Kokie 2020-ieji buvo krašto verslininkams?

 Kokie 2020-ieji buvo krašto verslininkams?

Birželio pabaigoje buvo priimtas nutarimas, kad nuo liepos 1-osios „Lifosa“ išbraukta iš sankcionuojamų įmonių sąrašo./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Visos negandos ateina ir praeina – tokiais žodžiais metų rezultatų aptarimui surengtą susitikimą pradėjo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialo nariai. Su viltimi, kad kiti metai bus geresni, jie aptarė savo šių itin sunkių metų kasdienybę.

Platesnę informaciją ir tai, kaip Kėdainių verslas atrodo bendrame Lietuvos kontekste, pateikė UAB „Day q analytics“ direktorius Vytautas Siaurusaitis.

Užmokestis – panašus į Lietuvos vidurkį

Visoje Lietuvoje veikia 40 tūkst. įmonių (kuriose dirba 4 ir daugiau darbuotojų), jose dirba 1,2 mln. gyventojų. Vidutinis atlyginimas Lietuvoje šiuo metu siekia 1 292 eurus. Galima pasidžiaugti, kad Kėdainių rajono savivaldybės įmonių siūlomų atlyginimų vidurkis yra labai panašus į Lietuvos vidurkį.

„Kėdainiuose įmonių, kuriose dirba 4 ir daugiau darbuotojų, per šiuos metus net padaugėjo – 17 daugiau. Vidutinis darbo užmokestis siekia 1 261 eurą. Taigi vos 30 eurų atsilieka nuo Lietuvos vidurkio.

Pats didžiausias pozityvas, kad atlygis šiemet didėjo vidutiniškai 108 eurais. Ketveri metai iš eilės verslai didina atlygį vidutiniškai po 100 eurų kasmet. Kėdainiečiai verslininkai yra šaunuoliai, labai prisitaikantys. Didinamas verslo efektyvumas, gamyba, prekyba, ieškoma naujų užsienio rinkų – visa tai leidžia auginti atlygius“, – pagyrų negailėjo analitikas.

455 krašto įmonės per mėnesį sumoka 17, 8 mln. eurų darbo užmokesčio per mėnesį. Įmonėse dirba per 17 tūkst. darbuotojų, o darbuotojų pokytis nėra toks jau drastiškas.

„Šių metų spalio mėnesį darbuotojų skaičius sumažėjęs tik 197 lyginant su praėjusių metų spalio mėnesiu. Kiek buvo darbuotojų sumažėję pavasarį – beveik tūkstančiu – dabar praktiškai puikiai darbo rinka yra atsistačiusi“, – sakė V. Siaurusaitis.

Krašto „lokomotyvai“

Kaip išskirtinius pavyzdžius analitikas pateikė keletą didžiausių krašto įmonių.

„Galime matyti, kad „Lifosoje“ vidutinis atlygis yra 2 200 Eur, atlyginimai augo vidutiniškai 35 eurais. Tačiau jūs pažiūrėkite, kokios algos – vasario, balandžio mėnesiais, matyt, mokamos premijos, tad atlyginimų vidurkis dar išauga, o bendrai žvelgiant į visus metus, matyti, kad atlygis siekia 2–2,5 tūkst. eurų.

Lifosa“ moka vidutiniškai tūkstančiu eurų didesnius atlyginimus, nei viso rajono vidurkis.

Apdirbamosios gamybos sektoriuje dirba 3,5 tūkst. darbuotojų ir jų atlyginimo vidurkis yra 1,5 tūkst. eurų.

„Nordic Sugar“ 1 605 Eur vidutinis ilgametis atlygis, jis didėjo 92 eurais. Turite vadinamųjų lokomotyvų, kurie patempia Kėdainius į viršų atlyginimų prasme.

Tarkime, eliminavus „Lifosą“ ir kitas stambias gamybines įmones, galima pamatyti, kad apdirbamosios gamybos įmonėse vyrauja 1 084 Eur vidutinis atlygis. Vis dėlto čia matomas 13,5 proc. atlygio augimas“, – akcentavo analitikas.

Kėdainiuose didmeninės/mažmeninės prekybos srityje dirba 72 įmonės. Vidutinės ir stambios – vos šešios, ir jos pasirodo ženkliai geriau, nei krašto žinomiausios įmonės.

„Kėdainių rajono vartotojų kooperatyvas moka vidutinį 1 115 eurų atlygį. Tai yra labai aukštas vidurkis, palyginus su, tarkime, „Maxima LT“. Jos visos Lietuvos vidurkis siekia vos 961 eurą, o čia reikia įskaityti ir Vilniaus, ir Kauno akropolius, ir tai, kad ten dirba 12,5 tūkst. darbuotojų“, – sakė V. Siaurusaitis.

Pelnu dalinasi labiau

V. Siaurusaitis taip pat pastebėjo, kad kėdainiečiai verslininkai yra žymiai labiau linkę pelnu pasidalinti su savo darbuotojais, negu kitos įmonės Lietuvoje.

„Kėdainių verslo įmonių gautas pelnas – 19,9 milijono eurų. Darbo užmokesčiui išleista 58 milijonai eurų. Kitaip tariant, vienas euras pelno atitinka beveik 4 eurus darbuotojo užmokesčio.

Tuo tarpu visoje Lietuvoje pelnas per visas verslo įmones siekia 2,5 milijardus eurų, o užmokesčiui skiriama 4,2 milijardai. Kitaip sakant – vienas euras pelno atitinka apie du eurus darbuotojui.

Kėdainiai dvigubai labiau orientuojasi į žmogų“, – sakė pašnekovas.

Kaip pavyzdį jis pateikė „Lifosą“, kuri pasirodo ženkliai geriau nei visos Lietuvos perdirbamosios gamybos įmonės. Jei pastarųjų vidurkis yra 200 tūkst. eurų veiklos pelno, uždirbto per vieną darbuotoją, tai „Lifosoje“ šis skaičius yra 356 tūkst. eurų.

„Įmonės pelningumas siekia beveik 6 procentus. Matome, kad ir akcininkui gerai, ir pelningumas geras, ir įmonės darbuotojams gerai, kai tokio dydžio algas gauna“, – pagyrimų „Lifosai“ negailėjo pranešėjas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content