Skundikams duotas atkirtis – VTEK pažeidimų nenustatė

Kėdainių rajono savivaldybėje nuolat vyksta savotiška skundimo estafetė. Opozicija skundžia valdančiosios frakcijos atstovus, šie taip pat atidžiau žiūri į opozicionierių elgesį ir apie galimus pažeidimus informuoja Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK).
Tiesa, darosi panašu, kad kai kada skundai pateikiami visai ne todėl, kad matomi realūs pažeidimai. Be to, panašu ir į tai, kad su pralaimėjimu ir valdžios netekimu kai kuriems politikams susitaikyti nepavyksta net ir praėjus beveik dvejiems metams.
Skundų maišelis
VTEK darbas yra itin svarbus – komisija užtikrina, kad politikai neviršytų savo įgaliojimų, nedarytų neleistino poveikio kolegoms, institucijoms, verslininkams ir laikytųsi įstatymų. VTEK neleidžia politikams pamiršti, kad jie dirba dėl žmonių, o ne dėl savo asmeninės gerovės.
Vis dėlto galima sutikti, kad politikų svaidymasis skundais VTEK‘ui – kaip vaikų darželyje. Kai kurie ieško net ir mažiausios dingsties, kaip apskųsti kolegas. Ir taip – lyg pasakoje be galo. Tačiau atrodo, kad skundimui vardan skundimo gali būti padėtas taškas.
VTEK‘ ui visai neseniai buvo apskųstas Kėdainių rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis ir tarybos narė Nijolė Naujokienė. Abu šiuos politikus apskundė pats kitiems skundikų etiketes neretai klijuojantis opozicijos atstovas Saulius Grinkevičius.
Dėl ko skundė?
Savo skunde S. Grinkevičius teigė, esą P. Aukštikalnis galbūt pažeidė viešuosius ir privačiuosius interesus spręsdamas klausimus, susijusius ir su jam artimo asmens (žmonos) privačiais interesais.
Pranešime nurodoma, kad P. Aukštikalnio sutuoktinė yra Kėdainių ligoninės darbuotoja. Vicemeras, kai buvo svarstomas klausimas dėl pritarimo Sveikatos priežiūros įstaigų 2019 metų veiklos ataskaitoms, balsuodamas dėl šio klausimo susilaikė, tačiau dalyvavo jo svarstyme.
Taip pat pranešime nurodyta, kad svarstant Aušrelės Kaminskienės atšaukimo iš Kėdainių ligoninės stebėtojų sąrašo klausimą, vicemeras taip pat dalyvavo klausimo svarstyme ir balsavime.
Atitinkamai kone identiški skundai buvo surašyti ir tarybos narės Nijolės Naujokienės atžvilgiu dėl to, kad jos dukra dirba Kėdainių ligoninėje. S. Grinkevičiui pasirodė, kad tiek P. Aukštikalnis, tiek ir N. Naujokienė dėl to turėjo nusišalinti nuo klausimų svarstymo, kurie susiję su ligonine.
Pažeidimų nerado
VTEK, išnagrinėjusi S. Grinkevičiaus skundus, jokių pažeidimų nei P. Aukštikalnio, nei N. Naujokienės elgesyje nerado. Tačiau laiko, už kurį sumokėjo mokesčių mokėtojai, šio skundo nagrinėjimui komisija sugaišo išties nemažai, nes vien šios situacijos aprašas sudarė 18 lapų.
VTEK išnagrinėjo Kėdainių ligoninės darbo nuostatus, Ligoninės stebėtojų tarybos narių išrinkimo ir darbo tvarką, P. Aukštikalnio sutuoktinės ir N. Naujokienės dukters darbo santykius su ligoninės administracija, komitetų ir tarybos posėdžių eigą, pasisakymus ir balsavimą minėtais klausimais.
Nustatyta, kad nei P. Aukštikalnis, nei N. Naujokienė pažeidimų nepadarė, kadangi svarstyti klausimai nebuvo tiesiogiai ir akivaizdžiai susiję su jų artimu asmeniu, einančiu pareigas VšĮ Kėdainių ligoninėje.
Savo elgesiu neabejoja
P. Aukštikalnis sakė nė karto nesuabejojęs savo elgesiu ir tikino visuomet manęs, kad elgėsi laikydamasis visų įstatymų. VTEK sprendimas tą tik patvirtino.
„Aš neabejojau, kad nesukėliau jokių viešų ir privačių interesų konflikto balsuodamas už VšĮ Kėdainių ligoninės ataskaitą ar už Aušrelės Kaminskienės atšaukimą iš Kėdainių ligoninės Stebėtojų tarybos. VTEK‘as tik patvirtino tai.
Manau, kad šis VTEK sprendimas svarbus ne tik man asmeniškai, bet ir daugeliui tarybos narių. Tai atsakymas ateičiai į dažnai kylančius klausimus tarybos nariams.
Vienu ar kitu atveju jie galės vadovautis man paskirtu Etikos komisijos sprendimu ir patys nuspręsti, kaip jiems elgtis svarstant ir tvirtinant biudžetą ar kitą klausimą, artimai ar tolimai susijusį su jų aplinkos žmonėmis“, – į platesnę VTEK sprendimo naudą dėmesį atkreipė vicemeras.
Jis sakė pastebėjęs, kad VTEK situacijos nagrinėjimas buvo išskirtinai išsamus ir įvairiapusis, remtasi ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktika.
„Teismo praktikoje nurodoma, kad aplinkybių vertinimas negali būti grindžiamas prielaidomis, nerealiomis ar mažai tikėtinomis hipotetinėmis išvadomis ir spėliojimais apie valstybinėje tarnyboje dirbančio asmens galbūt turėtą ar ateityje būsiantį suinteresuotumą.
Taigi interesų konfliktas turi būti aiškus ir tiesioginis, o įstatymas negali būti aiškinamas pernelyg plačiai, nes daugeliu atvejų būtų neįmanoma jo vykdyti.
Išvadą, mano nuomone, galima padaryti tik vieną: VTEK atliko atsakingą ir platų tyrimą, kurio išvados gali sumažinti betikslių skundų skaičių ateityje“, – tikino P. Aukštikalnis.
Sprendimai ne visada politikams palankūs
Tačiau ne visais atvejais VTEK‘o sprendimai būna palankūs politikams.
Kiek anksčiau VTEK pripažino, kad rajono tarybos Virginija Baltraitienė, dalyvaudama Etikos komisijos posėdžiuose, kurių metu buvo sprendžiami tiesiogiai su jos pačios atžvilgiu atliekamo tyrimo procedūromis susiję klausimai, ir nuo jų nenusišalindama, pažeidė LR viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas.
Taip pat VTEK nustatė, ir kad Saulius Sinickis, vadovaujantis rajono Etikos komisijai, dalyvaudamas posėdyje pažeidė tuos pačius nuostatus.
„Visai nesvarbu, ar tu esi pozicijoje, ar opozicijoje, turi laikytis įstatymų. Ne skundai, o kasdienis darbas, ne riksmai ir lozungai, o nuoširdi veikla ir jos rezultatai reikalingi žmonėms. Skundai tik dėl keršto, mano požiūriu, niekur neveda.
Tokie skundai, manau, turi negražų tikslą – griauti ir išbalansuoti atsakingai dirbančius bei apkrauti juos beprasmiais darbais, kad kuo mažiau būtų laiko svarbiems darbams ir projektams“, – mano vicemeras P. Aukštikalnis.