Marijampolės cukraus fabrike krosnys dar neužkurtos
![Marijampolės cukraus fabrike krosnys dar neužkurtos](https://rinkosaikste.lt/wp-content/uploads/2021/05/e-cukrus1-850x560.jpg)
Marijampolės cukraus fabriko valdymą teismo sprendimu perėmęs laikinasis administratorius – UAB „Insolvensa“ skelbia, kad šiuo metu įmonė esą veikia įprastu režimu ir ateinančią savaitę fabrike bus pradėtas cukrinių runkelių perdirbimas. Deja, į „Ūkininko patarėjo“ klausimus dėl konkrečių gamybos pradžios terminų administracija net per kelias dienas atsakyti nesugebėjo, nors to laukia ir nežinioje gyvenantys cukrinių runkelių augintojai.
Informacija – iš gandų
Jau kurį laiką ant bankroto ribos laikęsis Marijampolės cukraus fabrikas, priklausantis restruktūrizuojamai UAB „Marijampolės cukrus“, kuriai rugsėjo 23 d. Kauno apygardos teismas iškėlė bankroto bylą, iki šiol delsė skelbti naująjį cukrinių runkelių perdirbimo sezoną – vyko teismo procesai, garsiosios grumtynės tarp fabriko samdomos apsaugos tarnybos ir šturmu fabriką ėmusių „Ekskomisarų biuro“ apsaugininkų, kurie veikė teismo paskirto laikinojo įmonės administratoriaus UAB „Insolvensa“ nurodymu. Tokia miglota fabriko ateitis glumino cukrinių runkelių augintojus, kurie nežinojo, kaip elgtis – kasti cukrinius runkelius ar dar ne.
„Visi bijojome blogiausio varianto ir slėgė nežinomybė, kaip bus. Jei kas būtų informavęs liepos ar rugpjūčio mėnesį apie tai, kad fabrikas šiemet kiek vėliau pradės cukrinių runkelių supirkimą ir perdirbimą, tai ramiai būtume laukę. Tačiau žemdirbiai iki šiol nežinojo, ar fabrikas išvis dirbs, ką reikės daryti su užaugintu derliumi, kur jį realizuoti Lietuvoje, o gal Lenkijoje. Gyvenome tik gandais ir nerimu“, – susidariusią keblią situaciją komentavo Žemės ūkio kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ pirmininkas Almantas Pališkis.
Aiškumo daugiau
Tik šiomis dienomis Marijampolės cukraus fabrikas cukrinių runkelių augintojų kooperatyvą informavo, kad kitą savaitę pradeda darbą. Šiemet, anot A. Pališkio, sutartys sudarytos maždaug 220 tūkst. t cukrinių runkelių kiekiui supirkti, nors fabrikas kasmet stengdavosi orientuotis į 300 tūkst. t perdirbimą.
„Kadangi supirktas runkelių kiekis bus kiek mažesnis, tad ir perdirbimo sezonas bus trumpesnis. Net ir pradėjęs šį sezoną neįprastai vėlai fabrikas jį turėtų baigti tradiciškai metų pabaigoje. O tai, kad šiemet fabrikas pradės dirbti vėliau, augintojams išeis tik į naudą. Nes dar prieš tris savaites, kuomet įprastai prasidėdavo jų vežimas į fabriką, runkelių cukringumas buvo gerokai mažesnis. Per šį laiką, po pirmų bandinių paėmimo, jis pakilo 1,5–2 proc., tad, manau dėl to tik išlošime“, – svarstė A. Pališkis.
Tačiau yra ir kita medalio pusė. Kai cukriniai runkeliai kasami rugsėjo viduryje, žemdirbiai į jų vietą dar spėja pasėti žiemines kultūras, kurios yra derlingesnės nei vasarinės. Dabar to padaryti jau nebespės, tad teks tenkintis mažesniu vasarinių kultūrų derliumi.
Gretos retėja
Cukrinių runkelių augintojų Suvalkijoje kasmet vis mažėja, nes nestabili situacija „Lietuvos cukruje“ verčia ieškoti alternatyvų. Kiek pastovesnis augintojų skaičius išlieka kooperatyve, jame šiuo metu yra 81 narys, o ne kooperatyvo narių tiekiančių fabrikui cukrinius runkelius, anot A. Pališkio, yra apie šimtas.
