Knyga, kurioje netrūksta nei humoro, nei siaubo
Džestina BORODINAITĖ
„Kokių svajonių turėjote? Kokioje knygoje norėtumėte gyventi? Kokias knygas mėgstate? Kas labiausiai nepatinka? Kaip pavyksta išlaikyti tokią šukuoseną?“ – tokius ir daugelį kitų klausimų gyvai uždavinėjo mažieji kėdainiškiai, dalyvavę vieno populiariausių vaikų rašytojų Tomo Dirgėlos knygos pristatyme.
Rašytojas Kėdainių mieste lankosi nebe pirmą kartą.
Šįkart Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje jis pristatė vieną iš paskutiniųjų savo leidinių – 8–12 metų skaitytojams skirtą siaubo knygą „Užkeiktoji pono Kuko knyga“, kurioje daug nepaaiškinamo rūko ir šnabždesių.
Netrūksta juokų
Išbandyti naują žanrą ir imtis knygų, kuriose apstu siaubo elementų, rašymo T. Dirgėlą paskatino manymas, jog tai – dar vienas puikus būdas sudominti neskaitančius vaikus knygomis, ką iki šiol rašytojas darė į pagalbą pasitelkdamas humorą.
Tiesa, „Užkeiktoje pono Kuko knygoje“ šalia siaubų tikrai netrūksta ir šmaikščių juokų, pabrėžia autorius.
Negali sustoti
Yra posakis „Kartą paragavęs negali sustoti“. Taigi T. Dirgėla negali sustoti. Jaunuosius skaitovus ką tik pasiekė dar viena autoriaus siaubo istorija „Akių obuolių pyragas“, pasakojanti apie tai, kaip išgyventi artimojo netektį.
Na, o pasiteiravus apie ateities planus, rašytojas neatmeta galimybės ateityje parašyti ir dar vienos siaubo knygos, tik dabar jau suaugusiems.
Veiksmas, humoras ir siaubai
Visas T. Dirgėlos knygas vienija veiksmas, humoras, o dvi pastarąsias – ir siaubai.
Tai, rašytojo nuomone, – vieni iš pagrindinių dalykų, kurie padeda sudominti tiek skaityti mėgstančius, tiek ir to daryti nemėgstančius vaikus.
Kurdamas knygą autorius vengia ilgesnių, sudėtingų ar nuobodžių aprašymų, kurie skatintų knygą padėti į šalį.
Gimė noras rašyti
Tapti rašytoju T. Dirgėla svajojo dar vaikystėje.
„Jau nuo ketvirtos klasės, kai pradėjau kurti pirmuosius savo eilėraščius, atsirado meilė kūrybai, o tada užgimė ir svajonė užaugus tapti rašytoju.
Paauglystėje labai daug laiko teko praleisti su mažamete pussesere, kas ilgainiui paskatino pamilti ir vaikus. Ir kai meilė vaikams susijungė su meile kūrybai – gimė didelis noras rašyti.
Studijų laikais daug galvojau apie kūrybą vaikams, tačiau ilgai nesiryžau to imtis, vis nukeldavau ir tarsi laukiau įkvėpimo.
Bet sykį mano bičiulis vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis nei iš šio, iš to manęs pasiteiravo: „Tomai, ar nesi galvojęs pabandyti parašyti ką nors vaikams?“. Po šio jo klausimo dvejonių nebeliko. To paskutinio postūmio, matyt, man ir tereikėjo.
O dabar galiu tik pasidžiaugti, jog šiandien galiu daryti tai, kas teikia didžiulį malonumą“, – tikina T. Dirgėla.
Daugiau nei 20 knygų
Vienas mėgstamiausių, skaitomiausių, populiariausių vaikų rašytojų užaugo gražiame Lietuvos kurorte Palangoje, glostomas ramių, o kartais ir aikštingų Baltijos jūros bangų.
Per savo trumpą tiek gyvenimo, tiek kūrybos laikotarpį T. Dirgėla parašė daugiau nei 20 knygų.
Pirma rašytojo knyga „Apie raganą Šiokią Tokią“ 2014 metais pelnė Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą, pirmoji detektyvinės serijos „Domas ir Tomas“ knyga „Dingusios šluotos byla“ 2017 metais – geriausios metų knygos vaikams premiją, tačiau didžiausia premija knygų autoriui – žinojimas, kad vaikai noriai skaito jo knygas.