Ar koronavirusas realus Kėdainiuose?

 Ar koronavirusas realus Kėdainiuose?

Kasdien vis augant aukų ir užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiui ne tik Kinijoje, bet ir Europoje, neramu darosi ir mums, gyvenantiems Lietuvoje. Informuojama, jog didžiausia rizika atsirasti šiam mirtinam virusui yra didieji Lietuvos miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, – kur yra didžiausi šalies oro bei jūrų uostai. Tačiau neatmetama galimybė, jog jis gali išplisti ir kitose Lietuvos vietose. Taigi kokia ji yra Kėdainiuose ir ar tinkamai atsakingos institucijos pasiruošusios pasitikti mirtiną svečią?

[quote author=“S. Skauminas“]Mes rimtai žiūrime į tą problemą ir paruošėme tai, ką reikia pagal Higienos instituto rekomendacijas: medžiagas, izoliatorius, individualias priemones ir pan.[/quote]

„Mes rimtai žiūrime į tą problemą ir paruošėme tai, ką reikia pagal Higienos instituto rekomendacijas: medžiagas, izoliatorius, individualias priemones ir pan.“, – Stasys Skauminas. / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Ligoninė pasiruošusi

Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas užtikrino, jog įtarus asmenį, užsikrėtusį koronavirusu, juo Kėdainių ligoninėje būtų tinkamai pasirūpinta. 

„Esame pasiruošę izoliatorius. Jeigu įtartume, kad asmuo užsikrėtęs koronavirusu, mes jį izoliuojame atskirose patalpose. Tada susisiekiame su infekcine ligonine Vilniuje, iš kur jie patys atvažiuoja ir tą žmogų pasiima tolesniam stebėjimui, tyrimui“, – apie galimos situacijos sprendimą pasakojo ligoninės vadovas.

Taip pat, kilus įtarimui, kad žmogus gali būti užsikrėtęs koronavirusu, S. Skauminas įvardija ir kitas priemones, kurių turėtų imtis ligoninės personalas.

„Turime aprašą, kaip elgtumėmės vos tik kilus įtarimui (mes patys negalime nustatyti tikslios diagnozės, nes neturime tokios galimybės), kad žmogus galimai yra užsikrėtęs minėtu virusu. Turėtų būti atliekama dezinfekcija, užsidedamos kaukės, žmogus izoliuojamas, karantinuojami ir tie žmonės, kurie turėjo kontaktą per keturiolika dienų su užsikrėtusiuoju ir pan. Priemonių yra daug, tačiau patį sergantįjį tik izoliuojame ir atiduodame atvažiavusiems jį pasiimti infekcinės ligoninės atstovams“, – kalbėjo S. Skauminas.

S. Skauminas: „Niekas nėra apsaugotas“

Pasak ligoninės direktoriaus, Kėdainiuose kol kas nėra buvę jokių rimtesnių virusų ar infekcijų atvejų.

„Niekada iki mūsų nebuvo atėję rimtesni virusai – SARS, Paukščių gripas“, – prisiminė medikas. 

Tačiau, S. Skaumino nuomone, Kėdainiai nėra apsaugoti nuo koronaviruso ir tikrai yra galimybė jam čia patekti, nes mieste yra daug įvairių įmonių bendraujančių ir bendradarbiaujančių su užsienio šalimis. 

„Nebūtinai turi kažkas atskristi į Kėdainius tiesiai iš Kinijos. Pavyzdžiui, Vokietijos pilietis užsikrėtė koronavirusu per seminarą darbe, kalbėdamasis su darbuotoja iš Kinijos, spaudos konferencijos metu Miunchene. O jei iš mūsų kas nors nuvažiuos į kokius kursus, paskaitas ar dar kokį renginį… Tai gali ir parvežti tą virusą, – apie tikimybę Kėdainiuose atsirasti koronavirusui kalbėjo ligoninės direktorius. – Kėdainiuose tiek visokių įmonių, įmonėlių, kurie dirba po visa pasaulį. Pavyzdžiui, nuvežk kokią majonezo dėžę į Vokietiją ar Suomiją, kur taip pat neseniai buvo nustatytas mirtino viruso atvejis, ir, žiūrėk, su tuščia tara parsiveši… Niekas nėra nuo to apsaugotas, nes dabar yra globalus pasaulis.“

