Akušerijos skyrius uždaromas, darbuotojams įteikti įspėjimai

 Akušerijos skyrius uždaromas, darbuotojams įteikti įspėjimai

Nuo gegužės 1-osios dienos Kėdainių ligoninėje moterys negalės ne tik gimdyti. Čia nebelieka didelių ginekologinių operacijų ir stacionaro paslaugų, o Priėmimo skyriuje nebebus budinčio ginekologo./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vien rajono mero geros nuojautos nepakako…

Eglė KUKTIENĖ

Sausio gale po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru rajono meras Valentinas Tamulis džiūgavo, esą jam išsakius naujus argumentus dėl Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus išsaugojimo atsirado daugiau vilties, tačiau šią savaitę paaiškėjo, kad mero „naujieji argumentai“ ministerijos sprendimo nepakeitė – Kėdainiuose nuo gegužės moterys nebegalės gimdyti ir realiai Akušerijos skyriaus nebeliks. Šiame skyriuje dirbantys medikai jau gavo įspėjimus – jie arba turės dirbti naujame skyriuje, arba išeiti iš darbo. Naujoji ligoninės vadovė visus šiuos sprendimus daro be savivaldybės palaiminimo, kadangi nuspręsta nedaryti reorganizacijos, o tik perskirstyti darbuotojų funkcijas ir dalį jų perkelti į kitus skyrius.

Naujas argumentas – karas Ukrainoje

Praėjusį penktadienį su ministru susitikęs meras Valentinas Tamulis klausė, ar ministerija negalėtų padaryti išimties Kėdainių ligoninei. Pasak jo, situacija laukiant karo pabėgėlių iš Ukrainos ir taip labai nenuspėjama.

„Puikiai žinome, kad apmokėjimas už teikiamas medicinines paslaugas yra reglamentuotas Vyriausybės nutarimais. Klausiu – gal yra galimybė padaryti išimtį Kėdainių ligoninei? Juk dabar gana sunkiai nuspėjamas laikas, ypač žinant situaciją Ukrainoj ir laukiant atvykstančių ukrainiečių.

Galėtume būti kaip pagalbinis taškas, jei Kauno gydymo įstaigos nesuspėtų suvaldyti atvykstančiųjų srautų. Prašome bent kažkiek pratęsti finansavimą iš Valstybinių ligonių kasų teikti stacionarias akušerijos paslaugas.

Darbą pradėjo nauja ligoninės vadovė. Ji analizuoja situaciją, rengia planus ateičiai. Jei gautume dar kiek laiko, gal geriau pavyktų rasti patį geriausią sprendimą“, – ministro prašė V. Tamulis.

Į prašymą Valstybinių ligonių kasų direktorius Gintaras Kacevičius atsakė pakartodamas, kad Kėdainių ligoninė nebeatitinka kriterijų tolimesniam skyriaus finansavimui.

Viceministrė Danguolė Jankauskienė pareiškė, kad išimtis Kėdainių ligoninei reikštų Vyriausybės nutarimo pakeitimą, kuris turėtų būti taikomas ir dar 10-čiai kitų savivaldybių.

Ministras Arūnas Dulkys reziumavo, kad šis klausimas yra uždaromas.

Nuostolis – pusė milijono

Kėdainių ligoninės direktorė Edita Vaškevičienė neslepia – Akušerijos ir ginekologijos skyrius yra labai nuostolingas, tad praktiškai jį išlaikyti tenka kitiems ligoninės skyriams.

„Mūsų ligoninėje per paskutinius penkerius metus gimdymų skaičius svyruoja tik apie 200. Tam, kad skyrius veiktų racionaliai, turi būti ne mažiau nei 600 gimdymų per metus. Akušerijos ir ginekologijos skyrius per 2021 metus turi apie 450 tūkst. eurų nuostolio.

Jį išlaiko kiti ligoninės skyriai, dėl to negalime motyvuoti kitų darbuotojų, kurie dirba pilnu krūviu, didinti jiems darbo užmokesčio, suteikti geresnes darbo sąlygas darbuotojams teikiant medicinines paslaugas pacientams“, – „Rinkos aikštei“ sakė ligoninės direktorė.

Nei viena moteris Lietuvoje ant asfalto dar negimdė.

B. Kavaliauskienė

Neseniai vykusiame rajono tarybos posėdyje ji tą patį sakė ir krašto politikams.

