Kaip gerinti kelių ir gatvių būklę regionuose?

Vyriausybėje vis dar nėra aiškios strategijos, kaip gerinti kelių ir gatvių būklę regionuose. O ji, ne paslaptis, prasta: ištisi kilometrai žvyrkelių ir neasfaltuotų gatvių miestuose bei miesteliuose.
Diskusijoje su ministru uždaviau klausimą, ką reikėtų daryti, kad regionų gyventojai aiškiai ir suprantamai būtų informuoti, kada gali tikėtis „geresnio kelio“?
Ką aš siūlau?
Vyriausybėje:
– lyginant su praėjusiais metais kelių ir gatvių finansavimas savivaldybėms mažėjo 15–20 % (pavyzdžiui, Kėdainių rajonas neteko daugiau nei 300 tūkst. eurų).
Kiekvienų metų pabaigoje regionai vis dar nežino, ko tikėtis, didės ar mažės jų savivaldybei skiriamos lėšos kelių ar gatvių asfaltavimui. Todėl būtina ne tik išskirti tokius prioritetinius objektus kaip „Via Baltica“ ir juos finansuoti, bet ir APSISPRĘSTI ne dėl vienerių metų, o DĖL bent jau 3–5 METŲ gatvių ir žvyrkelių FINANSAVIMO PROGRAMOS.
Tai leistų savivaldybėms planuoti ilgalaikius projektus, suteikiant regionuose gyvenantiems žmonėms aiškumą, kada jie gali tikėtis „geresnio kelio“. Būti priklausomiems ne nuo „geros“ politikų valios kasmet, o nuo ilgalaikės strategijos, kuri leistų nesimėtyti nuo projekto prie projekto.
Savivaldybėje:
– aiškių KRITERIJŲ ir PRIORITETŲ, kurie keliai ir gatvės turi būti tvarkomi, NUSTATYMAS ir VIEŠOS EILĖS SUDARYMAS.
Nors rajonų tarybos ir patvirtinusios strateginius planus, kuriuose nurodoma, kokie objektai bus tvarkomi artimiausiu metu, bet kai kurie jų (net ir ilgiausiai jame esantys) keliasi iš vieno strateginio plano etapo į kitą, prisidengiant, kad nėra tam skirtų lėšų.
Kriterijai leistų aiškiai sudaryti žemėlapį ir planuoti kelis metus į priekį tokių darbų atlikimą.
Diskusijas jau pradėjome. Tikiuosi, kad šiuo klausimu bus galima rasti ir platesnį palaikymą.