Atsidėkoti jau nebegalėsite
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) po ilgų diskusijų paruošė gaires, kuriose aiškiai nurodyta, koks žmogaus siūlymas yra laikomas dovana ir kada tos dovanos ar siūlymo privalu atsisakyti. Iki šiol buvo įvairiausių spekuliacijų, kai buvo pranašaujama atsakomybė už suvalgytą nemokamą kotletą. Ir vis dėlto juokai tapo nebe tokie juokingi. VTEK nusikalstamais apibrėžė tokius gyvenimiškus atvejus, kurie daugeliui tikrai neatrodo, kaip bandymas pelnyti palankumą pasitelkiant neleistinas priemones.
Padėka gali būti tik žodinė arba rašytinė
Štai situacija, kuomet už jau pasiaukojamai atliktą mediko darbą pats pacientas nori atsidėkoti gėlėmis ar saldėsiais, pasirodo, yra negalima.
Be abejonės, prieš konsultacijas ir procedūras duodamų dovanų nekaltomis nelaiko niekas. Tačiau pasibaigus paciento ir mediko bendradarbiavimui, simboliška padėkos dovana, pasirodo, taip pat gali užtraukti nemalonumų.
Taigi – jokios puokštės gėlių jūsų vaikui į pasaulį ateiti padėjusiai akušerei, jokių kaimiškų daržovių medikui, kurio dėka onkologinis ligonis pasiekė remisiją, jokių iš savo sodo nuskintų obuolių šeimos gydytojui, kuris jus priėmė be eilės jau pasibaigus darbo valandoms – sutikite, būna ir tokių situacijų.
Net ir šių dienų kontekste, medikai, kurie ypač pavojingomis sąlygomis, rizikuodami savo sveikata ir šeimos gerove dirbs, kol iš nuovargio vos pavilks kojas – galės sulaukti tik „ačiū“.
VTEK apibrėžia, kad gydytojas negali priimti jokių dovanų iš pacientų, kadangi jos teikiamos dėl jo (jos) einamų pareigų.
„Padėkoti gydytojui už sugrąžintą sveikatą ar išgelbėtą gyvybę galima daugybe teisėtų būdų: pavyzdžiui, išsakyti padėką žodžiu, palikti atsiliepimą tam skirtoje atitinkamos sveikatos priežiūros įstaigos interneto svetainės skiltyje ar atsiliepimų dėžutėje arba viešuose pacientų forumuose internete, išsiųsti padėkos žodžius elektroniniu paštu, laišką adresuojant ne tik gydytojui, bet ir atitinkamos sveikatos priežiūros įstaigos vadovui. Taip pat praktikoje esama atvejų, kai raštiškas padėkas konkretiems gydytojams pacientai adresuoja Sveikatos apsaugos ministerijai“, – taip situaciją komentuoja VTEK.
Valgyti renginiuose – galima
O štai visai kitokios naujienos laukia politikų, dalyvaujančių įvairiuose renginiuose.
Ilgą laiką svarsčiusiems, ar atvykus į renginį bus galima nesijaudinant suvalgyti sumuštinį, galima pagaliau nurimti. VTEK sako – galima. Tiesa, vaišės turi būti saikingos.
Pavyzdžiui, jeigu kaimo bendruomenė, kurios parengtą projektą laimina ne kas kitas, o rajono taryba ir valdantieji, į renginį kviečiasi merą, šis gali nesijaudindamas vaišintis renginyje. Interesų konflikto čia nebus.
Jeigu meras dalyvautų savivaldybei priklausančios ugdymo įstaigos šventėje, vaišintis ten jis taip pat gali, nes vaišės renginių metų laikomos tradicija. O tradicijoms VTEK yra nuolaidesnė.
[quote author=“Aut. past.“]Jokios puokštės gėlių jūsų vaikui į pasaulį ateiti padėjusiai akušerei, jokių kaimiškų daržovių medikui, kurio dėka onkologinis ligonis pasiekė remisiją, jokių iš savo sodo nuskintų obuolių šeimos gydytojui, kuris jus priėmė be eilės jau pasibaigus darbo valandoms – sutikite, būna ir tokių situacijų.[/quote]
Jokių dovanų vadovui
Bet kokios įmonės vadovai nuo šiol sulauks mažiau malonaus elgesio iš savo pavaldinių. VTEK apibrėžia, kad kai kurios dažnai įmonėse gajos tradicijos yra neleistinos.
Tarkime, jei įmonės kolektyvas renka pinigus, už kuriuos pirks dovaną vadovui gimimo dienos proga. Negalima.