O ir krašto gyventojų surinkti 2 tūkst. parašų, kurie buvo įteikti rajono politikams su reikalavimu išsaugoti Akušerijos ir ginekologijos skyrių Kėdainių ligoninėje, taip pat neturi visiškai jokios galios.

„Nematau kažkokios didelės problemos su skyriaus uždarymu.

Čia daugiau problema yra žmonėms, kurie nori išlaikyti tą Akušerijos skyrių. O dėl parašų tai galbūt iš tų 2000 pasirašiusiųjų realių gimdyvių yra gal 5 – aš tokią prielaidą darau.

Kadangi skyrių išlaiko ir kiti skyriai, esantys ligoninėje, yra šiandien piktumų dėl darbo krūvio ir atlyginimo. Niekas nenori jų išlaikyti, darbuotojai reiškia pretenzijas, nepasitenkinimą, kodėl jie turi kitam skyriui uždirbti pinigus ir jį išlaikyti“, – kalbėjo E. Vaškevičienė.

Ji pridūrė, kad ligoninė susiduria su finansiniais sunkumais, kurie iš esmės ir susidaro dėl to, kad tenka dengti didžiulę Akušerijos ir ginekologijos skyriaus finansinę skylę.

Likti gali, bet ar liks?

Ligoninės direktorė teigė, kad skyriaus personalas vylėsi, jog skyriuje situacija nepasikeis, nors Vyriausybės nutarimą ir žinojo.

„Sunkiausia ilgą laiką dirbusiems darbuotojams, kuriems ir šiandien atrodo, kad tokių pokyčių negali būti“, – neslepia E. Vaškevičienė. Tačiau čia pat pabrėžia – Kėdainiuose egzistuoja ne tik Akušerijos ir ginekologijos skyrius. Finansavimo reikia ir kitiems, o norint gerinti teikiamų paslaugų kokybę, nuostolingų skyrių tenka atsisakyti.

„Skyriuje dirba 25 darbuotojai, slaugytojams, akušeriams, slaugytojo padėjėjams kai kuriems jau pasiūlyta pereiti dirbti į kitus skyrius, pačiu artimiausiu metu ir kiti šios srities specialistai  gaus pasiūlymus pereiti dirbti į kitus skyrius.

Dirbantys gydytojai konsultacinėje poliklinikoje pasiliks dirbti tais pačiais darbo krūviais, kokius iki dabar turėjo, jei tik patys to norės.

Atvažiuojantiems gydytojams į budėjimus, kurie dirba mažais darbo krūviais ir tai jų ne pagrindinė darbovietė, neturime ko pasiūlyti“, – neslėpė direktorė, tačiau pridūrė, kad puikiam gydytojui darbo susirasti tikrai nebus sunku.

Sunkiausia ilgą laiką dirbusiems darbuotojams, kuriems ir šiandien atrodo, kad tokių pokyčių negali būti.

E. Vaškevičienė

Skyriaus vedėjo net neinformavo

Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas Darius Kaminskas savo ruožtu sako nieko tikslaus vis dar nežinantis – antradienį priešpiet jam nebuvo nei įteiktas įspėjimas, nei jis buvo pakviestas pokalbio.

Apie pokyčius skyriuje pirmiausia sužinojo darbuotojai, informaciją apie tai skyriaus vedėjas sužinojo būtent iš jų, o ne iš ligoninės direktorės.

„Kolegos pasakojo, kad pirmadienį direktorė buvo atėjusi ir pranešė, kad sprendimas priimtas, skyrius naikinamas.

Planuojama reorganizacija į dienos centrą.

Visi, išskyrus mane ir kitą kolegą, gavo įspėjimo lapelius. Juose siūlomas kažkoks darbas, o jei žmonės nesutiks, jie bus atleidžiami. Ar kolegos sutiks toliau dirbti – na, nežinau, žmonėms kyla daug klausimų.

Darbe esu jau kelios valandos, bet ligoninės vadovė iki šiol manęs nepakvietė pasikalbėti“, – sakė skyriaus vedėjas antradienį priešpiet. Jis svarstė, kad informacijos jam ligoninės vadovybė nepasivargino perduoti todėl, kad iki antradienio jis buvo saviizoliacijoje ir nedirbo, nors visas naujienas, susijusias su ligonine ir pacientais, intensyviai sekė.

Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyrius kol kas nekeis pavadinimo. Jame pagrindinis pasikeitimas tas, kad moterys čia negalės gimdyti.

Aut. past.

Stambina dėl saugumo

Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Birutė Kavaliauskienė teigė, kad šio skyriaus naikinimas iš esmės yra tiesiogiai susijęs su Asmens sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma. Pasak SAM atstovės, stambinti Akušerijos skyrius vardan paslaugų saugumo – galima ir reikia.

„Sumažėjęs gimdymų skaičius reiškia, kad specialistas, dirbdamas Akušeriniame skyriuje, priima vieną gimdymą per dieną arba kas antrą dieną, o operuoti jam tenka dar rečiau.

Šioje srityje neišvengiamos akušerinės situacijos bei komplikacijos, kurios įvyksta neplanuotai. Gimdymas ne to lygio ligoninėje kelia riziką gimdyvei ir naujagimiui, o to negalime sau leisti.

Saugaus tokio gimdymo priėmimo rajoninė ligoninė negali užtikrinti. Pagal rizikas saugiau gimdyti toje ligoninėje, kurioje personalas ne tik sukomplektuotas, bet ir turi kvalifikaciją. Akušerijoje vien gero noro neužtenka, reikia ir patirties“, – kalbėjo patarėja.

Ji pridūrė, kad suorganizuoti GMP pervežimai užtikrins saugias gimdyvių keliones į kito miesto ligoninę.

„Nei viena moteris Lietuvoje ant asfalto dar negimdė“, – sakė B. Kavaliauskienė.

SAM informuoja, kad atlikus centralizaciją, greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigadų skaičius turėtų padidėti, todėl gyventojai gaus geresnes ir laiku suteiktas paslaugas. Siekiama, kad GMP atvyktų mieste per 15 min., kaime – per 25 minutes.

Vis dėlto ministro patarėja Kristina Auruškevičienė teigė, kad kol kas pavėžėjimo modelis dar tik yra kuriamas, jis turėtų pradėti veikti tik nuo 2023 metų vidurio. Tuo tarpu Kėdainiuose moterys nebegalės gimdyti jau nuo šių metų gegužės, tad panašu, kad daugiau kaip metus pavėžėjimo klausimas net nebus išspręstas.

„Modelį sukurti turime tikslą iki 2023 m. vidurio. Kol kas dar neturime atsakymo, kaip tiksliai bus, bet svarstome šiuo metu kelias alternatyvas, remiamės kitų šalių praktika.

Esame jau SAM biudžete suplanavę 9 mln. eurų šiam tikslui – finansuoti pavėžėjimo paslaugas, kol pilnai modelis pradės funkcionuoti“, – teigė K. Auruškevičienė.

Taigi, kova pralaimėta. Gimdymo paslaugos Kėdainiuose nebus teikiamos. Daug klausimų kyla dėl naujosios reformos ir dėl kitų Kėdainių ligoninės skyrių perspektyvos.

Nuo gegužės 1 d. Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyrius teiks dienos stacionaro, dienos chirurgijos ir konsultacines paslaugas. Skyrius vadinsis taip pat, struktūrinių pakeitimų kol kas nebus.

„Šiuo metu yra naujas chirurginių paslaugų sąrašas, kuris turi būti patvirtintas ministro. Ministrui patvirtinus sąrašą, tiksliau žinosime, kaip planuosime dienos chirurgines paslaugas.

Skyriuje nebeliks budėjimų paromis, todėl jame neliks budinčių gydytojų. Visiems priimtas vienas ir tas pats sprendimas.

Konsultuojantys gydytojai liks konsultuoti, jei tik patys to norės, visam kitam personalui ligoninėje vietos pakankamai. Kadangi planuojama valstybės gydymo įstaigų pertvarka, joje numatyta stipriai plėsti pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, kurioms ir šiandien trūksta akušerių-ginekologų ir kurie tikrai yra laukiami, bet šį sprendimą priims patys darbuotojai, ar jiems pereiti dirbti į Pirminės sveikatos priežiūros centrą“, – sakė E. Vaškevičienė.   

12 Komentarai

  • Kam ta ligoninė iš vis Kėdainiuose reikalinga. Tuščių sienų nereikia.

  • Jau senai reikėjo uždaryti.

