Alpimas – rimtos ligos priežastis ar vienkartinis sąmonės netekimas? Kaip padėti sąmonės netekusiam žmogui?

 Alpimas – rimtos ligos priežastis ar vienkartinis sąmonės netekimas?  Kaip padėti sąmonės netekusiam žmogui?

 

Šiandien žmogaus sąmonės netekimas – įprastas, tačiau dažnai per daug sureikšminamas trumpalaikis sveikatos sutrikimas. Kokios priežastys lemia nualpimą ir kokių pirminių pagalbos priemonių imtis, pasakoja Kėdainių greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji slaugytoja Jolanta Vaišvilienė.

Kodėl mes alpstame?

Siekiant išsiaiškinti pagrindines priežastis, kodėl žmogus alpsta, pirmiausia reikia žinoti, kas yra alpimas.

„Tai trumpalaikis ir staigus sąmonės sutrikimas, kuris gali trukti apie 20 sekundžių. Taip įvyksta dėl to, kad smegenys gauna mažiau deguonies ir žmogus trumpam netenka sąmonės“, – teigia vyr. slaugytoja J. Vaišvilienė.

Specialistės teigimu, nėra vienos alpimo priežasties, nes sąmonės netekimą gali lemti patys įvairiausi sveikatos sutrikimai.

Viena iš pagrindinių alpimo priežasčių – ortostatinis alpimas, kai alpstama staiga, pavyzdžiui, pakeitus kūno padėtį iš gulimos į stovimą. Tačiau tokiu atveju labai greitai suveikia organizmo apsauga, todėl sąmonės neteikimas gali trukti vos kelias sekundes, o kartais žmogus net nenualpsta, jis gali tik trumpam apsvaigti. 

Kita priežastis – refleksinis alpimas, kurį sukelia didelis skausmas ar baimė.

Didelės įtakos sąmonės netekimui turi vartojami vaistai, ypač tais atvejais, kai vartojami širdies ritmą, kraujospūdį reguliuojantys preparatai. Per didelis šių vaistų suvartojimas taip gali sukelti alpimą.

Nervų sistemą pažeidžiančios ligos taip pat gali sukelti sąmonės neteikimą. Tokios ligos kaip širdies ritmo sutrikimas, miokardo infarktas, epilepsijos priepuoliai – vienos iš pagrindinių alpimo priežasčių.

„Jei alpimas yra vienkartinis ir nesikartojantis, nėra pagrindo nerimauti. Tačiau jei sąmonės netekimas užtruko ilgiau kaip 40 sekundžių, pasikeitė nukentėjusiojo veido spalva, jis pasituštino ar pasišlapino, tokiu atveju būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą ir ieškoti priežasčių, kodėl taip nutiko“, – tikina specialistė.

Kalta ir aplinka

Vyr. slaugytojos teigimu, kartais dėl alpimo kalta ne sveikata, o aplinka. Specialistė atkreipia dėmesį, jog vasarą, kai ateina karšto oro banga, iškvietimų padaugėja. Šiemet atslinkęs karščio proveržis privertė Kėdainių greitosios pagalbos darbuotojus pasistengti iš peties, nes iškvietimų tikrai netrūko, o pagrindinė jų priežastis buvo alpimas.

Trumpalaikį sąmonės netekimą gali paskatinti ir nevėdinama, per tvanki aplinka ir ar net didelė žmonių susibūrimo vieta.

„Jei žmogus žino, jog yra linkęs alpti dėl nevėdinamų patalpų ar didelio susibūrimo, paprasčiausiai reikėtų to vengti. Tačiau jei alpstama normalioje patalpoje, reikia ieškoti priežasčių. Svarbu atkreipti dėmesį, jog sąmonės neteikimą gali sukelti patiriamas stresas ar nerimas“, – teigia J. Vaišvilienė.

Pirminė pagalba

„Jei artimas ar gatvėje sutiktas žmogus nualpo, nereikėtų pulti į paniką, o padėti nukentėjusiajam. Pirmas ir svarbiausias žingsnis – pakelti kojas aukštyn, paversti galvą į vieną pusę, kad jei vems, neužspringtų, stebėti pulsą, veido spalvą ir ar nėra traukulių ir, žinoma, atlaisvinti drabužius. Jei visa tai pranyksta po dvidešimties sekundžių, greitosios pagalbos kviesti tikrai nebūtina, užtenka nukentėjusįjį informuoti, kad jis pats kreiptųsi į šeimos gydytoją“, – pataria GMP vyr. slaugytoja.

Tai atvejais, kai nualpimas tęsiasi ilgiau nei 40 sekundžių, būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą ir atlikti minėtuosius pirmosios pagalbos veiksmus. Tačiau jei žmogus nustoja kvėpuoti, specialistė pataria spausti krūtinę.

Šiuo metu Kėdainių GMP skyrių valdo Kauno dispečerinė, todėl tokiu atveju, kai žmogus neatsipeikėja ilgiau nei minutę ir nustoja kvėpuoti, telefonu iškvietus greitąją pagalbą Kauno dispečerinė pasakys viską, ką reikia daryti iki tol, kol atvyks specialistai.

Pavojaus signalas

A. Vaišvilienė patikino, jei alpimas kartojasi, būtina išsiaiškinti priežastis, kodėl taip įvyko, nes kartais sąmonės netekimas gali būti rimtos ligos priežastis.

„Dažnas alpimas gali signalizuoti apie rimtą pavojų sveikatai – cukraligę, epilepsijos priepuolį, smegenų auglį. Neretai alpsta ir besilaukiančios moterys, tačiau nerimauti turbūt nederėtų, nes tai tikrai dažnas ir įprastas reiškinys. Kreiptis į šeimos gydytoją reikėtų tais atvejais, kai alpimas kartojasi dažnai“, – pastebi vyr. slaugytoja.

2 Komentarai

  • Sveiki,ką galite patarti?Mano akivaizdoje,sėdint,60m.vyras apalpo, lėtai sukniubo ant stalo,veido spalva pasikeitė i raudoną(violetinę). Po kokių 10-15 sekundžių,atsigavo.Jis pasakojo,kad prieš tai juto galvos svaigimą,sąmonės užtemimą.Jis aktyviai sportuoja,pulsas ryte 50-60,dieną 70-80, krūvio metu 120-140.Pulsas 110-130/70-90.Po apalpimo atsigavęs jautėsi gerai.Kas tai galėjo būti,kokių priemonių imtis jam patartumėte?

  • Sveiki
    Gyvenu anglijoje 13 metu
    Turiu problems su galvos skausmais gyvenu jau daug metu. Bet nekiek negereja. Daznai uzeina nualpimai. Anglijoje dakyarai nieko nesuprasta ir nieko nedaro. Gal galiu paklausti kodel daznai nualpstu. Vakar nualpau kad net negalejau net koju pajudinti ir ranku suspausti. Gal rasiu atsakyma cia aciu

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content