[quote author=“Aut. past.“]Kėdainiai yra ne pasienyje ir neturi patekimo į šalį vartų (oro uostų, jūrų uostų). Tikimasi, kad laikantis visų priemonių, viruso patekimas į šalį bus laiku sustabdytas.[/quote]

Nors tikimybė užsikrėsti koronavirusu Kėdainiams nėra tokia didelė kaip didiesiems Lietuvos miestams, tačiau, ligoninės direktoriaus teigimu, į šį atvejį žiūrima labai rimtai ir atsakingai.

„Mes rimtai žiūrime į tą problemą ir paruošėme tai, ką reikia pagal Higienos instituto rekomendacijas – medžiagas, izoliatorius, individualias priemones ir pan. Papildomų investicijų nereikėjo, nes mes jokių tyrimų neatliekame, o tik izoliuojame“, – paaiškino S. Skauminas.

Patarimai, kaip elgtis

Tuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) teigimu, Kėdainiams dėl naujojo koronaviruso labai nerimauti nereikėtų.

Kėdainiai yra ne pasienyje ir neturi patekimo į šalį vartų (oro uostų, jūrų uostų). Tikimasi, kad laikantis visų priemonių, viruso patekimas į šalį bus laiku sustabdytas“, – „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose rašė NVSC atstovai ir pridėjo, jog tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. 

„Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, naujojo koronaviruso įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema“, – rašoma NVSC atsakyme.

Pasak centro, šiuo metu Lietuvos oro uostuose bei jūrų uoste yra taikomos laikinosios papildomos atsargos priemonės koronaviruso grėsmei suvaldyti ir jau kelias dienas iš eilės visuose trijuose Lietuvos oro uostuose konsultuojami Kinijoje keliavę asmenys. Šiuo metu didžiausias akcentas skiriamas konsultavimo svarbai ir keliautojų sąmoningumo didinimui, kad būtų užkirstas kelias ligos išplitimui visuomenėje per patekimo į šalį vartus. 

„Grįžtantiems ar grįžusiems iš Kinijos asmenims, kuriems pasireiškė į gripą panašūs simptomai, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, o ne vykti į gydymo įstaigas. Telefonu specialistus reiktų informuoti apie pasireiškusius simptomus, buvusias keliones bei vykdyti tolimesnius gydytojų nurodymus, o kelionės orlaiviu metu – informuoti lėktuvo įgulą. Kilus klausimų dėl naujojo koronaviruso galima skambinti visą parą: 8 618 79984 (Vilnius), 8 652 30105 (Kaunas), 8 616 94562 (Klaipėda)“, – rekomendavo NVSC.

Pataria saugotis ir patiems

Teigiama, jog situacija yra nuolat stebima, analizuojama ir planuojamos priemonės, kurių gali prireikti. 

„Lietuva yra pasiruošusi galimoms tokio pobūdžio grėsmėms. Tą parodė ir sėkmingos didelio masto funkcinės pratybos Vilniaus oro uoste, kuriose sudėtingą užkrečiamosios ligos atvejį suvaldyti treniravosi net 14-os institucijų atstovai“, – pažymėjo NVSC specialistai.

Be jau minėtų priemonių, vykdomų patekimo į šalį vartuose, visuomenė yra informuojama apie koronaviruso plitimą pasaulyje bei apie apsisaugojimo priemones. Visa informacija skelbiama NVSC ir SAM interneto svetainėse. Šiuo metu rizika užsikrėsti šiuo virusu siejama tik su kelionėmis į Kiniją arba su bendravimu su žmonėmis, kurie lankėsi Kinijoje.

„Tad visiems Lietuvos gyventojams teikiamos rekomendacijos – laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys“, – gyventojams patarė NVSC specialistai.

Šiuo metu taip pat rekomenduojama susilaikyti ir nuo kelionių į Kiniją.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content