  • Prieš ,savaitę Pasidariau tyrimus.Šviečiau plaučiys. Tik šiandien sužinojau atsakymą. Gydytoja pasakė: “ jei neskambinu reiškia getai“ Bieka iš.okt per nuotolį daktaro mintis sksityt.Tai ir viskas. Duobė.

    • kad šitiek daug klaidų?????????????????????

  • Užteks vaikščioti į darbą tiktam,kad pamiegotum.Kituose skyriuose to nėra.

  • Koks sekantis skyrius? Jei dėl saugumo? „Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Birutė Kavaliauskienė teigė, kad šio skyriaus naikinimas iš esmės yra tiesiogiai susijęs su Asmens sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma. Pasak SAM atstovės, stambinti Akušerijos skyrius vardan paslaugų saugumo – galima ir reikia.“

  • Pavėžėjimo klausimas neišspręstas, gal bus išspręstas tik 2023 m viduryje. O jei nebus išspręstas? Lietuvoje dar nei viena moteris negimdė ant asfalto? O greitosios mašinoj, namuose? Visada yra pirmas kartas. Jonavoj taip pat nėra didelio gimdyvių skaičiaus ir Kaunas šalia, bet ten palieka akušerinį- ginekologinį skyrių. Raseiniuose dar mažiau, bet ten taip pat lieka šitas skyrius. Pikta dėl tokios reformos. Toks jausmas, kad viskas daroma, jog žmonėms būtų kuo blogiau.

  • Ką gi, puikus „pasveikinimas“ moterims su kovo 8… Per brangu teikti akušerijos ginekologijos paslaugas Kėdainių moterims? Meras su ligoninės direktore nusprendė kėdainietes paversti medicinos „turistėmis“. Tik ar nebus po pirmojo nelaimingo įvykio milijoninio ieškinio, ar jį padengs pats meras su ligoninės direktore, ar užkraus visai ligoninei? O gal jau turi užduotį sunaikinti visą ligoninę?

  • Pritariu Kėdainietei ir keliu tą patį klausimėlį: „Meras su ligoninės direktore nusprendė kėdainietes paversti medicinos „turistėmis“. Tik ar nebus po pirmojo nelaimingo įvykio milijoninio ieškinio, ar jį padengs pats meras su ligoninės direktore, ar užkraus visai ligoninei? O gal jau turi užduotį sunaikinti visą ligoninę?’ Liekam užribyje. Jonava turi merą , o mes tik babulyčių lankytoją. Su tuom ir liksim.

  • Ar meras uzdaro ta skyriu puponautes?

    • Meras yra strateginio planavimo komisijos pirmininkas ir jo siūlymu nebuvo įtrauktas virš 2000 kėdainiečių prašymas teikti Kėdainių ligoninėje gimdymo paslaugas. Tai koks požiūris į žmonių siūlymą? Niekinis, tikras pažadukas.

  • Uždaryti viską dabar paprasčiausia! Man atrodo, kad visai nesvarbi šiai mūsų išrinktąjai valdžiai paprastų,,eilinių,,žmonių nuomonė…Viskas reorganizuojama ,visiškai nekreipiant dėmesio į visų žmonių nuomonę!! Surinkti eilinių,paprastų žmonių parašai tarsi būtų NULIS!!! Priimami ukrai iečiai, bus dar daugiau emigrantų, padidės ligonių, gimdymų skaičius.!! Bet, jau tada niekas ir neatidarytų naujų skyrių….Kas galėjo pagalvoti, kad xxi amžiuje mokytis vaikai galės tik,,didelių bandų,sausakimšose mokyklose, gimdyti, gydytis reikės važiuoti tik ,ten kur pilni skyriai ligonių, kur gauti palatą su 2 ligoniais yra didelė prabanga!!!!
    Kaip jaustis ligoniui palatoje, kurioje net keli ligoniai ir lovos viena prie kitos, sunku net išvėdint, kaip ramiai miegoti, kai kitas knarkia šalia Tavęs…..KADA, KADA VISA TAI BAIGSIS!!!!! KADA GALĖS ORIAI GYVENTI PENSININKAI, LINKSMAI , LAIMINGAI GYVENTI VAIKAI, JAUNIMAS SAVO TĖVYNĖJE!!!!! AR TIK KARAS UKRAINOJE MUMS NELEIDŽIA RAMIAI GYVENTI…..NA NORS ,,TUŠČIAI ,,KALBĖTI MOKA DABAR VISI!!!!

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content