Nuo Daugiakultūrio lubų byrėti pradėjęs tinkas atskleidė rimtas problemas

Praėjusią savaitę atėję į darbą Kėdainių daugiakultūrio centro darbuotojai nustėro – atplyšęs nuo lubų tiesiai ant grindų nukrito didelis tinko gabalas. Jis žnektelėjo šalia kėdžių, kur incidento išvakarėse koncerto klausėsi žiūrovai. Baiminamasi, kad nelaimė gali pasikartoti, tad šiuo metu sprendžiama, kur perkelti jau suplanuotus renginius. Pasigirdo svarstymų, jog pastato būklė – avarinė, gali prireikti brangiai kainuojančio remonto.
Nukrito didelis tinko gabalas
Šokas ir nežinomybė. Štai tokios emocijos užvaldė Kėdainių krašto muziejaus, kuriam priklauso Daugiakultūris centras, darbuotojus.
[quote author=”D. Raudeliūnienė”]Laimei, kad visa tai nutiko pasibaigus darbo laikui, kai salėje nebuvo žmonių. Jei toks tinko gabalas būtų pataikęs kam nors į galvą, pasekmės galėtų būti tragiškos.[/quote]
Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį nuo lubų atplyšęs didžiulis tinko gabalas krito ant grindų ir suskilo į begalę mažų detalių.
„Laimei, kad visa tai nutiko pasibaigus darbo laikui, kai salėje nebuvo žmonių. Jei toks tinko gabalas būtų pataikęs kam nors į galvą, pasekmės galėtų būti tragiškos“, – „Rinkos aikštei“ sakė Daugiakultūrio centro kultūrinių renginių organizatorė Danguolė Raudeliūnienė.
Incidento išvakarėse, trečiadienio vakarą, Daugiakultūriame centre vyko renginys, koncertavo talentingas violončelininkas Deividas Dumčius, o jo klausė pilnutėlė salė žmonių.
Moteris neslėpė – atėjusi į darbą ryte, atrakinusi duris ir pamačiusi, kas nutiko, ji patyrė šoką. Renginių organizatorė sakė nežinanti, kur vyks jau suplanuoti renginiai, juk saugant žmonių sveikatą ir gyvybę jų rengti pavojingoje zonoje negalima.
„Kaip viskas bus ateityje, turės nuspręsti Kėdainių krašto muziejaus direktorius“, – sakė renginių organizatorė.
Apie prastą būklę žinoma seniai
[quote author=”D. Raudeliūnienė”]Kiek žinau, muziejaus direktorius jau seniai šiuo klausimu dirba, tačiau jis nėra sprendžiamas.[/quote]
Panašu, jog įvykęs incidentas, kai nuo lubų nukrito didžiulis tinko gabalas – neatsitiktinis. Tai gali būti pirmoji indikacija, liudijanti apie pavojingą istorinio pastato, IXX amžiuje statytos sinagogos būklę. Pasak D. Raudeliūnienės – jau anksčiau buvo pastebėti įtrūkimai lubose, tačiau tąkart negalvota, jog situacija gali pakrypti tokia pavojinga bei galbūt sunkiai prognozuojama linkme.
„Kaip tik prieš dvi savaites lankėsi rajono savivaldybės komisija, apžiūrėjo pastatą. Kiek žinau, muziejaus direktorius jau seniai šiuo klausimu dirba, tačiau jis nėra sprendžiamas“, – akcentavo renginių organizatorė.
Anot D. Raudeliūnienės, jeigu dėl kilusio pavojaus tektų uždaryti kultūriniams renginiams bei edukacijai skirtas erdves, būtų nemažas nuostolis.
„Tai – prestižinė, reprezentacinę funkciją atliekanti rajono salė, per metus pas mus apsilanko apie 10 tūkstančių žmonių. Čia rengiamos ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai. Savo vardą pelnėme ne tik Lietuvoje. Šiais metais turėtume minėti 15 metų veiklos jubiliejų, o štai kas nutiko“, – sakė centro renginių organizatorė.
Kas laukia istorinio pastato, kuriame nuo lubų nukritęs tinko gabalas tik laimingo atsitiktinumo dėka nesukėlė tragiškų pasekmių?
Renginius perkels į saugias patalpas
Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis prakalbo apie būtinybę samdyti ekspertus, kurie turės įvertinti senovinio pastato būklę, nustatyti defektus ir pateikti jų šalinimo būdus.