Pietūs su direktoriumi? Jokių vaišinimų, už pietus kiekvienas susimokėti turi pats.
Grįžus iš svečios šalies ir parsivežus lauktuvių, kurių vertė iki 30 eurų, jų įteikti vadovui taip pat, šiukštu, negalima. Tačiau galima atsivežti vaišių, kuriomis dalinantis su visu kolektyvu, jas ragauti galėtų ir direktorius.
„Tokių dovanų vadovas priimti, o darbuotojas teikti – negali, kadangi šios dovanos būtų teikiamos dėl vadovo tarnybinės padėties (statuso) ir būtų susijusios su jo pareigų atlikimu.
Tarp šių asmenų yra susiklostę pavaldumo santykiai, todėl ir vadovas, ir jo pavaldinė privalo elgtis taip, kad nė nekiltų abejonių dėl galimo interesų konflikto.
Vadovas galėtų vaišintis lauktuvėmis, pavaldžių darbuotojų atvežtomis iš komandiruočių (saldainiais, arbata, t. t.) tik tais atvejais, jei šios lauktuvės būtų skirtos visiems įstaigos ar atitinkamo padalinio darbuotojams“, – situacija apibrėžiama VTEK gairėse.
Politikai ir verslui – griežtos ribos
Verslo atstovų ir politikų kontaktai vertinami skeptiškai – neabejotinai pagrindine tokių ryšių problema yra galima vienos ar kitos pusės įtaka. Tačiau naivu būtų tikėtis, kad politika ir verslas neturės bendrų sąlyčio taškų.
Visgi VTEK apibrėžia, kad politikams ir verslininkams bendrauti galima griežtai vengiant bet kokių nuolaidų ar palankumo ženklų.
Nei politikai, nei jų artimi žmonės negali priimti dovanų iš verslo atstovų, nes tai sukeltų abejonių dėl jų nešališkumo vėliau priiminėjant sprendimus.
Pavyzdžiui, verslo įmonės negali nei politikams nei jų antroms pusėms teikti dovanų, kurios galėtų priversti politiką palankiau žvelgti į verslo įmonę. Tarkime, jei savivaldybės administracijos direktoriaus žmona iš savivaldybėje veikiančios įmonės vadovo gautų kelionę dviem, privalėtų jos atsisakyti.
„Savivaldybės administracijos direktoriaus žmona yra jam artimas asmuo, kuris galbūt dalyvauja, gali prisidėti arba prisideda prie sprendimų, susijusių su viešųjų pirkimų tiekėjų parinkimu darbams atlikti. Tarp potencialių tiekėjų yra arba gali būti ir statybų bendrovė, dovanojanti kelialapį atostogoms savivaldybės administracijos direktoriaus sutuoktinei“, – išaiškina VTEK.
Tuo tarpu savivaldybės vadovams dažnai tenka bendrauti su savivaldybėje ketinamų įsteigti ar plėtojamų verslų atstovais. Tokie kontaktai yra galimi, tačiau jokių dovanų priimti iš verslo atstovų politikai negali. Tai reiškia, kad jei diskusijos vyksta prie pietų stalo, už maistą politikas privalo susimokėti pats.
Viešumas
Politikus tikrai gana dažnai galima pamatyti dalyvaujant renginiuose.
Tiesa, politikas – irgi žmogus, tad linksmintis ir dalyvauti renginyje jis gali, tačiau tik tada, kai už dalyvavimą susimoka pats – kaip ir visi kiti renginio dalyviai.
Politikai neretai turi ir kitų veiklų bei pasiekimų savo gyvenime, todėl jei politikas kviečiamas į, tarkime, konferenciją, kaip kažkurios veiklos atstovas – tą kvietimą jis priimti gali. Negalėtų dalyvauti ten tik tada, jei ir būtų kviečiamas tik kaip politikas – dėl savo užimamų pareigų.
Politikų pasirodymai renginiuose, kurie transliuojami per televiziją, panašu, bus apriboti.
Kaip aiškina VTEK, politikui gavus kvietimą į šventinį pramoginį renginį, kuris vyks vakare ir bus transliuojamas per televiziją, šis dalyvauti ten negalėtų.
Tiesa, išimtis būtų taikoma tada, jei renginys būtų nemokamas visiems arba jei politikas jame sakytų kalbą.
Vadinasi, kalėdinės eglės įžiebimo šventėse ir toliau matysime ne vieną kalbą sakantį politiką.
Tuo tarpu jei politikai vardiniais kvietimais būtų kviečiami į mokamą vakarą televizijoje, kuriame numatytas koncertas ir furšetas, kvietimo priimti jie griežtai negalėtų.