Ar dabar jau ruošiamasi nukryžiuoti Asmik Grigorian ir Luką Geniušą?
Valdas Tutkus,
generolas, TAIKOS koalicijos kandidatas į LR Seimą Kėdainių vienmandatėje apygardoje
Vakar socialinėse medijose nuvilnijusi žinia apie Asmik Grigorian ir Luko Geniušo pasirodymą JAV (Hertz Hall) gruodžio mėnesį, kuriame skambės tiek P. Čaikovskio, tiek S. Rachmaninovo kūriniai rusų kalba, sukėlė diskusijų.
Matyt, diskusijas sukėlė tikri „intelektualai“. Na, kai pats nieko negali sukurti, sudainuoti, net neturi nuomonės (čia apie „antikultūros“ ministrą), tai belieka išlieti pykti ant tų, kas pelnytai laikomi Pasaulio Didžiaisiais.
Deja, vis atsiranda „teisuolių“, kurie visaip stengiasi nukultūrinti mūsų Tautą. Negalima Lietuvoje pristatyti klasikų. Tiesa, kai atvažiuoja Ukrainos trupė su tuo pačiu P. Čaikovskio „Gulbių ežeru“ arba Europos operos ir baleto žvaigždės – tada jau galima.
Supraskime, kad yra Pasaulyje Didžių žmonių, kurie praaugo savo amžių, net tautybę. Kurie tiesiog yra Didieji, kurių klausė, klauso ir klausys daugybė žmonių, kai ir mūsų jau nebebus, o jie bus. Nors, kaip matosi, ne visiems tai priimtina.
Gal pradėkime koreguoti pasaulinę ir nacionalinę klasiką pagal tuos „intelektualus“? Salomėją Nėrį ir Justiną Marcinkevičių – išbraukti, nes gimė ir gyveno ne tuo laiku ir ne toje santvarkoje. P. Čaikovskį ir S. Rachmaninovą – nes gimė ne tos tautybės. Dar reikia prisiminti, kad Rusija pagimdė nemažai pasaulinio lygio poetų, dailininkų. Juos irgi Lietuvoje reikia uždrausti.
Turėtų rimtų abejonių sulaukti ir Richardo Wagnerio asmenybė, mat, kiek žinau, Adolfas Hitleris tiesiog alpo nuo jo muzikos. Kaip ten su Liudvigu van Bethovenu arba Johanu Sebastianu Bachu? Gal irgi kokiam diktatoriui patiko?
Brangieji, galvojau, kad išdurnėjimui ribų nėra. Tikrai nėra. Ar neatrodo, kad paliksime savo Tėvynę Pasaulinės kultūros užribyje, o visas likęs Pasaulis ir toliau žavėsis klasika (muzika, poezija, menu…)? Gal kas galvoja, kad mūsų vaikams visai nebūtina mylėti muziką, meną, poeziją, kūrybą?..
Viena, ilgai šlovinusi Lietuvą (Margarita Drobiazko), jau prarado pilietybę, kaip paaiškėjo, už tai, kad išdrįso išeiti ant Rusijos ledo pasipuošusi Ukrainos vėliavos spalvomis, o jos partneris Povilas Vanagas – juodai. Ar jau reikia ruoštis ir dėl Asmik bei Luko? Jie vis dar šlovinami, nors, matyt, ne visiems tai priimtina.
Suprantu ir atleidžiu tiems, kas neturi supratimo, kas tai yra klasika, kodėl tai yra klasika. Suprantu, ne visiems duota.
Nesuprantu to, kuris galvoja, kad jis yra kultūros ministras.
„Mes kalbame apie kiekvieno asmens pasirinkimus, vertybines nuostatas, konteksto įvertinimą. Ir čia matome dvejopus pavyzdžius. Pavyzdžiui, ką tik Lokarno festivalyje aukščiausius prizus laimėję mūsų kino kūrėjai, lipdami ant scenos atsiimti apdovanojimų, aiškiai išreiškė pagarbą ir paramą Ukrainai. Ir matom irgi dvi pasaulinio lygio žvaigždes, kurios kažkaip tarsi įlenda į tokią pilkąją zoną“, – sako S. Kairys.
Mano supratimu, klasika yra ir visada bus klasika. Nes ją kūrę žmonės pelnytai laikomi Didžiaisiais. Ir visai nesvarbu, kokios jie tautybės, kas ir kada jų klausė ar žavėjosi.
Netyčia esu išgirdęs, kad mūsų „antikultūros“ ministrą vadina „sioma levij“. Niekaip negalėjau suprasti, kodėl. Dabar jau supratau. Ačiū, Simonai, kad nors pripažįstate, jog tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Ne tokie kaip Jūs.
Nežinau, kaip Jūs, o aš ne kartą esu dalyvavęs Asmik Grigorian koncertuose. Nuoširdžiai didžiuojuosi, kad Lietuvoje yra tokių atlikėjų, kurių nori paklausyti visame pasaulyje, Kad Asmik ir Lukas šlovina mūsų Tėvynę ir šlovina visai kitai auditorijai, nei kad tai daro mūsų nuostabūs sportininkai.
Privalome didžiuotis ir puoselėti tokius žmones, o ne „patarinėti“ jiems, kokią klasiką atlikinėti, o kokios – ne.