimas, jei pateikia medicinos dokumentų išrašą, kuriame nurodoma, kad asmuo nurodytu laikotarpiu negali dirbti, jei jis dalyvauja užimtumo didinimo programoje, jei įsidarbina, jei dirba pagal kvitus žemės ūkyje“, – aiškino V. Vaitelienė.
Pasidomėjus, kodėl, jos nuomone, Dotnuvos seniūnijoje yra daugiausiai (neskaitant Kėdainių miesto) piniginės socialinės paramos gavėjų, pašnekovė sako: „Dotnuvos seniūnija yra didžiausia, joje daugiau kaip 4 200 gyventojų, daug kaimo vietovių nutolusių nuo pagrindinių darboviečių dideliu atstumu. Asmenys praradę sveikatą, darbo įgūdžius, nebeturi jėgų grįžti į aktyvų gyvenimą, priklausomybių problemos. Pašalpų gavėjų skaičius – 75 (neskaičiuokite vaikų), tai sudaro tik apie 2 proc. gyventojų. Tai normalus rodiklis“.
Pašalpas dažniausiai gauna tie patys asmenys
V. Vaitelienė kaip ir A. Sirvidas teigia, jog dėl šiųmetės sausros aplinkos tvarkymo darbai sekasi neblogai ir visur spėjama.
„Pernai įsigijome traktoriuką, kuris labai padeda tvarkant žaliąsias erdves. Kol kas darbai vyksta pagal sudarytą planą“, – sako seniūnijos vyr. specialistė.
Anot pašnekovės, asmenys, gaunantys socialines pašalpas ir turintys atlikti visuomenei naudingą darbą, dažniausiai būna tie patys visais metų laikais – retai kada vasaros sezonu ateina naujų pašalpų gavėjų.
O kalbėdama apie skolininkus V. Vaitelienė teigia, jog „pagal rajono tarybos nustatytą tvarką nėra jokių skolininkų“.
„Jei žmogus neatlieka visuomenei naudingos veiklos, jis negauna soc. pašalpos. Ir tik atlikęs visuomenei naudingą veiklą, gali vėl naujai kreiptis, rašyti prašymą socialinei pašalpai gauti, bet pašalpos niekas jau neskirs už neatliktą mėnesį“, – galiojančią tvarką komentavo vyr. specialistė.
Pašalpoms skirta beveik 200 tūkst. eurų
J. Blinstrubaitės duomenimis, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos seniūnijoms Užimtumo didinimo programos priemonėms įgyvendinimui (laikiniems darbams) 2023 m. iš viso skirta 189,2 tūkst. Eur: iš jų valstybės deleguotų lėšų 130,1 tūkst. Eur ir savivaldybės biudžeto lėšų 59, 1 tūkst. Eur. Laikinai seniūnijose bus įdarbinta 50 asmenų.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, „yra įvairių situacijų, kai asmenys negali dirbti dėl objektyvių priežasčių ir vienintelis pragyvenimo šaltinis yra tik piniginė socialinė parama“.
„Kėdainių rajono savivaldybės administracija nereitinguoja seniūnijų pagal geriausiai ir prasčiausiai besitvarkančias seniūnijas su pašalpas gaunančiais asmenimis, todėl pateikiame informaciją, kad socialinę pašalpą gaunančių asmenų (asmenys, visi šeimos nariai ar kartu gyvenantys) skaičius 2023 m. gegužės mėn. buvo 1 402, iš jų skirta piniginė socialinė parama (socialinė pašalpa): Vilainių seniūnijoje – 82 asmenims, Dotnuvos seniūnijoje – 153 asmenims, Gudžiūnų seniūnijoje – 73 asmenims, Krakių seniūnijoje – 99 asmenims, Josvainių seniūnijoje – 30 asmenų, Pelėdnagių seniūnijoje – 34 asmenims, Pernaravos seniūnijoje – 62 asmenims, Šėtos seniūnijoje – 53 asmenims, Surviliškio seniūnijoje – 85 asmenims, Truskavos seniūnijoje – 76 asmenims, Kėdainių miesto seniūnijoje – 685 asmenims“, – komentavo J. Blinstrubaitė.
Prieš porą metų buvo svarstymų uždrausti savivaldybėms, seniūnijoms įdarbinti pašalpų gavėjus viešuosiuose darbuose, bet tuomet iš rajonų pasigirdo nerimas, kad dėl to bus apleistos viešosios erdvės, nesurinktos šiukšlės parkuose ir nenušienauti žolynai, o žiemą – nenukasti apsnigę šaligatviai. Senoji tvarka nebuvo panaikinta ir praėjus porai metų, ji vis dar tebegalioja.