[quote author=”R. Žirgulis”]Pirmiausia turime gauti ekspertų išvadas, o jie – ne greitoji pagalba, jie iš karto neatskuba, neaišku kada iš viso atvažiuos. Turime patys juos susirasti ir įkalbėti čia atvažiuoti. Mūsų laukia labai ilga litanija, tačiau tokia tvarka egzistuoja ir mes turime jos laikytis.[/quote]
Aišku viena, kol specialistai nepateiks galutinio atsakymo, ar pagrindinėje Daugiakultūrio centro erdvėje yra saugu žmonėms – renginiai čia nevyks. O kur jie bus perkelti, dar sunku pasakyti.
„Žiūrėsime, svarstysime įvairius variantus, ieškosime išeičių. Turime ir daugiau patalpų, salių, bandysime į jas perkelti kai kurias veiklas. Matyt, kad teks uždaryti pagrindinę salę, nes žmonių saugumas mums yra svarbiausia“, – sakė R. Žirgulis.
Muziejaus, kuriam priklauso ir Daugiakultūris centras, vadovas R. Žirgulis sakė, jog lėšų neatidėliotiniems senojo pastato tvarkymo darbams bus ieškoma Kėdainių rajono savivaldybės biudžete. Pasak vadovo, esamą padėtį kiek komplikuoja pastato statusas, nes jis – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas.
„Visa tai susiję su įvairiais leidimais ir taip toliau. Pirmiausia turime gauti ekspertų išvadas, o jie – ne greitoji pagalba, jie iš karto neatskuba, neaišku kada iš viso atvažiuos. Turime patys juos susirasti ir įkalbėti čia atvažiuoti. Mūsų laukia labai ilga litanija, tačiau tokia tvarka egzistuoja ir mes turime jos laikytis“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius.
Problemas sukėlė statybininkų brokas
Apie susidariusią situaciją ketvirtadienį buvo informuotas Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinis padalinys, kurio specialistai kuruoja Kėdainių regioną.
[quote author=”R. Žirgulis”]Pasirodo, jog tai, ką mes matėme iš apačios, kad skilinėja lubos, ne vien tik kosmetinė problema. Tai prieš 15 metų darytos restauracijos brokas, akivaizdžiai blogai suprojektuota ir įrengta stogo konstrukcija.[/quote]
Paklausus, ar šis incidentas – nėra pirmasis rimtas signalas, liudijantis apie pavojų keliančią pastato būklę, R. Žirgulis atsakė, jog remonto senajai sinagogai jau seniai reikia. Jau anksčiau buvo užfiksuotas ne vienas įtrūkimas sienose, eižėjantis lubų tinkas.
„Ruošėmės projektavimui, šiais metais planavome pradėti remonto darbus. Taip jau nutiko, kad įvykiai užbėgo mums už akių“, – sakė R. Žirgulis.
Muziejaus vadovas pasidalino ir niūromis prognozėmis. Pasak jo, šiuo metu įsitikinta, kad problema yra kur kas gilesnė, nei manyta iki šiol.
„Pasirodo, jog tai, ką mes matėme iš apačios, kad skilinėja lubos, ne vien tik kosmetinė problema. Tai prieš 15 metų darytos restauracijos brokas, akivaizdžiai blogai suprojektuota ir įrengta stogo konstrukcija. Ji nestabili, o dėl nestabilios stogo konstrukcijos ir vyksta visi šie dalykai. Tai senos bėdos, kurios išlindo tik dabar, po 15 Daugiakultūrio centro eksploatavimo metų“, – konstatavo R. Žirgulis.
Kiek kainuos remonto ir statybinio broko eliminavimo darbai – muziejaus vadovas sakė dar negalintis atsakyti. Blogiausias įmanomas scenarijus, jeigu paaiškėtų, kad nekokybiškai sumontuotos stogo konstrukcijos sutvirtinti neįmanoma ir reikėtų keisti visą stogą.
„Atsakymus į šiuos klausimus turės pateikti specialistai, net ne kiekvienas statybininkas galėtų tai padaryti, čia reikia eksperto, inžinieriaus-konstruktoriaus“, – sakė nežinioje atsidūręs Kėdainių krašto muziejaus direktorius, istorikas R. Žirgulis.