Šiemet cukrinių runkelių derlius, anot augintojų, turėtų būti nemažas. Dabar prikasama apie 80 t/ha saldžiųjų šaknų, o cukringumas siekia 18–19 proc., tai yra kur kas daugiau nei bazinis rodiklis.
Kooperatyvo vadovas A. Pališkis pats augina 155 ha cukrinių runkelių. Šiemet jų plotą kiek sumažino, o esant neaiškiai situacijai fabrike, anot ūkininko, gailėjosi, kad dar mažiau nesodino. „Aš, kaip ir dauguma kitų žemdirbių, norėčiau cukrinius runkelius auginti ir ateityje, tik labai svarbu, kad turėtume, kur juos realizuoti ir gauti tinkamą atlygį“, – tikino jis.
Anot A. Pališkio, cukrinius runkelius auginantiems augalininkystės ūkiams labai gerai susidėlioja darbų eiliškumas – rugsėjo antroje pusėje, pabaigus visus vasaros darbus, prasidėdavo cukrinių runkelių ėmimo metas, tad ūkio darbuotojai būna prie runkelių užimti.
O dabar neturi ką veikti, nes žieminiai jau pasėti, laukai apdirbti, tik purkštuvai dar kur ne kur važinėja, o visi kiti sėdi ir laukia, kada bus darbo. Neliktų cukrinių runkelių, tektų mažinti darbuotojų skaičių. Tai kaime žmonėms būtų didžiulė netektis, nes susirasti darbą kaime yra labai sudėtinga.
„Mums irgi nesinori prarasti ilgamečių darbuotojų. Tikimės, kad situacija Marijampolės fabrike stabilizuosis ir, jei atsiras patikimas šeimininkas, vėl ramiai galėtume auginti saldžiąsias šaknis, visi dirbti ir uždirbti. Tačiau jei bus taip, kaip šį pavasarį, kai viskas lyg šakėmis ant vandens buvo rašyta, tai tikrai vargu ar kas ryšis ateityje cukrinius runkelius auginti“, – tikino A. Pališkis.
Vilčių nepraranda
Šiuo metu fabrikui vadovauja laikinasis administratorius UAB „Insolvensa“, kuri įmonėje liks iki tol, kol galutinai įsiteisins rugsėjo 23 d. Kauno apygardos teismo nutartis iškelti bankroto bylą UAB „Lietuvos cukrus“. Pasak laikinojo administratoriaus Kęstučio Butkaus, besikeičiantis bendrovės statusas netrukdo šiuo metu vykdyti cukrinių runkelių priėmimo ir perdirbimo.
Didžiausiais UAB „Lietuvos cukrus“ kreditoriais yra UAB „Žvalguva“ ir bankas „Swedbank“, jų kreditoriniai reikalavimai sudaro 90 proc. Kreditoriai suinteresuoti, kad fabrikas veiktų, nes parduoti bankrutuojančią, bet veikiančią įmonę yra palankiau nei nutraukusią veiklą. Anksčiau „Lietuvos cukrus“ priklausė Vidmanto Kučinsko koncernui „Arvi“. Pats V. Kučinskas už milijoninius įsiskolinimus yra sulaikytas Slovėnijoje.
Pasak cukrinius runkelius auginančio ūkininko Juozo Kairio, žemdirbiams pats faktas, kad Marijampolės cukraus fabrikui paskelbtas bankrotas, kol kas didesnės įtakos neturi.
„Šiuo metu yra sudarytos sutartys su UAB „Žvalguva“, tad tikimės, kad šis kreditorius tvarkingai vykdys savo įsipareigojimus augintojams – cukriniai runkeliai bus supirkti ir perdirbti, už juos atsiskaityta. Kaip bus ateityje, sunku pasakyti, bet tokia įmonė, kuri veikia, turėtų būti patraukli pirkėjams, juolab kad cukraus kaina kyla ir tai yra pelningas verslas.
Manau, ūkininkai neturėtų šiuo metu nuogąstauti. Tikėkimės, kad Marijampolės cukraus fabrikas ateityje turės geresnį šeimininką“, – tikino J. Kairys, auginantis per 40 ha cukrinių runkelių ir laukiantis, kada bus paskirstyti šiųmečio derliaus supirkimo grafikai.