Politikai dar nenusistatė taisyklių, pagal kurias toliau dirbs
Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis subūrė rajono tarybos reglamento keitimo darbo grupę, sudarytą iš visų frakcijų bei savivaldybės administracijos atstovų. Ši darbo grupė turės nuspręsti, kokius pakeitimus reglamente padaryti, kad darbas rajono taryboje eitųsi sklandžiau.
Tiesa, kol kas sunku įsivaizduoti sklandų darbą taryboje, nes net bendro tikslo siekiančioje darbo grupėje neišvengta ginčų.
Trys klausimai
Penktadienį vykusiame darbo grupės posėdyje buvo svarstomi trys klausimai.
Kalbėta apie komitetų sudarymą ir jų sudėtį, komiteto pirmininkų ir jų pavaduotojų skyrimo tvarką, taip pat svarstytas ir Etikos komisijos siūlymas dėl tarybos narių siūlymų svarstymo ir privalomų reglamento pakeitimų, susijusių su Vietos savivaldos įstatymo pasikeitimais.
Kalbant apie komitetus, buvo siūloma vadovautis Seimo statutu arba imti dalį jo ir pritaikyti mūsų rajone.
Kadangi naujasis reglamentas apibrėžė komiteto narių skaičiaus ribas, kur buvo numatyta, kad komitetą turi sudaryti mažiausiai trys politikai, o daugiausia šeši, šis klausimas sulaukė gana aštrių diskusijų.
Galiausiai vis tik buvo apsispręsta komiteto narių skaičiaus jau nebekeisti – esą per kančias sudarytų komitetų geriau jau nebejudinti, nes maža kokių pasekmių tas judinimas galėtų sukelti.
Tačiau komiteto pirmininko ir jo pavaduotojo skyrimo bei nušalinimo klausimas – it atvira opa. Iki šiol taip ir likusi neaiški Švietimo ir kultūros komiteto sudėtis verčia tikslinti reglamentą taip, kad neliktų vietos politikų interpretacijoms.
[quote author=“Aut. past.“]Savivaldybės teisininkas Dalius Ramonas pabrėžė, kad visais atvejais prieš skiriant, nušalinant, keičiant komiteto pirmininką ar pavaduotoją, pirmiausia šios iniciatyvos turi nugulti pas savivaldybės merą. Deja, toks teisinis reglamentavimas kai kuriems rajono politikams – nesvarbus.[/quote]
Pakartojo pažeidimus
Darbo grupės posėdyje kalbėjęs savivaldybės teisininkas Dalius Ramonas, aptardamas komitetų pirmininko ir pavaduotojo skyrimo bei nušalinimo klausimus, visiems dalyviams aiškiai įvardijo, kokias tvarkas pažeidžiant opozicijos atstovas Saulius Grinkevičius, „valstietės“ Adelės Štelmokienės padedamas, mitriai nušalino nuo pareigų Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkę Nijolę Naujokienę ir tai dar jai padarė už akių.
Tiesa, tiek Vidaus reikalų ministerijos, tiek mero žodžiai perversmo organizatoriams – it vanduo nuo žąsies.
„Reglamente galime nusimatyti aiškias procedūras, kaip ir ką daryti, skiriant ir atšaukiant komiteto pirmininką ar pavaduotoją.
Komiteto pirmininką ir pavaduotojus visais atvejais skiria pats komitetas. Tačiau be mero siūlymo procedūros nevykdomos.
VRM sako, kad VISAIS atvejais reikia kreiptis į merą.
Kitaip tariant, galimybė keisti pirmininką yra, bet tas, kas tai inicijuoja, pirmiausia turi pateikti siūlymą merui. Meras turi teikti kandidatūrą, komitetas turi dėl jos apsispręsti. Tai galioja tiek komiteto pirmininkui, tiek pavaduotojui.
Laikinojo komiteto pirmininko nesant, pirmininko ir pavaduotojo būti negali“, – pabrėžė D. Ramonas.
Primename, kad komiteto pirmininkė N. Naujokienė nuo Švietimo ir kultūros komiteto pirmininko pareigų buvo nušalinta be mero žinios, tuo metu, kai ji pati posėdyje nedalyvavo, kitaip sakant – už akių. Be to, nenurodant jokių rimtų nušalinimo motyvų, kurie neatsispindėjo ir posėdžio protokole.