10 Komentarai
Krakese nedirba niekas tik ima pasalpas o seniunas miega,mestelis baige appaukti
Pagal konstituciją negali būt prievartinio darbo,bet pas mus jau su ja ,tokia bėda,kad norint gaut garantuojamą valstybės pašalpą-nori nenori,eik šluot gatvių.O pati pašalpa ,tarsi Dovydo žvaigždė it prakeikimas aplojama ant kiekvieno kampo.Suprantu,dirbt reikia,bet kad gyvenime yra vis tik tokių atvejų,kai nors pasiusk su darbu kažkaip ne taip reikalai klostosi.Noriu apramint pasirengusius man kąsti,kad mano darbo stažas 43 metai ir aš pensijoje jau virš dešimties metų.Atsimenu Paįstrio istoriją kur seniūną liaupsino už tuos įvestus priverstinius darbus.Na tinginiu ir visai antivisuomenišku latru buvo padarytas kaimietis,kuris kabinosi mašinų ardymo darbo.Čia pat tuojau kaip varnai sulėkė VMI ir kiti krankliai.O kaip jūs vertinate naują mokesčių reformą,kur individualia veikla užsiimt norintys apmokestinami didesniais procentais nei stambūs gamybininkai?Ubagos terba iškratoma ,o tie surinkti centai eina reprezentacijoms su Jiesios baltojo porceliano indams Kordušo pokyliui.Kaip sakoma koc ir kiauru klynu,bet baliui pinigų užtenka…Apie tuos 2,52 proc BVP su kuriais pirmaujame Jauropoje,jau tyliu,nes kur ten man kalbėt ant entuziastų,bėgančių pirmiau garvežio.Tik vienas kuklus klausimas didiesiems patriotams-nuo kada Lietuvoje atsirado tiek nenorinčių dirbti , pasirinkusių va tokią ubagišką pašalpinę egzistenciją? Na,o dabar,Adolfai ir Giedriau,varykit- kremlinis, kremlinis rusiškas špionas…
pusantros valandos praėjo,o patriotiškai komentuojančių nėra…Gal jie vėliavomis susirūpino,nes GIS METEO skelbia vėją ir kritulius?
Если мучит ностальгия – чемодан, вокзал, россия
Jeigu jau nori kad dirbtų žmonės tai turi įdarbinti ir mokėti bent minimumą nes aš jau skaitosi dirbu ir stažas turi eiti ir pns o ne ieškoti dirbinių kad dirbtų už dyka
čionaus pasakei.Tegu pliusuoja tas dienas ir per metus išeis kažkas.Tegu moka už dirbtą laik koc minimumą,tai tų darbuotojų tikrai atsiras.Ūkėj pas buožę iš jo dūšią už tą mizerį išpurtys,a pašlavinėt ir aplinką pagražint yr lengviau.
kai už antikonstitucinį veiksmą dar ir giriamas valdininkas.Na ,bet čia Lietuva,kur net lietus jos vengti ėmė…
Visi dirbantys pagal statusą vienodi! Apiforminat, kaip reikalas, padarot stažą ir paleidžiat transportą iš kaimų į darbus važiuot, o ne dar labiau žlugdot kaimus! Kodėl kolūkių laikais tie patys žmonės dirbo, a? Yra žmonių, kuriems reikia vadovauti, kurie patys nesugeba susirasti darbų! Rašo, kad alkoholizmas- liga! Tai kodėl ligonius verčiate dirbti? Gal pirma juos pagydykit? O jei nuo tos ligos nėra vaistų, tai bent nežeminkit ligonių! Kalbėkit su jais žmoniškai ir susitarsit, o dabar gi akis pervertę socialiniai: tu tinginys, tu šioks, tu anoks…O žmogui pats baisiausias dalykas, kai paliečiamas jo ego. Imkit pavyzdį iš ,,TV pagalbos“, kaip reikia su jautriais žmonėmis bendrauti! Siųskit į ,,TV pagalbą: socialinius darbuotojus ir Vaikų teisių atstovus! O šiaip visur tokia tvarka, kaip aprašyta šiame str. tiek Šiauliuose, tiek Radviliškio rajone. Savivaldybės perėmė Putino taktiką.
veigu jau valstybė pati prisiėmė tokią pareigą ar kaip ten,aha,naštą rūpintis socialiniais reikalais ir mokėt pašalpas,tai kokio bieso vėliau kokie tai šušaros išmetinėja,kad va tu už tuos pinigus turi atidirbt priverstinai.Ritantis tokiu keliu galime prieit ir iki gulaginio stiliaus laikų,kur vienu metu po karo į lagerius buvo sukišti net invalidai frontovikai.Menu ir savo atvejį,kai mūsų visą šimtą pro vartus išleido.Aha,siūlė darbą Raseiniuose už 600 litų.Tiesą kalbant , biržoje asmeniškai aš gaudavau bene 8 ar 9 šimtus,nes išpašolvonintas buvau iš padorios kontoros.Kad ir tie siūlymai-buvo tokia tvarka,kad tris siūlytas vietas atsakei-irgi von iš darbo biržos.Arba,aha,atnešk tos siūlomos darbovietės viršikinyko raštą,kad jis algos nemoka ,todėl tu ten ir neini…Kosmosas kažkoks.Bet ,ačiū Dievui,geros mūsų moterys,matydamos ,kad nei prasigėręs esi,nei koks valkata,pro akis praleisdavo tokias nesąmones.Ilgokai teko tuos šimtus imti,bet nesibaigus jų mokėjimo garantiniam laikui,pagaliau pats susiradau ir įsidarbinau pagal buvusią specialybę.Ko linkėčiau save ir savo darbą gerbiančius ,kurie aplinkybėms nelinksmai susiklosčius turi taikytis su biudžetininkų savivale.
Kur tas žadėtas atsigręžimas į žmogų,a,klausiu.