Meras apie tokias užkulisines komiteto veiklas sužinojo jau post factum.
[quote author=“Aut. past.“]Tarybos posėdžio metu teikiami siūlymai jau užkliuvo ir rajono Etikos komisijai – ši pateikė prašymą patikslinti reglamentą aiškiai numatant Tarybos narių siūlymų svarstymo tvarką.[/quote]
Netvarka tarybos posėdžiuose
Veikiausiai V. Tamulio vedami rajono tarybos posėdžiai pateks į istoriją kaip ilgiausiai trunkantys, daugiausia ginčų, grasinimų, atvirų pašaipų, begalinių diskusijų ir bendros netvarkos kupini posėdžiai.
Savivaldybės Etikos komisija dar praėjusių metų gruodžio pabaigoje prašė rajono tarybos reglamentą pakeisti nustatant tarybos narių siūlymų svarstymo laiką.
Tarybos posėdžių sekretorė Laura Rimdžiūtė teigė, kad daugumoje savivaldybių yra numatyti tam tikri ribojimai, kurie neleidžia kitų tarybos narių ir administracijos darbuotojų sąskaita rinktis politikams sau taškus, diskutuojant ir teikiant siūlymus paties tarybos posėdžio metu, kai visą tą darbą derėtų atlikti per komiteto posėdį.
„Daugelyje savivaldybių nustatytas laikas, iki kada galima pateikti pasiūlymus. Komitetuose dauguma suformuotų siūlymų kitą darbo dieną perduodami merui.
Pasiūlymai turi būti suderinti su Teisės skyriumi ar apskaitos skyriumi tam, kad būtų realūs, galimi įgyvendinti.
Yra keli variantai, kai galima teikti siūlymus paties tarybos posėdžio metu, bet sudaroma redakcinė komisija, kuri įvertina tuos siūlymus“, – sakė L. Rimdžiūtė.
Toks siūlymas kaipmat buvo priešiškai sutiktas bene aktyviausiai siūlymus tarybos posėdžių metu teikiančios K. Štelmokaitės, kuri čia įžvelgė norą apriboti tarybos narių galias. Politikė teigė mananti, kad savivaldybės administracija veikiausiai nenori, kad tarybos nariai teiktų siūlymus.
Tuo tarpu Tarybos narė Indrė Fiodorova pritarė siūlymui įvesti daugiau tvarkos, tačiau bandė ir pateisinti tokį dažną siūlymų teikimą tarybos posėdžių metu.
„Paskutinę minutę pateikus pasiūlymus nukenčia geri tarybos narių pasiūlymai. Kartais būna sunku taip greitai pasverti ir įvertinti, ką siūlo kitas tarybos narys.
Daugiausia siūlymų ir minčių atsiranda po komitetų, po to, kai susipažįstame pilnai su medžiaga ir sprendimų projektais. Gal ir komitete dar nebūni iki galo suvirškinęs informacijos, kad pateiktum kokybišką siūlymą.
Vis dėlto susidaro toks vaizdas, kad mes tik taryboje pradedame diskutuoti apie tai, ką turime išdiskutuoti komitetuose.
Gal dėl viešumo? Bet juk ir komitetai vieši.
Tarybos posėdžių metu neretai specialistams užduodami tokie patys klausimai kaip ir komitete“, – pastebėjo I. Fiodorova.
D. Ramonas pabrėžė, kad už siūlomo sprendimo įgyvendinimą atsako savivaldybės administracijos darbuotojai, o sprendimų projektai pereina daugelį procedūrų, kol yra įsitikinama, ar jie tinkami, nepažeidžia teisinio reglamentavimo ir apskritai ar juos galima įgyvendinti.
„Neapsilenkime su įstatyminiu reikalavimu, kuris numato, kad visais klausimais sprendimo projektai turi būti apsvarstyti komitetuose.
Teigdami ekstra siūlymus pačiame Tarybos posėdyje, mes apeiname daug procedūrinių dalykų, įskaitant tą patį viešinimą“,– kalbėjo savivaldybės teisininkas.
Susitikimo metu aptarti klausimai ir išreikšti siūlymai bus susisteminti ir nagrinėjami iš esmės vėlesniuose rajono tarybos reglamento keitimo darbo grupės posėdžiuose. Kol kas taip ir lieka neaišku, kaip keisis tarybos reglamentas, pagal kurį toliau dirbs vietos politikai.